01 Aralık 2021 Çarşamba

Veli-Der’den alternatif şuraya çağrı

Veli-Der’den alternatif şuraya çağrı

Veli-Der tarafından yaplan açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek Milli Eğitim Şura’sına alternatif olarak düzenleyecekleri şura için çağrıda bulunularak, “Oluşturacağımız alternatif Şura’ da bizden tartışılmasını istediklerini değil gerçek sorunları birlikte tartışarak gerçek çözümler üreteceğiz” ifadeleri kullanıldı

05 Kasım 2021 Cuma 17:50 Eğitim

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) 1-3 Aralık 2021 tarihleri arasında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan Milli Eğitim Şura’sına alternatif olarak düzenleyecekleri Şura için çağrıda bulundu. Veli-Der Şube Başkan Yardımcısı Beyhan Korkmaz tarafından yapılan açıklamada, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapmadığını biz Öğrenci Veli Derneği olarak; veliler, öğretmenler, bilim insanları ve kitle örgütlerinin temsilcileri olarak birlikte yapacağımız bir araya gelişlerle ve oluşturacağımız alternatif Şura’ da bizden tartışılmasını istediklerini değil gerçek sorunları birlikte tartışarak gerçek çözümler üreteceğiz” ifadeleri kullanıldı.

“SALGIN HİÇ YAŞANMAMIŞ GİBİ”

Korkmaz tarafından yapılan açıklama şöyle: “Salgın ve salgına bağlı olarak yaşanan mağduriyetlerin eğitim alanında artarak devam ettiği bir sürecin içersindeyiz. Milli Eğitim Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nı yöneten bürokrasi ise sanki salgın hiç yaşanmamış ve milyonlarca öğrenci uzaktan eğitime erişmiş ve eğitim alanında hiçbir sorun yaşanmamış ve yaşanmıyor gibi davranmaya devam ediyor. Salgında yaşanan öğrenme kayıplarının telafi edilmesini bir kenara bırakan Milli Eğitim Bakanlığı yayınladığı soru bankaları ile okulları dershaneye çevirme ısrarını sürdürüyor. Öğrencilerin salgında maruz kaldığı öğrenme kayıplarını gidermek gelişimlerine destek olmak ve salgının üzerlerinde yarattığı tahribatı gidermek yerine öğrencileri rekabet ettirmeye ve yarıştırmaya devam eden Milli Eğitim Bakanlığı bu faaliyeti de sanki iyi, çocukların yararına bir faaliyetmiş algısıyla anlatmaya devam ediyor.

“EĞİTİM HAKKINI VURGULUYORUZ”

Oysa bizler eğitim alanında yaşanan tahribatın tam olarak giderilmemesinin ileride ortak geleceğimiz ile ilgili telafisi olamayacak sorunlar yaratacağını biliyoruz. Bu nedenle de Milli Eğitim Bakanlığı’ nı; temel sorumluluklarından birisinin salgında yaşanan kayıplar ve bunların telafi eğitimi olduğunu ve öncelikli olarak ele alınması noktasında defalarca uyardık ve uyarmaya devam ediyoruz. Tüm uyarılarımıza ve yapılması gerekenler noktasında ifade ettiklerimize rağmen Milli Eğitim Bakanlığı 1-3 Aralık 2021 tarihinde toplanacak olan Milli Eğitim Şura’sının gündemlerinden bir tanesini salgın ve salgında yaşanan kayıplar olarak belirlememiştir. Aksine çocukları daha fazla yarıştırmak için eğitimde fırsat eşitliği gibi oldukça muğlak bir kavramı eğitim şurasının temel başlığı haline getiriyor. Eğitimde fırsat eşitliğinden Milli Eğitim Bakanlığı’ nın anladığı aynı tür okullara giden öğrencilerin aynı yarışa katılabileceği ve bu yarışın sonucunun da meşru olduğudur. Bu nedenle biz ısrarla fırsat eşitliğini değil eğitim hakkını vurguluyoruz.

“ÇÖZÜMLER ÜRETECEĞİZ”

Ancak görüyoruz ki MEB tüm uyarılara, yapılması gerekenler noktasında yaptığımız açıklamalara gözlerini, kulaklarını kapatmış durumda. Demokratik ülkelerde yöneticiler kamuoyunun uyarılarını ve ikazlarını dikkate alarak politikalarını yeniden oluştururlar. Kurumsallaşmış demokrasilerde işleyişin aşağıdan yukarıya katılımcı şeffaf ve ortak akla dayanması gerekir. Ülkemizde eğitim politikaları ise alanın öznelerinden bağımsız olarak tepeden inme bir şekilde oluşturulmaktadır. Bu politikaların kamusal fayda üretmesi mümkün değildir. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapmadığını biz Öğrenci Veli Derneği olarak; veliler, öğretmenler, bilim insanları ve kitle örgütlerinin temsilcileri olarak birlikte yapacağımız bir araya gelişlerle ve oluşturacağımız alternatif Şura’ da bizden tartışılmasını istediklerini değil gerçek sorunları birlikte tartışarak gerçek çözümler üreteceğiz.

“EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ”

Tüm kamuoyuna çağrımız eğitim alanının gerçek sorunlarını tartışacağımız alternatif Şura’ ya katkı sunarak eğitim alanında yaşanan sorunlara birlikte dikkat çekmektir. 1-3 Aralık tarihinde toplanacak şuranın en önemli gündem başlıklarından bir tanesi de temel eğitimde fırsat eşitliği. Bu başlıkta 4-6 yaş arasında çocukların alacağı eğitimin de zorunlu eğitim kapsamında değerlendirilmesi konusunun tartışılacağını biliyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı 4-6 yaş arasındaki çocukların aldıkları Kuran kursunun da zorunlu eğitim kapsamına alınmasına dair önerisinin Şura’ da tartışılacağını biliyoruz. Bu anlamıyla şuranın gündeminin buraya odaklanacağı açıktır. 4-6 yaş arasındaki çocukların alacağı Kuran kursunun zorunlu eğitim kapsamına alınması pedagojik açıdan da eğitim hakkı açısından da kabul edilemez. Bu nedenle kamuoyunun, çocuklarımızın ve dolayısıyla ortak geleceğimizin tartışılacak Şura alanın tüm öznelerine, biz velilere, çocuklarımızın kamusal, laik, bilimsel eğitim hakkını yok sayan bir şekilde gerçekleşemez. Veliler olarak tüm kamuoyuna çağrımız çocuklarımıza ve çocuklarımızın eğitim hakkına geleceklerine sahip çıkma çağrısıdır.”

 

SEFA GARDİYANOĞLU

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Fren yerine gaza bastığı otomobiliyle merdivenlerden yuvarlandı

Fren yerine gaza bastığı otomobiliyle merdivenlerden yuvarlandı