14 Nisan 2021 Çarşamba

200 milyon yılda oluşan tabiat parkına demiryolu projesi!

200 milyon yılda oluşan tabiat parkına demiryolu projesi!

200 milyon yıllık bir oluşum sonucunda meydana gelen Ballıkayalar Tabiat Parkı, karayolu projesinin ardından şimdi de demiryolu projesi tehdidi altında

06 Şubat 2021 Cumartesi 11:38 Güncel

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapımı planlanan önemli demiryolu projelerinden biri olan Adapazarı-Kurtköy (Sabiha Gökçen Havalimanı) arası YHT Hattı Demiryolu Projesi'nin detayları belli oldu. TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından Kartepe, İzmit, Derince, Körfez, Dilovası, Gebze ve Tuzla ilçeleri sınırları içerisinde “Adapazarı Kurtköy (Sabiha Gökçen Havalimanı) Arası YHT Hattı Demiryolu Projesi’nin gerçekleştirilmesi planlanıyor. Planlanan proje Kartepe’de mevcut demiryolu hattında bağlanarak sırasıyla İzmit, Derince, Körfez, Dilovası ve Gebze ilçelerinden geçerek, İstanbul’un Tuzla ilçesi sınırları içerisinde, Adapazarı-Kurtköy (Sabiha Gökçen Havalimanı) Arası YHT Hattı Demiryolu Projesi’ne bağlantı yapılarak son bulacak. Hattın toplam uzunluğu 70.4 kilometre olacak.

İZMİT’TE DURMAYACAK

Proje kapsamında Kartepe sınırları içerisinde bir adet istasyon ve Gebze sınırları içerisinde de bir adet sayding (ana demiryoluna paralel demiryolu hattı) yapılması planlanıyor. İzmit’in kuzeyinden geçecek olan demiryolu hattı için İzmit’te herhangi bir istasyon yapılmayacak. Kartepe’den başlayan hat, İzmit’i direk geçerek Gebze’ye ulaşacak. 6 milyar liraya mal olması beklen proje 7 yılda tamamlanacak.

ÖNCE KARAYOLU ŞİMDİ DEMİRYOLU

Projenin en tartışmalı yeri ise Ballıkayalar Tabiat Parkı’ndan geçecek olan bölümü olacak. Bilindiği gibi daha öncede bölgeden geçmesi planlanan karayolu hattı büyük tartışmalara sebep olmuştu. Şimdi aynı bölgeden demiryolu hattını geçirilmesi planlanılıyor. Proje kapsamında, Ballıkayalar Tabiat Parkı’nun bulunduğu bölgede 461 metre uzunluğunda viyadük yapılacak. projede viyadük yapımı sırasından herhan gibi doğa tahribatının yapılmayacağı ifada edilse de, bölge ile ilgili uygulama projelerin de daha sonra hazırlanacağı ifade edildi.

“UYGULAMA PROJESİ ŞART”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kocaeli Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu ise bölgede yapılacak çalışma ile ilgili uygulama projeleri için şart olduğun ifade etti. Kocaeli Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun 14 Ocak tarihli yazısında, “Adapazarı Kurtköy (Sabi Gökçen Havalimanı) Arası YHT Hattı Demiryolu Projesi güzergahına ilişkin, bölgede olası habitat bölünmesindeki tür geçişliliğinin devamı kapsamında ekolojik geçişlerin sağlanacağı ekolojik köprü ya da menfez oluşturulması ve bu uygulamalara ilişkin Bakanlığımızca (Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü) onaylanacak projelerin, Adapazarı Kurtköy (Sabi Gökçen Havalimanı) Arası YHT Hattı Demiryolu Projesine ait uygulama projeleriyle birlikte Komisyonumuza sunulması şartıyla talebe konu güzergahın uygun olduğuna Komisyonumuzca karar verildi” belirtilmiştir. Proje kapsamında faaliyete geçmeden önce güzergahın 1. Derece Doğal Sit Alanı olan Ballıkayalar Tabiat Parkı’ndan geçtiği kısımlardaki ihtiyaç duyulacak ekolojik köprü ya da menfezlerin uygulama projeleri hazırlanacak ve Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü'ne sunularak onay alınacaktır" denildi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Kıvılcımumut

07 Şubat 2021 Pazar 09:20

Yine doğa katliamı yani

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Ellibeş: 60 yıldır oyun değişmedi

Ellibeş: 60 yıldır oyun değişmedi