14 Nisan 2021 Çarşamba

Baro Başkanı Candemir: Karar kanunen yok hükmündedir

Baro Başkanı Candemir: Karar kanunen yok hükmündedir

Kocaeli Barosu, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi hakkındaki kararı için Danıştay’a iptal davası açıldı. Konu ile ilgili konuşan Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin Candemir, “Karar hukuken yok hükmündedir” dedi

22 Mart 2021 Pazartesi 16:16 Güncel

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin ardından tepkiler her geçen büyüyor. Bu tepkilere bir yenisi de Kocaeli Barosu’ndan geldi. Kocaeli Barosu, İstanbul Sözleşmesi hakkındaki karar için Danıştay’a iptal davası açtı. Dava başvurusu çıkışı basın açıklaması düzenleyen Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Gültekin Candemir, “Kocaeli Barosu olarak, her geçen gün artan kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi için daha fazla tedbir alınmasını talep ederken; Resmi Gazete’de İstanbul Sözleşmesinden çekilme içerikli Cumhurbaşkanlığı kararıyla karşı karşıya kaldık.

KADINLARI KORUMASIZ BIRAKACAK

Bu karar, Devletimizin artık kadınları şiddetten korumaya ve şiddeti önlemeye yönelik tedbirler almayacağının ilanıdır. Bu karar kadın katillerini daha da cesaretlendireceği gibi, risk altında yaşayan kadınları daha da korumasız bırakacaktır. İmzalanmasına öncülük ettiğimiz, yürütme kuruluna yıllarca başkanlık yaptığımız İstanbul Sözleşmesinden çekilme kararı Anayasamıza aykırı olması nedeniyle hukuken yok hükmündedir.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR

Kadınların “şiddetsiz hayat hakkı “dokunulamaz, devredilemez, vazgeçilemez bir insan hakkıdır. İstanbul Sözleşmesinden çekilme kararı kadınların insan haklarının ihlali özelliğini taşımaktadır. Kocaeli Barosu olarak, anayasaya aykırı ve yok hükmünde olan Cumhurbaşkanlığı Kararının iptali talepli davamızı tüm barolarımızla birlikte açtık. Şiddetsiz, eşit ve özgür bir gelecek için “İstanbul Sözlemesi Yaşatır!” inancıyla mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Yürüyüş Yolu projesi için ilk adım atılıyor

Yürüyüş Yolu projesi için ilk adım atılıyor