01 Aralık 2021 Çarşamba

Büyükakın: Sonsuz iktidar yoktur

Büyükakın: Sonsuz iktidar yoktur

Muhtarlar buluşmasında konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Unutmayın ki sonsuz iktidar yoktur. Her iktidar sahibi er ya da geç önce milletin ve Allah’ı önünde hesap verecektir” dedi

19 Ekim 2021 Salı 12:58 Güncel

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ‘19 Ekim Muhtarlar Günü’ sebebiyle muhtarlarla buluştu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi eski meclis salonunda gerçekleşen toplantıya muhtar dernekleri ve çok sayıda muhtar katıldı. Büyükakın toplantıda yaptığı konuşmada, “Muhtarlar Gününüz kutlu olsun. 10 gün sonra Cumhuriyet Bayramımızı kutlayacağız. Bu önemli günde de sizlerle birlikte olmaktan çok mutluyum. Her biriniz halkın ihtiyaçlarını karşılamak için seçimle işbaşına gelmiş bunun için mücadele eden insanlarsınız. Bunu yaparken zorluklar yaşanıyor ve bunu yaparken en büyük zorluğu yaşayan sizlersiniz. Çok mücadele veriyorsunuz. Zorlukların farkındayız. İşiniz zor ve tek başınıza çalışıyor olmanız sebebiyle daha da zorlanıyorsunuz. İstiyoruz ki Muhtarlar Dairemiz sizlere yardımcı olsun. A Takımı’nı oluşturduk, küçük işleri gerçekleştiriyor bir nevi. Mahallere teker teker baktığımızda bir sürü iş var. Onları yönetmek bile başlı başına problemdir. Onca yıllık bürokrasi tecrübesi öncesindeki akademik yaşam ve valiliği alt alta koyduğumda gördüğüm şu; milletimiz bunun hakkını veriyor.

“MİNNET BEKLENMEZ”

Telefonuma bir mesaj geldi video çekmiş bir vatandaşımız. Gece saat 2-3. Bir kazı izni verilmiş. Büyükşehir’le ilgisi yok. Ama bunu deme şansımız yok. Ne yaptığımı söyleyim. Gerekli kurumları aradım. Öğrendim. Daha sonra video atan arkadaşı aradım ve hakkını helal et dedim. Kızmakta haklısın hakkını helal et. Konuyu açıkladım. Helallik isteyince bambaşka bir diyalog gelişti. Vatandaş sizin niyetinizi biliyorsa sorun olmuyor. Mevzuya böyle bakın. Siz her şeysiniz. Bu iş sevmeden yapılmaz. Bunlar sizi rahatsız ediyorsa hemen bu işi bırakmak gerekir. Yaptığınız işten dolayı size minnet duymalarını beklemeyin. Bu makam hizmet makamı minnet beklenmez. Biz bu yükü çekeriz dediniz. Şimdi dönüp de ben yapıyorum bana teşekkür ederim derseniz o yanlış. Can sıkıcı bir olay yaşadığınızda ondan önce yaşanan can sıkan olayı düşünün. Geçiyor. Ben üniversiteden belediyeye ilk geldiğim zamanlarda bunu yaşamıştım. Doktorlar her hasta ile hasta olmuyorsa yaşadığımız problemi eve götürmeyelim. Yoksa hizmet edemezsiniz. Enerjiniz kaybolur. Şunu hatırlayın ben hizmet etmeye talip oldum. Böylece şikayet hakkın ortadan kalkmıştır. Haksız talebi olsa da vatandaşın, şikayet ettiği için kızma hakkınız yok. Benim kızabileceğim hiçbir yer yok. Top beni geçince gol oluyor. Allah yardımcımız olsun bu manada.

“HER İKTİDAR HESAP VERECEKTİR”

Büyükakın, “İktidara gelirseniz hal ve hareketlerinize dikkat edin. Kibirli olmayın. Kendinizi beğenmişlik etmeyin. Size ait olmayan şeyleri almayın. Aslında bu hak yemekle ilgili. Güçsüzlere yardım edin. Güçlülere de boyun eğmeyin ve ahlak kurallarına uyun. Unutmayın ki sonsuz iktidar yoktur. Her iktidar sahibi er ya da geç önce milletin ve Allah’ı önünde hesap verecektir. Bunu hep söylüyorum. Şu an görevde olan belediye başkanları ile kıyaslandığında görevde olmayan belediye başkanları daha çok. Bu muhtarlar için de böyle. Yani bunların hepsi geçici, hiçbir şey kalıcı değil. Kala bir tek şey var: Bir avuç toprak o da bizim değil. Bunu unutmadığımızda hayat gerçekten kolaylaşıyor. Bu koltuklardan kalkacağımız o gün sokaklarda başımız dik gezmeyi Allah her birimize nasip etsin” ifadelerini kullandı.

 

SEFA GARDİYANOĞLU

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

CHP’li Çankaya: Kartepe yaklaşık 2 Milyon Lira zarara uğratıldı

CHP’li Çankaya: Kartepe yaklaşık 2 Milyon Lira zarara uğratıldı