17 Nisan 2021 Cumartesi

Büyükakın’dan Alikahyalılara arsa uyarısı

Büyükakın’dan Alikahyalılara arsa uyarısı

Meclis toplantısı sonunda Kocaeli Stadyumu çevresinde imar planlaması yapacaklarını belirten Büyükakın, “Bazı insanların o bölgedeki arsaları almaya çalıştığını duydum. Kimse oradaki arsasını satmasın” dedi

11 Mart 2021 Perşembe 17:37 Güncel

Büyükşehir Belediyesi’nin Mart ayı meclisi Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Büyükakın başkanlığında yapılan mecliste 68 gündem maddesi karara bağlandı. Meclise MHP İl Başkanı Aydın Ünlü de katıldı. Meclis başlamadan İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 100. yılı münasebetiyle İstiklal Marşı’na davet eden Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “İstiklal Marşı’nın TBMM tarafından kabul edilişinin 100. yılı. Bugünün anlamına binayen bir İstiklal Marşı okuyalım. Sizleri hem de kurucu meclisimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, milletvekillerimiz meclisin kurulması için şehit düşenler ve gazilerimiz, Mehmet Akif Ersoy’un da huzurunda saygı duruşuna ve İstiklal Marşı’nı okumaya davet ediyorum” dedi.

KADIN CİNAYETLERİ  İÇİN KOMİSYON

İYİ Partili Meclis Üyesi Nurcan Acaroğlu Göktaş, “2021 yılında 67 kadın cinayete kurban gitmiştir. Kadın meclis üyelerinden oluşan bir kadın komisyonu kurulmasını talep ediyoruz. Yıllar geçtikçe kadın cinayetleri artmış. Hükümetin aldığı önlemler varsa bile yetersiz kalıyor. Yeni önlemler alınmazsa cinayetler artarak devam edecek. Bu konu siyaset üstü bir konu. Herhangi bir parti mensubunun yara almadığını düşünmüyorum. El birliğiyle bu konuya çare olunmasını istiyorum. Kocaeli sınırları içinde tek bir kadını bir kurtarabilirsek kurulacak komisyonun başarıya ulaşacağını düşünüyorum” dedi.

SMA HASTALIĞI İÇİN İYİ PARTİ’DEN ÖNERİ

SMA hastalığı ile ilgili de önerge sunan Göktaş, “50 kişide 1 kişi bu hastalığı taşıyor. Taşıyıcı değilse sorun yok demektir. SMA hastalığı, ülkemizde 6 binde 1 oranından. Gelişmiş ülkelerde 10 binde 1. Bu konuda desteğinizi rica ediyorum” dedi. Büyükakın ise nikah başvuruları alındığında ilçe belediyeleri form doldurtabilir. Test isteyebilir. Bunu sağlık dairemiz organize edebilir. Teste sorun yoksa nikah akdi gerçekleştirilir. Ama teste rağmen insanlar nikahlanmak isterlerse ona engel olamayız. Belediyelerimiz ön prosedür ile bunu kontrol altına almaya çalışabilir” dedi.

TANIŞ: BU ADIM HAKKANİYETLİ Mİ?

Çayırova Atatürk, Özgürlük ve Yeni Mahallelerindeki nazım imar planı değişikliği ile ilgili konuşan CHP’li Orhan Tanış, “Kaldırılan ve park yapılan konut parselleri sahipleriyle takas yoluna gidiliyor. Parselin bir kısmı da vakfa kurs ve yurt binası yapmak üzere sosyal tesis olarak düzenleniyor. Vakfa özgü yapılan bu muamele hakkaniyetli midir? Yenimahalle 5480 adada yeşil alan oluşturulurken bir başka mahallede 1222 metrekare park alanı 420 metre düşürülmekte. Park alanı bozulmaktadır. Halk tarafından park olduğu bilinen alan burası. Vakfın 567 parseline karşılık 1605 metrekarelik kamu alanı verilmiştir. Plan tadilatından etkilenen insanların rızası alınmamıştır. Devletin bu alanları vakıf ve derneklerin inisiyatifine bırakmasını doğru bulmuyoruz” dedi.

ÇİFTÇİ: O ALANI VAKIF KULLANMAYACAK

Konuyla alakalı söz alan Çayırova Belediye Başkanı Bünyamin Çiftçi, “Orhan Bey’i hayret ve şaşkınlıkla dinledim. Bir konu ancak bu kadar değiştirilir. Yeşil alanı yok denecek kadar az olan iki mahallemiz var. Biri Çayırova diğeri Yenimahalle. Hedefimiz yeşil alanı olmayan mahallelere yeşil alan oluşturmaktır. 3 parselin yeşil alana çevrilmesi mülkiyetinin başka alanlara taşınması ilçeye rahatlık getirecek. Vakfın taşındığı parselin kamuya ayrılan yerin vakıf tarafından kullanılacağını söylemesi yolda giden bir vatandaşa ‘Sen suçlusun’ demekten farkı yoktur” diye konuştu. 

BÜYÜKAKIN: SİZ VAKFA TAKTINIZ

Başkan Büyükakın ise, “Siz asıl vakfa takıksınız onu söyleyemiyorsunuz. Cami yaptığımızda da kızıyorsunuz. Cami yeri için yer ayırıyoruz planın bütünselliği diyorsunuz” dedi. Başkan Büyükakın’a cevap veren Tanış, “3 metre ötedeki parkı kaldırarak yeni bir park alanı oluşturalım derseniz yanlış olur. Benim gizlediğim bir şey yok” dedi. KBB İmar Komisyonu Başkanı ve Başiskele Belediye Meclis Üyesi Sadullah Keleş ise konuyla ilgili “Azalan park yok. Toplam park alanı 1325 metrekare. 894 metrekare azalan kısım. 594 metrekare park artıyor. 1301 metrekarelik sosyo-kültürel tesis alanı konut alanı olarak talep edildi. Kültürel tesis alanı olarak düşündük henüz bir takas işlemi yapılmadı. Yurdun 567 metrekare alanına 1300 metrekare alan vermedik” dedi. Madde oy çokluğuyla kabul edildi.

TANIŞ: EŞİTLİK MESAFESİNE AYKIRI

Gölcük Çiftlik Mahallesi, imar adaları arasında kalan bölgede hazırlanan uygulama imar planı değişikliği ile ilgili raporu hakkında söz alan ve maddeye şerh koyduklarını belirten CHP’li Tanış, “Bazı parsellerde imar haklarını kullanmakta sorun çıktığı gerekçesiyle ticari adalarda emsali 0.90 ve 1.21 çeklinde belirlenmiş yapı şartları emsal ve kat değişikliği olmadan yapılması teklif edilmektedir. Bir bölgede emsal değerini artırırken parsel büyüklüklerini yeniden düzenlemek gerekiyor. Plan değişikliği önerilen adalar arasında ulaşımın 7-10-17 metrelik yollarla sağlanması dikkate alındığın çekme mesafelerini 3 metreye kadar düşürdüğümüzde mevzuattaki mesafeye uygun olmayacağı görülmektedir. Parsel malikleri arasındaki eşitlik ilkesine aykırı olduğu da gözden kaçmamaktadır” dedi.

SEZER: İMAR DURUMU DEĞİŞMİYOR

Maddeyle ilgili söz alan Ali Yıldırım Sezer, 356 adet taşınmaz bulunuyor. 233 adet yapı bulunduğu görülüyor. 2011 yılında yapılan revizyon öncesi istikamet hattı belirtilerek yapılaşma ve konut bölgesinde kalıyor. Ticaret ve kullanım alanında herhangi bir değişiklik yapılmıyor. Buradaki 57 taşınmaz 1613 metrekare yoğunluğu kullanamıyor. 11 adet parsel mevcut çekme mesafelerine göre yapılaşamıyor. Yeni bir yapılaşma yapılmaksızın parsel sahiplerinin talebiyle imar durumu aynı kalmak kaydıyla çekme mesafesinin 3 metreden az olmamak kaydıyla bunu talep ediyoruz” dedi. CHP’li Tanış, “Bölgede 290 tane sıkıntısı olmayan parsel var. 5 çekme ile bu yapılabiliyor” dedi. Madde oylanmadan önce konuşan Başkan Büyükakın ise “Maddeye evet deyin geçelim. Kırmayın lütfen hayırlı bir iş yapıyoruz” dedi. Madde oy çokluğuyla kabul edildi.

TANIŞ: İLÇE OTOPARK ÜSSÜ OLMUŞ

Karamürsel Kayacık Mahallesi’nde 295 ada 4 No’lu parselde hazırlanan uygulama imar planı değişikliği ile ilgili konuşan CHP’li Orhan Tanış, “Kamulaştırmanın henüz yapılmaması ve parsel sahiplerinin mağduriyeti söz konusu. Bu alanlar 2004 yılında ticari alan olarak kullanılmış. 2008 yılında otopark alanı olarak değiştirilmiş. Bu parselin yeniden el değiştirdiğini gördük tapu kayıtlarında. 2016 yılındaki satışta bu alan otopark alanı olarak alındığı bilinmektedir. Vatandaşın 20028 yılından bu yana mağdur edildiği bu sebeple doğru değil. Kent içi yerler otopark üssü haline gelmiş. Boş parsel yok denecek kadar azdır” dedi.

YILDIRIM: BU KARARLA EMSAL OLABİLİRİZ

Maddeyle ilgili söz alan Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, “2008 yılından önce ticari alan olan bu bölge 1977 yılında planlanmış bir alan. Bütün park otopark ve diğer ihtiyaçlar o bölgedeki yoğunluğa göre ayarlanmış. 2008 yılından bu yana ise otopark olarak kullanılıyor. Bu madde vatandaşın isteğini çözmek üzere meclise gelmedi. Bu kararı iyi irdeleyip sonuçlarını tartışırsak Türkiye’deki birçok sıkıntıya düşmüş belediyeye örnek olacağız. Gelecekte alınan kararlarda da önderlik teşkil edeceğiz Bu alanı tamamen ticari ya da konut alanı olarak da planlayabiliriz. Bu alandaki kararı yöremize nasıl faydaya dönüştürebiliriz diye tartıştık” dedi. Muhalefetin şerh koyduğu madde oy çokluğu ile kabul edildi.

BÜYÜKAKIN, TANIŞ’A TEŞEKKÜR ETTİ

Kartepe Sarımeşe ve İbrikdere Mahalleleri nazım imar planı değişikliği ile ilgili konuşan Başkan Büyükakın, “Park alanı 8 kilometre uzaktaki alanla karşılanacaktı. Oysa ilk 50 metreden karşılanması gerekiyordu. Grubumuz bu maddenin geri çekilmesi kararı aldı. Madde oy birliğiyle yeniden görüşülmek üzere komisyona havale edildi. CHP’li Orhan Tanış ise, “Başkanım söylediğiniz şeyler benim söylemimle birebir uyuşuyor. Yönetmelik bize böyle söylüyor” dedi. Başkan Büyükakın ise “Doğru söylediğiniz şeyler var ama her söylediğiniz doğru değil. Hepsine katılmıyorum. Güzelce hazırlanıp meclise katkı sunduğunuz size için ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

SAKARYA’DA PEŞKES TARTIŞMASI

Kartepe Belediyesi Rahmiye Mahallesi uygulama imar planı değişikliği ile ilgili konuşan CHP’li Ünal Özmural, Büyükşehir Belediyesi’ne hak verdiğini belirterek AK Partili Sakarya Belediyesi’ni eleştirdi. Özmural, “Kimin hassas kimin doğayı katlettiğini görüyoruz. Turizm bu hayatın bir gerçeği. O dağa baktığınız zaman Kınık ve Sapanca tarafında kimlere ne yapıldığı aşikar ve net. Sapanca Gölü’nü tehdit eden Sakarya’nın izlediği politika. Sapanca Gölü’nü tartışıyoruz” dedi. Başkan Tahir Büyükakın ise, “Buradan çıkıp sosyal medyanızda biz bunu dedik diyeceksiniz. Tartışmayı kontrol altında tutun. Sakarya peşkeş çekti diyorsunuz önce kendi belediyelerinizin yaptığına bakın, İzmir’e bakın, politik tartışma yapmayın. Konumuz Sapanca Gölü’nün diğer tarafında yapılanlar değil. Gerçek sizin iddialarınızdan ibaret değil. Lütfen politik bir tartışma yeri haline getirmeyin bu meclisi” dedi.

BÜYÜKAKIN HAK SAHİPLERİNİ UYARDI

Başkan Büyükakın meclisin sonunda İzmit Alikahya’da birkaç yıl önce yapılan Kocaeli Stadyumu’nun etrafındaki arsa sahiplerine seslendi. Büyükakın, "Stadın etrafında imar planlaması yapacağız. Bir grup insanın spekülasyonlar için arsa temin etmeye çalıştığını duydum. Bunu lütfen oradaki hak sahipleri ile konuşun arsalarını kimse satmasın. İmar düzenlemesi yapılacak. Tarım alanları kaldırılacak, fonksiyonlar değiştirilecek. Uyanıklar, bunu bir şekilde öğrenenler arsa toplamaya çalışıyorlar. Onlara fırsat doğmaması, birilerinin canı yanmaması için sizin bilginize sunma gereği duydum” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kolunu silindire kaptıran işçi hayatını kaybetti

Kolunu silindire kaptıran işçi hayatını kaybetti