08 Mart 2021 Pazartesi

Çakar: Köşkün, Ensar Vakfı’na verilmesi kente hakarettir!

Çakar: Köşkün, Ensar Vakfı’na verilmesi kente hakarettir!

CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, Pembe Köşk’ü 10 yıllığına Ensar Vakfı’na vermesine tepki gösterdi

17 Aralık 2020 Perşembe 20:57 Güncel

CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, Pembe Köşk’ü 10 yıllığına Ensar Vakfı’na vermesine tepki gösterdi. Başkan Çakar şunları söyledi: ‘’Ensar Vakfı denince toplumun zihninde canlanan tek şey ‘Çocuk istismarı.’ Toplumda insanların zihninde olumsuzluğun en dik alası çocuk istismarlığı gibi bir çağrışım uyandıran, bununla eş değer tutulan bir ismi silmek, anımsanmasını dahi engellemek yöneticilerin asıl görevleri olması gerekirken, AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit’imizin tarihi Pembe Köşkü’nü, ardında bu kadar karanlık çirkin bir vukuatı olan vakfa vermeyi, tahsis etmeyi hiçte yüzü kızarmadan pişkince yapabiliyor. Anlamanın, bir mantığa oturtmanın fazlasıyla güç olduğu bu karar karşısında şaşkınlık yaşıyoruz.

BÜYÜK BİR HAKARET

Adı çocuklara cinsel istismarla anılan Ensar Vakfı’na Pembe Köşk'ün peşkeş çekilmesi kentimize, manevi değerlerimize büyük saygısızlıktır. Köşkün tarihi dokusunu koruyacaklarından hiç emin değiliz. Çocuklara tecavüz edilmesine engel olamayan vakıf, tarihi dokuyu nasıl koruyacak? Ülkede büyük infial yaratan, dünyanın gündemine de giren çocuk tecavüzcüsünün tutuklanmasından sonra hala bu vakıflara kiraya verilmesi çok büyük bir hakarettir.

SOMUT BİR ÖRNEK VERSİNLER

Çok mu gereklidir bu vakıf bu memlekete, çok mu şarttır varlığını devam ettirmeye. Lütfen bu vakıf şunu yapmıştır diye çıkıp bir somut örnek versinler de biz yine bu durumu kurumlara değil de kişilere yükleyelim, anlayışla olurla karşılayalım. Geçmişte yine kentimizde ki belediyelerin Bitlis’te, Karaman’da çocuk istismarıyla gündeme gelen Ensar Vakfı’yla işbirliği bizi ve İzmit halkını fazlasıyla yaralamıştır, ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu kararı ile de yine yaralamaya devam etmektedir.

NE YAPTILAR?

Söz konusu vakıf kamu yararına somut bir iş yapmamışken, 2012 yılında kamu yararına vakıf statüsü verilmiştir. Bir vakfın vergiden muaf olabilmesi için devletin yükünü azaltması gerekir. Bu Ensar Vakfı hangi özelliğiyle devletin yükünü azaltmaktadır? Bu vakıf kamu yararına çalışan bir vakıf ise neden yaptığı somut bir iş görülmemektedir? Bu vakfa Türkiye’nin bütün şehirlerinde AKP’li belediyelerce çok değerli yerler tahsis edilmiştir. Ensar Vakfı buna karşılık ne yapmıştır.

BÜYÜK PEŞKEŞ

Bu karar çocuklarımıza, tüm ahlaki değerlerimize, milletimize çok büyük bir hakarettir. Bizler CHP İzmit İlçe Örgütü olarak, Büyükşehir Belediyesinin bu kararını şiddetle kınıyoruz, bu büyük peşkeşi durdurana kadar gündem de tutmaya devam edeceğiz.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Sefa Sirmen hastaneye kaldırıldı!

Sefa Sirmen hastaneye kaldırıldı!