REKLAMI KAPAT

09 Mayıs 2021 Pazar

CHP İzmit'ten İstanbul Sözleşmesi tepkisi

CHP İzmit'ten İstanbul Sözleşmesi tepkisi

TBMM'de tüm partilerin oylarıyla kabul edilen İstanbul Sözleşmesi'nin dün gece Cumhurbaşkanı'nın tek başına imzaladığı kararla feshedilmesine tepkiler sürüyor

20 Mart 2021 Cumartesi 14:24 Güncel

Karara tepki gösteren CHP İzmit İlçe Örgütü adına İlçe Sekreteri Veli Beyaztaş'ın yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Bugün gece yarısı meclis iradesi ile alınan uluslararası sözleşme niteliğinde olan “İstanbul sözleşmesi” olarak bilinen “kadınlara yönelik şiddet ve aile şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin Avrupa konseyi sözleşmesi”nin Türkiye Cumhurtiyeti bakımından feshedilmesine, bir cümlelik cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile karar verilmiştir. Bu sözleşme İstanbul’da imzalanmıştı ve bu sözleşmeyi ilk onaylayan ülke Türkiye idi ve iktidarda yine AKP hükümeti vardı.

HAYATİ KONULAR BİR KİŞİNİN İKİ DUDAĞI ARASINA BIRAKILDI

16 Nisan 2017 yılında yapılan referandum ile anayasada yapılan değişiklikle hayata giren Cumhurbaşkanlığı sistemi için o zaman da şunu söylemiştik, bu değişliğin hayata geçirilmesi halinde ülkemizdeki tüm hayati konular bir kişinin iki dudağı arasına bırakılır, ülkemiz her gün şahsi, siyasi nedenlerle hırsla bir yanlışa sürüklenir. Ne acı ki bugün haklı çıktığımızı görüyoruz. Daha son 72 saatte bu sistemin getirdiği dayatmacı sistemle bir siyasi partiye kapatma davası açıldı, bir milletvekilinin vekilliği düşürüldü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi mülkiyetindeki Gezi Parkı vakıflara verildi. Daha 4,5 ay önce göreve getirilen Merkez Bankası başkanı bir gece yarısı görevden alındı ve yine bir gece yarısı kararname ile içinde kadına, aileye şiddete hayır diyen bir sözleşmeden taraf olmaktan ülkemiz bir cümleyle çıkarıldı.

ANAYASAYA AYKIRI

Öncelikle bir kararname ile taraf olmaktan çıkarıldığımız bu kararname anayasaya açık ayrılık teşkil etmekte olup hukuk devleti-anayasal düzen içerisinde de geçerliliği yoktur. Anayasamızın 104/17 Maddesi gereğince “temel haklar ve kişi hakları Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenlenemez” ve Anayasamızın 6. Maddesine göre  “…hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasadan almayan  bir devlet yetkisi kullanamaz” ve yine 90. Maddeye göre “kanun hükmünde olan uluslararası sözleşmesi” ancak yine kanunla kaldırılabilir. Ancak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin getirdiği keyfi, siyasi ve şahsi kararlar hukuku ve anayasal düzeni tamamen yok sayarak ayaklar altına almış ve almaya devam  edeceği de aldığı kararlar ile açıkça görülmektedir. Bu eylem, devletin inatla, kişisel hırsla yönetiminin dışa yansımalarıdır.

NEYİNDEN RAHATSIZLIK DUYDUNUZ?

Az aklı vicdanı olan İstanbul Sözleşmesi'nin neyinden rahatsızlık duyar? İstanbul Sözleşmesi'nin amacının neyinden rahatsızlık duyup da taraf olmaktan çıkma ihtiyacınız doğdu? Kadınları her türlü şiddetten korumayı amaçlamasından mı? Kadınlara yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önlemek, kovuşturmak ve ortadan kaldırmak istemesinden mi? Kadına yönelik her türlü ayrımcılığın kaldırılmasına katkıda bulunmak ve kadınların güçlendirilmesi yolu dahil kadın ile erkek arasındaki temel eşitliği teşvik etmesinden mi? Kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddet mağdurlarının korunması ve bu mağdurlara yardım edilmesi için kapsamlı bir çerçeve, politikalar ve tedbirler geliştirmeyi hedef almasından mı? Kadına yönelik şiddeti ve aile içi şiddeti ortadan kaldırmak amacıyla uluslararası işbirliğini teşvikinden mi? Kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti ortadan kaldırmak üzere bütüncül bir yaklaşım benimsemek amacıyla etkili işbirliğini sağlamak için kuruluşlara ve kolluk kuvvetlerine destek ve yardım sağlama ilkesinden mi?

KARARI KINIYORUZ

Böylesi evrensel ilkeleri benimseyen bir sözleşmeden rahatsızlık duyulması akılla mantıkla izahı mümkün değildir. Böylesi hassas konuların siyasi bir malzeme durumuna dönüştürülmeye çalışılması da etik ve insani değildir. İstanbul Sözleşmesi'ne bir cümle ile kağıt üzerinde ülkemizi taraf olmaktan çıkarabilirsiniz. Ancak, İstanbul Sözleşmesi'nin benimsediği her bir ilke, amaç insan haklarını yürekten benimseyen-saygı duyan, şiddeti en aşağılık eylem gören, kadının her daim başının tacı yapıp-ayrımcılığı yok sayan, aileyi toplumun en kutsal değeri bilen insan gibi insanların yüreğidir, beynidir tüm benliğidir. İşte buralardan söküp atamazsınız. Bu eylemlerinizin de beyhude çaba olarak kalacağına şahit olacaksınız. İstanbul Sözleşmesi'nden taraf olmaktan çıkıp kadına, aileye olan tüm değerleri bir manada yok sayan bu kararı kınıyor ve kamuoyunun duyarlı vicdanına bırakıyoruz."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Hasan Can Kaya’ya İzmit tepkisi

Hasan Can Kaya’ya İzmit tepkisi