22 Ocak 2022 Cumartesi

Dilek Yalçın: Hiçbir belediye idari binasını satmaz

Dilek Yalçın: Hiçbir belediye idari binasını satmaz

İzmit Belediyesi Kasım Ayı Meclis toplantısında, bütçe tartışmalarında söz alan İzmit Belediye Başkan Vekili Dilek Yalçın, SGK’ya borçlarınızı ödememişsiniz. Gelirinizi artırmak yerine belediyenin idari binasını SGK’ya devretmişsiniz. B Blok idari binaydı. Hiçbir belediye idari binasını satmaz” ifadelerini kullandı

03 Kasım 2021 Çarşamba 12:47 Güncel

İzmit Belediyesi’nin Kasım Ayı Meclis Toplantısı’nda 2022 yılının tahmini bütçesinin kabulü sonrası söz alan AK Partili Meclis Üyesi Hayrettin Ünlü, “310 milyon olan 2021 bütçesi 10’uncu ay itibari ile incelendiğinde; gelir 262.262.211,70 TL gerçekleşmiş. Gerçekleşen bu gelirin 125 milyonu Merkez İdareden gelen paradır. Merkez İdareden bütçede 115 milyon beklenirken sadece 10’uncu ay itibari ile gelen 125 milyondur. Pandemi dönemine rağmen gelen parada azalış değil artış olmuştur. Gelirin 30 Milyonluk kısmı da Ak Parti döneminden kalan Vadi İzmit Evleri’ndeki dairelerin satışındandır. Halen Vadi İzmit Evleri’nde 61 daire ve 7 işyeri bulunmaktadır.

VADİ İZMİT EVLERİ VURGUSU

410 milyon olarak hazırlanan 2022 Gelir Bütçesi incelendiğinde; Merkez İdareden 175 milyon gelir tahmin edilirken, Yine Ak Parti döneminden kalan Vadi İzmit evlerinden 2021 yılındaki satışlardan sonra kalan 61 daire ve 7 işyerinden 41 milyon lira daha beklenmektedir. Geçmiş dönemden kalan Vadi İzmit Evleri’nden toplam 71 milyon kaynak geleceği görülmektedir. Kalan kısım ise vergi, kira ve yer satışı gelirlerinden oluşmaktadır.

“PARA VAR İŞ YOK”

2021 ve 2022 yılında en önemli gelir kaynağının merkez idareden gelen paranın ve geçen dönemden kalan vadi İzmit evlerinden gelecek gelirlerlerden oluştuğu görülmüştür. 2021 yılında görülüyor ki 310 milyon gibi bir gelir bütçesi gerçekleşecek ancak ne yazık ki para var iş yok. 2022 yılında da bütçenin yüzde ellisinden fazlasının personel giderlerine ve reklam harcamalarına gideceği görülmektedir. Bunlara rağmen para yok iş yapamıyoruz demeyin diye 3 yıldır, 300 milyonda yerinde sayan bütçenin yerine yapılan 410 milyonluk bütçeye şehrimize iyi hizmetler yapılabilmesi için, Cumhur İttifakı olarak evet diyoruz” dedi.

“PERSONEL GİDERLERİNDE ARTIŞ YOK”

Ünlü’nün eleştirilene İzmit Belediye Başkan Vekili Dilek Yalçın cevap verdi. Yalçın konuşmasında, “İzmit Belediyesi bu sene çok güzel bir sözleşmeye imza atmıştır. Personel giderleri bu şekilde artmıştır. Biz birçok açılış yaptık. Muhtarlarımıza personel verdik, kafeleri işletirken personel istihdamı yaptık. Bunca zaman çalışan işçilerin sendikadan talepleri var. Toplu sözleşme ile haftalık çalışma saati 40 saate indirildi. Bu şekilde olduğu için personeller 3 vardiya çalışıyor ve kısmen personel istihdamı sağlanmıştır. Basın yayın müdürlüğünün bütçesinin alımlarına baktığımızda personel giderlerinde artış yok.  Mal ve hizmet alımlarında artış var. Bunun da sebebi alımların tek müdürlük üzerinden alınmasıdır.

“ELEŞTİRMEK İÇİN ERKEN”

Daha yıl sonu gelmedi. Hak ediş maliyetleri daha gelmedi. Eleştirmek için biraz erken davrandınız. Ulaşım Müdürlüğü için ise hatırlayacağınız üzere kendi araçlarımızı aldık. Bütün araçların kiralamaları artık Ulaşım Müdürlüğü üzerinden yapılıyor. Etik Proje Müdürlüğünün bütçesinin olmadığından bahsettiniz. Fen İşleri bütçesi ile birleştiği için bu şekilde planlandı. Bütçemizde sermaye geliri kaleminde Vadi İzmit Evleri güzel bir çalışma. Erenkaya zamanında projesi yapılmış sonraki yönetimler de hayata geçirmiş. Belediyemize katkı sağlamışlar.

“PARAMIZ HER GEÇEN GÜN ERİYOR”

2019 yılı bütçesinde 35 milyon lira değer olarak gözüküyor Vadi Evleri. 2020’de satışı yok. 40 milyon lira olarak öngörülüyor. 2021’de bu konutların yarısı 30 milyona satılıyor. İki sene öncesinde 35 milyon lira öngörülen evler iki yıl sonrasında 2022 yılında yarısı 30 milyon liraya satılıyor. Biz buna kötü demiyoruz. Belediyeye 70 milyon lira katkısı var. Ama hiçbir gayrimenkul normalde 2 yıl sonra değeri 2 katına çıkmaz. Bereketli olduğunuz söylediniz. Biz toprağa tohum atmadık. Paramız her geçen gün eriyor. Yüksek bir enflasyon var. Bu pahalılıkla bu paralar yüksek fiyatlı ürünlere gidecektir. 

“HALKIN MALI”

Şunu da unutmamak gerekiyor daha birkaç ayöncesinde Belsa’nın B Blok’u 17 milyon lira gibi bir rakama satıldı. Belediyeye 70 milyon liralık bir gelirin gelecek olması Belsa’nın bu fiyata, üçte bir fiyatına satıldığı gerçeğini değiştirmez. Ne yapmışsınız o dönemde? SGK’ya borçlarınız var, borçlarınızı ödememişsiniz. Gelirinizi artırmak yerine belediyenin idari binasını SGK’ya devretmişsiniz. B Blok idari binaydı. Hiçbir belediye idari binasını satmaz. Ortaya çıkan tablodan sorumlu olduğunuzu düşünüyorum. Bunların hepsi halkın malı. İzmit halkının malı. Biz satarken bir kere değil bin kere düşünürüz” ifadelerini kullandı.

 

SEFA GARDİYANOĞLU

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Bilnet, buz sporlarında madalyaya doymuyor

Bilnet, buz sporlarında madalyaya doymuyor