REKLAMI KAPAT

09 Mayıs 2021 Pazar

Emekli Sen: Sendikamızın kapatılması insan hakları ihlalidir!

Emekli Sen: Sendikamızın kapatılması insan hakları ihlalidir!

DİSK'e bağlı Emekliler Sendikasına (Emekli-Sen) yönelik açılan kapatma davasında tepki gösteren sendika üyeleri Sabri Yalım Parkı'nda bir araya geldi. Basın açıklamasını okuyan DİSK Emekli Sen Bölge Temsilcisi Suca Omurca, “Sendikamızın kapatılması bir insan hakları ihlalidir. 13 milyon emeklinin sesini bastıramayacaklar” dedi

06 Kasım 2020 Cuma 15:10 Güncel

DİSK'e bağlı Emekliler Sendikasına (Emekli-Sen) Kocaeli Şubesi tarafından sendikaya yönelik kapatma davasına tepki göstermek amacıyla İzmit Sabri Yalım Parkında basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasını okuyan DİSK Emekli Sen Bölge Temsilcisi Suca Omurca, “Biz, Türkiye emeklilerinin temsilcisi, 13 milyon emeklinin sesi DİSK Emekliler Sendikasıyız. Ne var ki, bugün bağımsızlığını çoktan yitirmiş bir yargı sisteminde, iktidarın istekleri doğrultusunda sendikamız türlü oyunlarla kapatılmaya, örgütlü mücadelemiz engellenmeye, 13 milyon emeklinin sesi bastırılmaya çalışılmaktadır. Sendikamızı kapatmaya cüret edenler bizlere sendika kuracak nitelikleri taşımadığımızı söylemektedir. Ancak bizler biliyoruz ki; 19. yüzyıldan bu yana süren sendikal mücadele, haklar mücadelesi tarihinin köşe taşlarından biridir. Bugün sendikamızın kapatılması için sahnelenen bu oyun, haklar mücadelesi tarihine bir saldırıdır” dedi.

ANAYASAYI İHLAL SUÇUDUR

Sabri Yalım Parkında düzenlenen basın açıklamasıyla sendikaya yönelik kapatma davasını eleştiren DİSK Emekli Sen Bölge Temsilcisi Suca Omurca, "Sendikamınızın kapatılması bir insan hakları ihlalidir. Biliyoruz ki; Anayasamızın 90. Maddesinde açıkça Türkiye'nin onayladığı uluslararası insan hakları sözleşmelerinin iç hukuka üstünlüğü kabul edilmiştir. Sendikamızın kapatılması Anayasayı ihlal suçudur. Bizler, DİSK Emekli-Sen olarak; Emeklilikte insan onuruna yaraşır ücret almanın, emekli ücretlerinin sadece enflasyona endeksli değil; milli gelir artışı da göz önüne alınarak belirlenmesinin, emekli ücretleri arasındaki farklılıkların giderilmesi için acilen bir intibak yasasının hayata geçirilmesinin, emeklilikte yaşa takınlar adı altında yaratılan sorunun bir an önce eşitlikçi bir biçimde çözüme kavuşturulmasının mücadelesini veriyoruz. Bu mücadeleden vazgeçmeyi bir an olsun düşünmedik; düşünmeyeceğiz” dedi.

13 MİLYON EMEKLİNİN SESİNİ BASTIRAMAYACAKLAR

DİSK Emekliler Sendikası olarak direneceğiz diyen Omurca, "13 milyon emeklinin sesini bastıramayacaklar. Emekliler hesaplaşmayı ahrete bırakmayacak Meşruiyetini 13 milyon emekli yurttaştan alan Emekli-Sen bütün dünya emeklileriyle omuz omuza insan onuruna yaraşır bir yaşam için mücadele etmeye devam edecek. Dünyayı işçilerin, emekçilerin, emeklilerin mücadelesi kurtaracak! Dünyayı enkaz altından çıkarılan çocukların hayata tutundukları o küçük elleri kurtaracak! 13 milyon emeklinin sendikasını dört duvar ve bir kapıdan ibaret sananlar o kapıya kilit vurmak istemekte haklılar. Aldanıyorlar! Emeklilerin olduğu her ev, her mahalle, her sokak, her alan sendikadır. Her bir emekli yurttaşımızın zihni ve fikri sendikadır. Ellerimizin ve yüreklerimizin bir araya geldiği her an sendikal mücadele yükselmektedir. Sendikal mücadelemiz yükselecektir” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Husumetlisini vuran cezaevi firarisi yakalandı

Husumetlisini vuran cezaevi firarisi yakalandı