06 Mayıs 2021 Perşembe

Ford'da üretim duruyor... 'Yine harcanan biz olduk'

Ford'da üretim duruyor... 'Yine harcanan biz olduk'

Tedarik sıkıntısı nedeniyle üretime 2 ay ara verileceğini duyuran Ford, faturayı işçiye kesti. Ford işçilerine yıllık izinleri kullandırılacak

16 Nisan 2021 Cuma 09:51 Güncel

Ford Otosan, yarı iletken tedarikinde yaşanan sorun gerekçesiyle Gölcük fabrikasında 19 Nisan ile 13 Haziran tarihleri arasında üretime ara verileceğini duyurdu. Önceki gün akşam saatlerinde genel müdürün attığı e-posta ile üretim duruşundan haberdar olan işçilerse, yıllık izin tarihlerinin kendilerine sorulmadan öne çekilmesine tepkili. 8 haftalık duruşun tamamının mı yıllık izinden sayılacağı, ücret kesintisi yapılıp yapılmayacağının hâlâ belirsizliğini koruduğunu belirten işçiler fabrikada örgütlü Türk Metal’in kendilerine herhangi bir açıklama yapmadığını kaydetti.

8 HAFTALIK BİR DURUŞ

Önceki gün akşam saatlerinde fabrika genel müdürü tarafından atılan elektronik posta ile 19 Nisan-13 Haziran tarihleri arasında üretime ara verileceğini öğrendiklerini kaydeden bir Ford Otosan işçisi “8 haftalık bir duruştan söz ediyoruz. Hepimiz şoktayız. Bizim fabrikanın klasiği şudur, önce dedikodular yayılır içeride, siz doğru olup olmadığını anlamaya çalışırsınız, bir bakmışsınız doğru çıkmış. Bu da öyle oldu. Yıllık izin öne çekiliyor ve bizim bu durumdan atılan e-posta ile haberimiz oluyor” şeklinde konuştu.

"YILLIK İZİNLER ARACA DÖNÜŞTÜ"

Fabrika yönetiminin duruşun gerekçesi olarak parça tedarikinde yaşanan sorunları gösterdiğini belirten Ford işçisi “Yıllık izinler bizim dinlenme hakkımız değil de bunların yaşadıkları sorunları aşmak için kullandıkları bir araç haline getirildi. Kovid yüzünden, sipariş düşüşü yüzünden, çip yüzünden... Hep göz dikilen bizim yıllık iznimiz oldu. Hep mağdur edilen biziz. Bunu kabul etmemiz mümkün değil” ifadelerini kullandı. 2020 yılının herkes için oldukça zorlu geçtiğini, Ford Otosan işçilerininse bu zorlu şartlara rağmen yoğun bir şekilde çalıştırıldığını ve üretim rekorları kırdığını aktaran başka bir Ford Otosan işçisi, “Şimdi bizden kaynaklı olmayan şartlar nedeniyle zorunlu olarak izne çıkarılıyoruz. 3-9 Nisan tarihleri arasında da izne çıkarıldık. O iznin 3 günü de yıllık izinlerden kesildi. Dünkü açıklamada da deniyor ki yıllık izni öne aldık. Hangi hakla? Pandemi döneminde her yer kapalı ve kısmi kısıtlamalar varken izin kullanmanın hiçbir anlamı yok” diye konuştu.

"TÜRK METAL’DEN SES SEDA YOK"

8 haftalık bir duruş olacağını, 23 Nisan, 1 Mayıs ve Ramazan Bayramı gibi resmi tatiller çıkarılınca kalan sürenin tamamının yıllık izinden sayılıp sayılmayacağının belirsiz olduğunu dile getiren Ford işçisi “Pandeminin başından bu yana körler sağırlar birbirini ağırlar misali Türk Metal Sendikasından hiç ses çıkmadı. Evet biz sendikalıyız ama sadece Ford Otosan dışında duvarda asılı bir Türk Metal Sendikası tabelası var, ondan ibaret sadece” şeklinde konuştu. Kendilerine gönderilen e-postada 2021 yılı hedeflerini tutturabilmek için izin dönüşü iş temposunun artacağının yazıldığını söyleyen başka bir Ford Otosan işçisi, “Tempo artacak deniyor, bu demek oluyor ki yazın herkes dinlenirken, ailesi ile zaman geçirirken, bizler araba yapıyor olacağız. Pandeminin başladığı dönemde tüm dünya kapananınca bizde de duruş olmuştu, yeniden üretime başlandığında çok değil 2 hafta sonra hat hızı arttı, tempo arttı. Haftalarca hafta tatili olmadan çalıştık, günde en az 10 saat çalıştık. Bize diyorlar ki hem izninizi gasbedeceğiz, hem de dönüşte sizi posanız çıkana kadar çalıştıracağız bunu kabul etmiyoruz” dedi.

"SORUMLUSU BİZ DEĞİLİZ"

Ford Otosan’nın 2020 yılında net kârını yüzde 114 artırdığını kaydeden Ford Otosan işçisi, “Biz böyle çalıştırıldığımız için yine rekorlar kırıldı. 2 altın vererek bizleri sözüm ona takdir ettiler. Şimdiyse bizden kaynaklı olmayan bir durum meydana geldi ve ilk harcanan yine bizler olduk. Bu çip sorununun sorumlusu biz değiliz, bu nedenle fabrikanın kendi isteğiyle izne çıkardığı süreler idari veya ücretli izin sayılmalıdır. Yıllık izinler, borçlanma, ücret kesintilerini asla kabul etmiyoruz. Biz pandemi döneminde bile üzerimize düşeni fazlasıyla yaptık, bu nedenle sıra sizde sayın patronlar. Bu süreçte sendika üzerine düşeni yapmak zorundadır. Yoksa sarı sendika olduğunuz bir daha tescillenecek. Sorumlu olmadığımız bu duruşun bedelini ödememeliyiz. Biraz da işveren elini cebine atmalıdır” şeklinde konuştu.

Evrensel

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Evinde, elleri bantla bağlanıp bıçaklanarak öldürüldü!

Evinde, elleri bantla bağlanıp bıçaklanarak öldürüldü!