12 Nisan 2021 Pazartesi

'Hızlı tren projelerinin ne zaman biteceğini Bakanlık da bilmiyor!'

'Hızlı tren projelerinin ne zaman biteceğini Bakanlık da bilmiyor!'

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’ın hızlı tren projelerinin neden hala bitmediği ile ilgili verdiği soru önergesine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu cevap verdi

22 Mart 2021 Pazartesi 14:01 Güncel

Konu üzerine açıklama yapan Tarhan, “Uzun yıllardır inşaatı süren hızlı tren projeleri ile ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na verdiğimiz soru önergesinin cevabında, Bakanlık projelerin ne zaman biteceğine dair bir bilgi vermemiştir. 2012 yılında tamamlanması öngörülen Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi ve 2016 yılında tamamlanması öngörülen Bursa-Osmaneli Hızlı Tren Projesi hala tamamlanmamıştır. Bitiş için verdikleri tarihin üzerinden çok uzun zaman geçmiş olmasına rağmen hala hizmete açılmamıştır. Bakanlık soru önergesine verdiği cevapta bu projelerin uzunlukları, kaç tane köprüye sahip oldukları gibi detayları anlatmış ancak önergedeki sorulara cevap vermemiştir. Gelen cevapta bu projelerin neden bitirilmediğine veya ne zaman bitirileceğine dair bir bilgi yok. Sorduğumuz sorulara net cevaplar alamıyoruz. Bu projelerin ne zaman bitirilip hizmete açılacağı belirsiz!” dedi.

"CEVAPLAR SORULAN SORUNUN CEVABI DEĞİL"

Tarhan, “Bakanlık 2018 yılında tamamlanması gereken Konya-Karaman Hızlı Tren Projesi için Mayıs ayında, Gebze-Darıca Metro Hattı’nın ise 2023 yılı sonunda hizmete açılacağını bildirmiştir. Birçok kez tarih verilip bu projeler bir türlü bitirilmedi. Bu projelerin de söz edilen tarihte hizmete açılacağı muamma. İnsanları ucuz ve güvenli ulaşım vaadiyle oyalıyorlar. Rant elde edecekleri bir alan olsa derhal bitirirler ancak halkın faydasına olacak işleri sürekli erteliyorlar” dedi. Sözlerini sürdüren Tarhan, “Son zamanlarda verdiğimiz soru önergelerine sağlıklı cevaplar alamıyoruz. Hızlı tren projelerinin maliyet farklılıklarının nedenini sorduk ancak Bakanlık cevap dahi vermedi. Soruları seçerek cevaplıyorlar, verdikleri cevaplar da sorulan sorunun cevabı değil. Bu anlayıştan bir an önce vazgeçilmelidir. Halkı doğru bir biçimde bilgilendirilmek bizim görevimizdir” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Halk Market hazırlıkları son hızla devam ediyor

Halk Market hazırlıkları son hızla devam ediyor