18 Nisan 2021 Pazar

Hizmet-İş’ten TİS yorumu: Bol bol şov, ağlama vardı

Hizmet-İş’ten TİS yorumu: Bol bol şov, ağlama vardı

İzmit Belediyesi’nde yapılan toplu sözleşsem ile ilgili açıklama yapan Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, “Törende bol bol şov, ağlama, karalama vardı” dedi

25 Şubat 2021 Perşembe 15:49 Güncel

İzmit Belediyesi ile Genel-İş Sendikası arasında imzalana toplu sözleşme ile ilgili Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy bir açıklama yayınladı. Ersoy açıklamasında, “bizim ilçe belediyelerinde imzaladığımız sözleşmelerin bir taklididir” dedi. “İmzalanan sözleşme günlerdir sır gibi saklanarak işçilere umut pompalamaya çalışılmıştır” diyen Ersoy, “İzmit Belediyesi yönetimi tarafından zorla belediye önüne taşınan işçilere, diğer ilçe belediyelerinde imzalanan sözleşmelerin kopyası dışında hiçbir şey sunulmamıştır. İzmit belediyesinde çalışan arkadaşlarımız belediye önünde gerçekleştirilen törende bol bol şov, ağlama, karalama ve manipülasyondan başka bir şey görmemiştir. Kocaeli’de 12 ilçe belediyelerin içinde sanki İzmit Belediyesi dışında başka hiçbir belediye bu zammı vermemiş gibi algı ve kurgu oluşturulmuştur” diye belirtti.

ÇABUK UNUTULMUŞ

Açıklamasının devamında Ersoy şunları belirtti; “300 milyon bütçesi olan İzmit Belediyesi’nde, 150 milyon bütçesi olan ilçe belediyelerinde yaptığımız sözleşmeler kadar zam yapılmadığı ortadadır. Sözleşme töreninde emekten, işçilikten, işçi bir babanın çocuğu olmaktan dem vurulmuş, ancak sık sık bu sloganları atanların göreve geldiği günden bugüne tazminatsız olarak işten atılan onlarca işçinin çocuklarının da, işçi bir babanın çocukları oldukları ve işsiz aşsız bırakılarak açlığa mahkum edildikleri çabuk unutulmuştur.

YAŞAYARAK TECRÜBE ETMİŞLER

Sözleşme töreninde kendileri çok demokrat bir anlayışa ve yönetime sahipmiş gibi, antidemokratik ve baskı rejimi diyerek hükümet eleştirilmiş, ancak 31 Mart yerel seçimlerinden sonra İzmit Belediyesi’ni kazanan CHP’li yönetimin işçiler üzerinde oluşturduğu antidemokratik baskıyı, mobbingi herkes görmüştür. Bu anlayış ve zihniyet yüzünden işçi arkadaşlarımız siyasi düşüncelerinden dolayı haksız yere işten atılmaları ve sürülmeleri bizzat yaşayarak tecrübe etmişlerdir.

BÜYÜKŞEHİR ÖRNEK OLDU

Dün İzmit Belediyesi’nin önünde düzenlenen törende yalnızca işçilerin gözünü boyamak için taklit ve algı unsuru olarak belediye yönetimi tarafından yazılıp işçilerin eline tutuşturulmuş pankartlar, şişirilmiş rakamlar vardı. Alınan zam alt alta üst üste konulduğunda ise giydirilmiş ücretin 4.500-TL geçemediği görülmüştür. Bu noktada şunu ifade etmem gerekir ki bu dönem tüm belediye şirketleri içinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Tahir Büyükakın’ın işçilere verdiği ücret artışı ülkemizde diğer illere örnek olmuş ve bu yüksek ücret Kocaeli’de diğer ilçe belediyelerinde bir taban oluşmasına vesile olmuştur.

TAHİR BAŞKANA MÜTEŞEKKİRİZ

İşçilerin aldıkları zam, ilçe belediyelerinde de Türkiye ortalamasının üstüne çıkılmasını sağlamıştır. Burada kazanan şüphesiz ki on bini aşkın belediye emekçileri ve aileleri olmuştur. Bunun mimarı da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’dır. Bu sebeple ilçe belediyeleri işçileri olarak Büyükşehir Belediye Başkanımıza müteşekkiriz.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Cevat

25 Şubat 2021 Perşembe 20:13

Yıllarca işçinin anasını ağlatanlar şimdi sevinçden ağlayanları mı eleştiriyor?Komik...

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Yargıtay kararı bozdu, yeniden yargılanan cinayet sanığı müebbet hapis aldı!

Yargıtay kararı bozdu, yeniden yargılanan cinayet sanığı müebbet hapis aldı!