14 Nisan 2021 Çarşamba

Hürriyet: Çukurbağ'da kazı için bakanlığı bekliyoruz

Hürriyet: Çukurbağ'da kazı için bakanlığı bekliyoruz

Çukurbağ Mahallesi’nde yer alan kazı alanında çalışma yapmak için bakanlıktan olur beklediklerini ifade eden Başkan Hürriyet, alanın hemen yanındaki 414 Ada 21 ve 22 nolu parselleri de kazı alanına dahil ettiklerini belirtti

01 Nisan 2021 Perşembe 14:52 Güncel

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, 3 Bin yıllık tarihi olan İzmit’in yeraltı zenginliğinin gün yüzüne çıkarılması adına tüm kamuoyundan destek istedi. Belediyenin toplantı salonunda gerçekleştirilen açıklamada Başkan Hürriyet, İzmit Çukurbağ kazı alanı, Hoşgörü Kenti İzmit Nikomedya markalaşma sürecinde yaptıkları çalışmaları anlattı. İzmit Belediyesi’nin bu alanda gerçekleştirdiği çalışmaları basın mensuplarına aktaran Hürriyet, bakanlıktan kazı alanında çalışma yapma adına olur beklediklerini ifade etti.

DESTEK İSTEDİ

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, 3 bin yıllık tarihi olan kentimizin turizm açısında eşsiz bir hazine olduğunu ifade etti. Hürriyet, bu alanda yaptıkları çalışmaları anlatarak sanayi kentinin ötesinde bir turizm ve kültür kenti yapma çabalarına daha fazla kamuoyu desteğine ihtiyacımız olduğunu sizlere aktarmak için toplandık. İzmit’in 3 bin yılık tarihini ortaya çıkarmak göreve geldiğimizden beri üzerinde durduğumuz bir konu. Bu tarih gün yüzüne kadar hak ettiği kadar çıkarılmadı. Bu kentin altı üstünden zengin. Bu zenginliği kullanmıyoruz. Yaklaşık iki yıldır bu konuyla ilgili büyük çaba harcıyoruz” dedi.

‘ZENGİNLİĞİN FARKINDA DEĞİLİZ’

İzmit Antik Nikomedya’nın Başkenti ve Doğu Roma’nın Başkenti Antik Nikomedya, Hoşgörü Başkenti İzmit, Hoşgörü Kenti İzmit isimlerinin pantentini de aldıklarını belirten Hürriyet, “Antik Nikomedya, sanayi kenti İzmit’in ayakları altında yatıyor. Bu büyük zenginliğin farkına varılamamış. Yer altında saray, hipodrom, iç dış kale surları, su yolları ve kanaları, tersaneler ve tiyatro yatıyor. İzmit Belediyesi olarak bu denli ihtişamlı tarihe sahip olan kent için girişimlerde bulunduk. Bunları hahta geçirmek için o kadar emek harcıyoruz. İzmit’in ayakalrı altında yatan zenginliğini bir an önce gün yüzüne çıkarılmasını istiyoruz. Unesco Dünya Miras listesine Kayıp Şehir Nikomedya adını kazımak amacındayız” şeklinde konuştu.

‘BİLİMSEL KAZILARA SPONSOR OLDUK’

Çalışmalar kapsamında Nikomedya Kazıları İzmit Kültür Vakfı’nın da kurulduğunu açıklayan Başkan Hürriyet, “2019 yılının ikinci çeyreğinden bu yana Kültür Bakanlığı ile ciddi görüşmeler gerçekleştirdik. Alanında uzaman kişilerce toplantılar yaptık. Çukurbağ kazı alanında yapılacak bilimsel kazı, korservasyon ve Arkeopark’a sponsor olmak için hizmet protokolü yaptık. Yeter ki bu tarih gün yüzüne çıkarılsın niyetiyle her türlü sponsorluğa hazırız dedik. Çukurbağ kazı alanının hemen yanında buluna 2015 yılında kamulaştırması tamamlanan ancak atıl durumda olan betonarme yapının yıkımını gerçekleştirdik. Alanın izbelikten kurtulması için aydınlatılmasını sağladık. Güvenlik için çim çit ile çevreledik. Sorumluluğumuz olmasa bile ciddi masraflar yaptık” dedi.

‘2022 NİKOMEDYA YILI OLSUN’

2022 yılının da Nikomedya Yılı ilan edilmesi için çalışmalarımız son hızıyla devam edeceklerini belirten Hürriyet, “Bu kapsamda Geyra Vakfı kurucuları ile görüşmeler başladık. Kazılar başladığında daha fazla makuoyu desteğine ihtiyaç var. Bu işi hakkıyla yapan kurum, kişi ve birimlerden akıl almaya onlarla birlikte hareket etmeye çalıştık. Onların da verdiği fikirler sayesinde Nikomedya kazıları kuruluş sürecini başlattık. Daha fazla insanı sürece katma amacıyla vakıflaşma sürecini de başlattık. Öte yandan alanın hemen komşusu olan 414 Ada 21 ve 22 nolu parseller kazı alanı içinde dahil ettik” diye konuştu.

‘ÖNEMİNİN FARKINDAYIZ’

Nikomedya adı için Türk Marka ve Patent kurumuna başvuru yaptıklarını da hatırlatan Hürriyet, “İzmit Antik Nikomedya ismi ve Antik Nikomedya ismini alarak markalarımızı tescil ettirdik. Nikomedya isminin uluslararası alandaki öneminin farkındayız. Turizm gelirlerinin artırılması hedefindeyiz. Dünyada hoşgörünün başkentini dünyaya tanıtmak istiyoruz. Bu kentin değerlerini kent kazanımına sunmak için mali destek sağlanması sürecini de yürütüyoruz. Hoşgörünün başkenti İzmit ve hoşgörü kenti İzmit isimlerini de aldık. Bu konuda ciddi çalışmalar ve ciddi süreç yürütmek istiyoruz” dedi.

‘TURİZMİN KATIKISI BÜYÜK

İzmitli Azize Santa Barbara’nın da bu kent için çok önemli olduğunu ifade eden Başkan Hürriyet, “Bu kentte Santa Barbara gibi önemli bir kimlik var. İzmitli bir Azize. Ne yazık ki bunu bugüne kadar bu kent kullanamadı. Dünya üzerinde 45 kentin adı Santa Barbara. Bizim de bu zenginliği kullanmamız gerekiyor. Neden bu 45 kentle kardeş şehir olamıyoruz. Dış paydaşlar ve ÇEKÜL vakfı ile yoğun temasımız sürüyor. Nikomedya’ya yatırım yaparak geleceğimizi doğru planlamak istiyoruz. Turizmin esnafa, işçiye, kadınlara ve gençlere kentin tüm katmanlarına katkısı büyük” dedi.

‘BACASIZ SANAYİ’

Sözlerini sürdüren Başkan Hürriyet, “Ciddi bir bacasız sanayiden bahsediyoruz. Arkeolojik alanlar turizme kazandırıldığında yeni istihdam alanı açılmış olacak. Unesco dünya miras listesine bir adım daha yaklaşmış olacağız. Turizm insanları kaynaştıran en önemli sevgi bağı. Bu tarihi dokuları kullanarak çok ciddi bir gelir elde edeceğimizi düşünüyoruz. Bir üniversitenin bu kadar değiştirdiği İzmit’i turizmin ne kadar değiştireceğini hep birlikte görelim. Turizm, küçük esnaf için de can suyu niteliğinde. Bu zenginliğin farkında olan herkesten ciddi bir destek bekliyorum” ifadelerini kullandı.

BAKANLIKTAN HABER BEKLİYORUZ

Projenin bir yıl önce başlamamış olmasına da dikkat çeken Hürriyet, “Başlamaması için hiçbir sebep yoktu. Her türlü desteğe hazırız demiştik. Bakanlık düzeyinde yaptığımız bütün görüşmelerde hep ifade ettik. Zaman çok hızlı akıyor. Bu zamanı değerlendirelim. Biz tüm değerleri halkımız ile kucaklamaya devam edeceğiz. Nikomedia’nın bilimsel çalışmalarının devam etmesi için çalışmalara da başladık. Bunu şimdi açıklamayacağım. Zaman zaman engellemeler ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu bilimsel çalışmaların devamı için iletişimlerimizi sürdürüyoruz. Bakanlıktan olur alırsak ve bakanlığa gönderdiğimiz hizmet protokolümü kabul edilirse bu kentte iyi şeyler olacak. Avrupa Birliği nezdinde de çok güçlü destek alacağız

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Göletin yolları köstebek yuvasına dönmüş

Göletin yolları köstebek yuvasına dönmüş