17 Nisan 2021 Cumartesi

Hürriyet: Down sendromu hastalık değil, farklılıktır

Hürriyet: Down sendromu hastalık değil, farklılıktır

Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü mesajın down sendromunun hastalık değil, genetik farklılık olduğunu belirten İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, “Farklı olmak normaldir ve saf sevgiyi onlardan öğreniyoruz” dedi

19 Mart 2021 Cuma 15:10 Güncel

Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü nedeniyle mesaj yayınlayan İzmit Belediye Başkanı Av.Fatma Kaplan Hürriyet farklılıkların normal olduğunu vurguladı. Hürriyet mesajında, “Down sendromu genel kanının aksine hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Down sendromunun bir hastalık olmadığını, farklılık olduğunu ve farklı olmanın da normal olduğunu herkese duyurmak ve bu duyarlılığı arttırmak çok önemli. Herkesin bu anlamda üzerine düşen çabayı göstermesi gerekiyor.

SOSYALLEŞMELERİ ÖNEMLİ

Bu çok özel bireylerimizi sosyal hayatın içine katma çabalarımız çok kıymetli. İzmit Belediyesi olarak down sendromunlu vatandaşlarımızı toplum mozaiğimizdeki farklı bir rengimiz ve zenginliğimiz olarak görüyor, her bir ferdimizle eşit haklardan yararlanabilmelerini önemsiyoruz. Yüzümüzde her daim tebessüm açtıran down sendromlu kardeşlerimize, pandemi nedeniyle aksamalar olsa da iş ve sosyal yaşam desteği sunmaya, onları üretime katılmaya teşvik etmeye çalışıyoruz.

1 SAYI FARKLILIĞIMIZ DEĞİLDİR

Öte yandan down sendromlu bireylerden öğreneceğimiz çok şey var. Onların sevgileri saf, sonsuz ve gerçektir.  Karşılıksız severler ve bizlere sevmenin ne kadar anlamlı ve güzel olduğunu hatırlatırlar. Bize unutulan bir çok duyguyu en yalın haliyle, hesap yapmadan, düşünmeden ve herhangi bir karşılık beklemeden kalplerini açarlar. Bu duygu ve düşüncelerle 21 Mart’ın eşit olduğumuzu hatırlatmak için vesile olmasını ve aramızdaki 1 sayılık farkın fark olmadığının anlaşıldığı bir gün olmasını diliyorum” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Arkadaşı tarafından öldürülen kişi toprağa verildi

Arkadaşı tarafından öldürülen kişi toprağa verildi