19 Ekim 2021 Salı

Hürriyet: O yurt için meclise teklif sunacağız!

Hürriyet: O yurt için meclise teklif sunacağız!

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet barınma sorunlarına dikkat çekmek için Cumhuriyet Parkı’nda nöbet tutan öğrencileri ziyaret etti. Öğrencilerden gelen, “TÜGVA yurtları neden öğrencilere ücretsiz barınma hakkı sunmuyor” sorusuna cevap veren Hürriyet, ‘’Önümüzdeki mecliste konuyla ilgili teklif sunacağız” dedi

22 Eylül 2021 Çarşamba 00:56 Güncel

Üniversite öğrencilerinin artan kira fiyatları ve yurt sorunları nedeniyle başlatmış olduğu “Barınamıyoruz Hareketi” Kocaeli’de ikinci gününe girdi. Cumhuriyet Parkı’nda nöbet tutan öğrencileri İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ziyaret etti. İzmit Belediyesi tarafından Nevzat Doğan döneminde bedelsiz kullanım hakkı sunulan TÜGVA yurtları ile ilgili bir öğrencinin, “Neden ücretsiz olarak öğrencilere barınma hizmeti vermiyor” sorusunu cevaplandıran İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “İzmit Belediyesi olarak biz TÜGVA yurtlarıyla ilgili önce yazı gönderdik sonra bir dava açtık. Burayı boşaltmanız gerekir biz kullanacağız dedik. Yurdun kullanımı hakkında alınan karar meclisten çıktığı için bu kararı mecliste tekrar görüşmemiz gerekiyor. Şu anda 1500 lira olan yurt ücreti ki bunun 800 lirasını devletten 700 lirasını öğrenciden alıyorlar ve yemek hariç” dedi.

“TEKLİF SUNACAĞIZ”

Hürriyet meclise konuyla ilgili teklif sunulacağını belirterek, “Önümüzdeki mecliste, yurt içinde hizmet alan öğrenciler ve kapasite artırılıp yeni gelecek öğrenciler için ücretsiz barınma hakkını sağlamak için teklif sunacağız. Çoğunluğumuz olmadığı için AK Parti ve MHP’nin tavrı önemli. Eğer tekrar protokolü iptal eder uhdemize alırsak seve seve gençlerimize ücretsiz olarak barınma imkanı sağlayacağız. Ama bu 1-2 aylık bir süreç içerisinde de hızlı çözüm adına Vadi İzmit Konutları’ndan tahsis edebilir ya da başka bir bina kiralayıp yurda dönüştürebiliriz” dedi.

Sefa GARDİYANOĞLU

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

UTV ile uçuruma yuvarlanan 2 kişi kurtarıldı

UTV ile uçuruma yuvarlanan 2 kişi kurtarıldı