14 Nisan 2021 Çarşamba

İl bazlı normalleşme adımları: Puanlama sistemi oluşturulacak

İl bazlı normalleşme adımları: Puanlama sistemi oluşturulacak

Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığında yerel bazlı normalleşme adımları için çalışmalar yürütülüyor. Buna göre il bazlı puanlama sistemi oluşturulacak. İl bazlı normalleşme adımları, bazı illerde örneğin restoran veya okullar açılabilecek

13 Şubat 2021 Cumartesi 09:47 Güncel

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Yerel Bazlı Normalleşme adımlarına işaret etti. Peki bu adımlar neler? Yerel bazlı atılacak normalleşme adımları için puanlama sistemi oluşturulacak. Sağlık Test sayısı, pozitiik oranı,7 gün içinde vakalarda azalma ya da artma olup olmadığı tüm donelere bakılacak. Puanlama yapılacak. Bu puanlamaya göre de bir renklendirme yapılarak risk haritası oluşturulacak. Puanlama sistemine göre o il, ilçe ya da beldede okullar yüzyüze eğitime geçebilir mi, restaurant ya da kafeler açılabilir mi? Sokak kısıtlaması kaldırılabilir mi? Tüm bunlara puanlama sistemi ile karar verilecek. Örneğin bir ilde puanlama sistemine göre restaurantlar açılabilecek ama yüz yüze eğitim için aranan puan kriteri beklenecek ya da parametrelere göre bir ilçede restaurantlar ve kafeler açılabilirken komşu ilçe de kapalı olabilecek.

PİLOT OLARAK UYGULANACAK

Puanlama sistemi için Sağlık Bakanlığı bir alt yapı oluşturmaya hazırlanıyor. Sistem merkezden takip edilecek ancak yerelde karar mekanizması olabilecek. Kısıtlı il ve ilçelerde pilot olarak uygulanacak.. Benzer bir çalışmayı Milli Eğitim Bakanlığı da yaptı. Bu noktada özellikle il-ilçe bazlı okulların açılmasıyla ilgili geniş kapsamlı bir çalışma yürütülüyor. Özellikle o çalışmada da kaç bin nüfusta kaç vaka sayısı olursa okullar kapalı tutulmalı gibi seçenekler üzerinden sistem anlatıldı. Edinilen bilgiye göre benzer uygulama ABD'de var. Orada kullanılan parametrelere de yararlanılarak bir şema oluşturulacak ve salgının seyrinin yerel takip mekanizmasının sağlanmasına yoğunlaşılacak. Çalışmanın olgunlaşıp kabine toplantısında kabine üyelerine ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a aktarılması bekleniyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Liselerde yüz yüze eğitim 1 Mart'ta başlıyor

Liselerde yüz yüze eğitim 1 Mart'ta başlıyor