REKLAMI KAPAT

08 Mayıs 2021 Cumartesi

İYİ Partili Türkkan'dan TOBB ve TESK'e çağrı

İYİ Partili Türkkan'dan TOBB ve TESK'e çağrı

İYİ Parti Grup Başkanvekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan Perşembe günü Meclis'te basın toplantısı düzenledi. Gündeme dair çarpıcı açıklamalar yapan Türkkan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve TESK Başkanı Bendevi Palandöken'e de çağrıda bulundu

24 Nisan 2021 Cumartesi 14:33 Güncel

Türkkan'ın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: "İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinden hemen hemen bütün sektörler etkilendi. Bu süreçte özellikle esnafımızın çoğu tamamen kepenk indirdi. Tüccarımız, sanayicimiz de bu süreçten nasibini aldı. Hepinizin bildiği gibi, bu insanlarımızın bağlı olduğu ve ciddi aidatlar ödedikleri odalar ve bu odaların üst kuruluşu olan birlikler var. Bu birlikler, ya da bu kuruluşlar, pandemi süreci başladığından bu yana ne yazık ki esnaf için rahatlatıcı bir şey yapmadılar.  Yasa gereği bunlar ellerindeki paraları üyelerine direk veremiyor ya da kredilendiremiyorlar. Bunu yapamıyorlar tamam ama yapabilecekleri bir şey var; bu salgın döneminde, bu zor dönemde, ödemekle yükümlü oldukları bu aidatları 1 ya da 2 yıl süreyle almayacaklarını ilan edebilirler. Bunun için yasal bir düzenleme gerekiyorsa hükümet de bu düzenlemeleri hayata geçirebilir.

"KÂRDAN VERGİ ALIN"

Diyebilirler ki; “Her oda zengin değil, bizim bu paralara, bazı odaların bu aidatlara ihtiyacı var.” O zaman da devreye TOBB ya da TESK girsin, onları desteklesin. Paraya ihtiyacı varsa göndersin. TOBB’un ya da TESK’in bu kadar gücü yok mu? Diyebilirler ki; “Bizim yasamız var almak zorundayız.” O zaman hükümet düzenleme yapsın, bu birliklerin elini rahatlatsın onlar da üyelerden aidat almasın. Bir de Munzam Aidat adı verilen oda ve borsalara kayıtlı üyelerin ödediği, üyelerin ticari kazancı üzerinden hesaplanarak tahsil edilen yani kar üzerinden alınan bir aidat var. Sanayici ve tüccarın, yıllık aidatlarını almayın, ama kar ettikleri rakam üzerinden vergilerini alın.

"NEFES ALMALARINA KATKI SAĞLAYIN"

Ayrıca bir noktanın daha önemine dikkat çekmek istiyorum. Bu dönemde yeni kurulan şirketlerin şartlarının kolaylaştırılması lazım.
Vatandaştan uçan kuş için vergi alan iktidar o meşhur 5’li çetenin vergilerini sıfırlamıştı. Pandemi döneminde yeni şirket kuracak insanlarımız için de imkan sağlansa, vergi alınmasa zaten azalan istihdama büyük katkısı olur. Bunların hepsi yapılabilecek şeyler.
Buradan Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na, TESK Genel Başkanı Sayın Bendevi Palandöken’e çağrıda bulunmak istiyorum: Gelin bu önerilere kulak verin, bu insanların bir nebze de olsa nefes almalarına katkı sağlayın."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kocaeli'de patates soğan dağıtımı skandalı!

Kocaeli'de patates soğan dağıtımı skandalı!