21 Ocak 2022 Cuma

Kandıra parsel parsel satılıyor... Kocaeli'de 72, Kandıra'da 23 taş ocağı var!

Kandıra parsel parsel satılıyor... Kocaeli'de 72, Kandıra'da 23 taş ocağı var!

“Kandıra’da Çevre Sorunları” konulu toplantıda konuşan Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi eski başkanı Sait Ağdacı, “Birileri Kandıra’yı parsel parsel satmaya kalkıyor. Kandıra gibi bir yerde 23 tane taş ocağı olur mu?” ifadelerini kullandı

28 Eylül 2021 Salı 15:05 Güncel

Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi eski Başkanı Sait Ağdacı, “Kandıra’da Çevre Sorunları” konulu bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şube binasında gerçekleştirilen toplantıya Sait Ağdacı’nın yanı sıra TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Murat Kürekci de katılım sağladı.

“KANDIRA ÜZERİNDE OYUNLAR OYNANIYOR”

Toplantıda konuşan Ağdacı, “Kandıra üzerinde birtakım oyunlar oynanıyor. Bunu anlamış değiliz diyerek “Osmanlı’nın tahıl ambarı olarak bilinirken şu an birilerinin rant alanı oldu. Kandıra’da tek sorun yok. Sungurlu Barajı İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak için yapılması gündeme geldi. Faydalanacak olan İSKİ, projeyı gerçekleştirecek olan DSİ. Sungurlu Barajı’nın ÇED’ini alan firma Çınar, aynı zmanda Kanal İstanbul’un ÇED’ini hazırlayan firmayla aynı. Projeye baktığımız zaman bir sürü yanlışlık gördük. Proje fay hattı üzerinde bulunuyor. 2001 yılından itibaren baraj olmasa da biz İstanbul’a su veriyoruz. İstanbul’a İSKİ müdüryle görüşmeye gittik. İstanbul bizden baraj değil su istedi. Bunun için de baraja gerek yok. Baraj yetmedi yanına da HES yapacağız dediler. Gereksiz olduğunu belirttik. Ödemeyi İSKİ’nin yapacağı belirtildi” dedi.

“GEÇİM KAYNAKLARI KAYBOLACAK”

Ağdacı, “6 milyon dolarlık bir paradan bahsediyoruz. Dava açtıkça karşı dava açıp kazandılar. 13 Ekim’de Sungurlu’nun duruşması var. Proje gerçekleşirse 58 mahalle sular altında kalacak. İnsanlar tarım arazilerini kaybettiği için geçim kaynaklarını kaybedecek. Orada toplu konutlar yapılacak.Geçim kaynaklarını kaybeden insanlarımız kredi ödemek zorunda kalacak. Bu insanlar toplu konuta geçerse tarım ve hayvancılık nasıl yapacak. Sungurlu Barajı’nın yapılmasındaki sorunlar bunlar. Bölge halkından birileri arazi satın almaya başladı. 10 bin dönüm arazi alan Topbaş sülalesi mesela. Bu bölge üzerinde oyunlar oynanıyor bunlardan bir tanesi de bu” dedi.

“TAŞ OCAĞI YAPIMLARI ARTIYOR”

Kandıra’da yapılan ve hala yapılmak istenen taş ocakları var diyen Ağdacı, “Bunun yapımını gerçekleştiren şirketin sahibi Mehmet Cengiz. Kandıra’da ve Kocaeli’deki taş ocağı yapımları artıyor. Kocaeli’de 72 taş ocağı, Kandıra’da ruhsatlı 23 taş ocağı var. Diğer konu da çöp toplama alanları. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin çöp toplama alanı olarak kullanacağı bizim itaraz ettiğimiz bir yer var. Burası çöp toplama alanı olarak kullanılacak. 2017’den beri bu kentin düzenli depolama alanı yok. İZAYDAŞ doldu. Alikahya hatta Yahya Kaptan Mahallesi’ne kadar çöp kokuları geliyor. Bu alanların bazıları İzmit Belediyesi’nin sorumluluğunda. İzmit Belediyesi’nin bu konudan haberi var mı bilmiyorum. Büyükşehir’e 7 yer gösterildi. Bu yerler öylesine gösterilmedi. Belirli özellikleri olması lazım. Akarsuların, yer altı sularının bulunduğu yerde olmayacak. Endemik bitkilere zarar vermeyecek. Öncelik atıl durumdaki ocaklar kullanılması önerilir. Büyükşehir hep ekonomiyi öne çıkarıp Kandıra Cezaevi’nin alt bölgesini seçmeyi tercih etti. Bu durum ileride belki Cezaevi’nde patlamaya bile sebep olabilir. Çünkü metan gazı birikiyor” ifadelerini kullandı.

“NE YAPILACAKSA BİRLİKTE YAPALIM”

Ağdacı, “Bu memleketin ekmeğini yemiş insanlar buraya ihanet etmemeli. Her şey para ve koltuk değil. Herkes üzerine düşeni yapacak. Kerpe’de arkeolojik dalışlar yapılıyor. Bu dalış yapanların ifadesine göre İzmit Etnografya Müzesi’ne götürüyoruz dediler. Acaba öyle mi. Ballıkayalar Tabiat Parkı’ndan yol geçirmeye kalktılar, yolu 17 km kısaltmak için. Şimdi de hızlı tren gündemde, bitmiyor. Bir diğer konu lahitler, Nuh Çimento yapılırken oradan çıkan lahitler ne oldu. Mülki amirlerin görev, idare ettikleri yerin çıkarlarını korumaktır. Kandıra Beleldiye Başkanı’ndan bu sorunlar için bir yaptırımda bulunduğunu görmedik. Sungurlu Barajı konusunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile görüşmeye gerek yok. Projeyi yapacak olan DSİ, ödemesiniyapacak olan İSKİ. Bu anlattığım sorunları sadece Kandıralılara bırakmayalım. Ne yapılacaksa her birlikte yapalım. İkizdere’de, İşkencedere’de, Kaz Dağları’nda yapılanı yapalım. Birilieri Kandıra’yı parsel parsel satmaya kalkıyor. Kandira gibi bir yerde 23 tane taş ocağı olur mu? Bu ülkenin fabrikaya, binalara da ihtiyaç var ama bu şekilde olmaz. Mevzuat vardı yeni çıkan yasayla yok oldu” dedi. Kandıra’nın Babaköy mevkiinde yapımı gerçekleştirilen taş ocağı ile ilgili söz alan TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Murat Kürekçi, “Kandıra Babaköy’de 4 taş ocağı var. Tabiat Varlıklarını Koruma Müdürlüğü’ne başvurularda bulunduk. Bizler çevre açısından taş ocağının yanlışlığına vurgu yaptık. Babaköy’deki taş ocağının yapımında 5 bin ağaç katledilecekti .Yapım sırasında lahitlere denk gelince sit alanının dışına yapımı gerçekleştirildi. Oradan çıkan taşları da “Kuzey Marmara Otoyolu’nda kullanacağız” dediler. Şu an taş ocağı sit alanının dışına yapıldı ama çevre konsunda hassasiyetimiz devam ediyor” dedi.

 

Sefa GARDİYANOĞLU

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Başkan Büyükakın: Ormanya, artık Türkiye’nin markasıdır

Başkan Büyükakın: Ormanya, artık Türkiye’nin markasıdır