13 Nisan 2021 Salı

Karadeniz: Ödemeler ertelensin, ticari araçlara ucuz akaryakıt verilsin

Karadeniz: Ödemeler ertelensin, ticari araçlara ucuz akaryakıt verilsin

Körfez Şoförler Odası Başkanı Ali Karadeniz, yaşanan pandemi dönemi ile birlikte tavan yapan ekonomik sıkıntıların giderilmesi ve esnafın yeniden ayağa kalkabilmesi için alınması gereken bir takım önlemleri sıralayarak, hükümet tarafından gerekli çalışmaların başlatılması gerektiğini söyledi

11 Mart 2021 Perşembe 15:01 Güncel

Ali Karadeniz açıklamasında koronavirüsün en çok esnaf ve sanatkarları etkilediğini hatırlatarak, “Bir dizi önlemler alınmazsa esnafın ayakta kalma şansı bulunmuyor. Ekonomik bazı önlemler alınarak, ödemeleri ertelenerek esnafa kendisini toparlama şansı verilmelidir” dedi. Karadeniz alınmasını bekledikleri önlemleri sıralayarak;

1- Esnaf ve sanatkarlar tarafından pandemi döneminde esnaf ve sanatkarlar kooperatifleri aracılığıyla alınan kredilerin geri ödemeleri bir yıl faizsiz olarak ertelenmeli, kredi almayanlara da aynı koşullarla fırsat tanınmalıdır.

2- Esnaf ve sanatkarlara doğrudan sağlanan nakit ve kira destek ödemeleri kapsamı genişletilerek devam ettirilmelidir.

3- Pandemiden zarar gören esnaf ve sanatkarların yanlarında çalışan personelin  sosyal güvenlik ve prim ödemeleri, elektrik, su, doğalgaz faturaları faizsiz olarak bir yıl ertelenmelidir.

4- Pandemi nedeniyle faaliyetleri durdurulan işletmeler ile paket servisle kısıtlı olarak çalışan iş yerlerine HES kodu kontrol edilerek, belirlenen sayılarda müşteri almalarına izin verilmelidir.

5- Ticari araçlar için indirimli akaryakıt imkanı sağlanmalıdır.

6- Sigorta prim borcu bulunan esnaf ve sanatkarların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için sağlanan uygulama 1 yıl süreyle devam ettirilmelidir" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Uygulamalı olarak tarif ettiler

Uygulamalı olarak tarif ettiler