18 Nisan 2021 Pazar

Karahasan: Esnaf batıyor ayakta kalacak gücümüz yok!

Karahasan: Esnaf batıyor ayakta kalacak gücümüz yok!

Türkiye Esnaf Platformu Kocaeli Temsilcisi İzmit Marina Esnafları Ticari ve Dayanışma Derneği Başkanı Orhan Karahasan esnafların mağduriyeti ile ilgili açıklamalarda bulundu. Karahasan, “Esnaf zorda, çalışan zorda, ailelerimiz zorda. Ayakta kalacak gücümüz yok. Bir an önce taleplerimiz cevaplansın, geri dönüşü olmayacak bir son yaşanmasın, yeme-içme ve eğlence sektörü daha fazla yıkım almasın” dedi

04 Şubat 2021 Perşembe 22:59 Güncel

Türkiye Esnaf Platformu Kocaeli Temsilcisi İzmit Marina Esnafları Ticari ve Dayanışma Derneği Başkanı Orhan Karahasan esnafların mağduriyetini duyuran bir açıklama yaptı. Başkan Karahasan şunları söyledi:  “Pandemi süreci nedeniyle, tüm dünya gibi ülkemiz de zorlu bir süreçten geçiyor. Yeme-içme ve eğlence sektöründeki kafeler, nargile kafeler, restoranlar, barlar, kulüp, diskotek ve tekel bayiiler olarak pandeminin faturasının bizlere kesilmesini kabul etmiyoruz. Başta AB ülkeleri olmak üzere; dünya devletlerinin ne tür destekler ile vatandaşlarına, işletmelere ve çalışanlarına sahip çıktığını görüyoruz. Bu hususta hükümetten beklenen desteklerin gerçekleşmemesi sebebiyle; elimizin boş kaldığını belirterek mağduriyetimizi tüm kamuoyunun bilmesini istiyoruz.

GÖSTERMELİK DESTEKLER

12 aydır işletmelerimizin kapalı olmasından ötürü, işletmecisinden çalışanına yüz binlerce ailenin evinde matem havası var. Toz pembe vaatlerin ve sözlerin aksine; işimiz yok, aşımız yok, açtayız ve açıktayız. Ömrümüzden bir yıl gitti ama bu süreç bizden uzun yıllar telafi edilemeyecek şeyler götürdü. Göstermelik destekler bize destek olmadı. Kaşıkla verip kepçeyle alınırken, sağlığımızı etkileyecek boyutlara varan mağduriyetimiz görmezden gelindi. Sektörün kaderi, haber kanallarının alt bantlarına mahkum edildi. Her hafta sabırsızlıkla beklediğimiz, süreçle ilgili yapılan açıklamalarda tek satır dahi yer verilmediğimiz oldu. Bu süreçte zarar gören, kira ve fatura ödeyemeyen işletmelerden istisnasız şekilde vergiler alınmaya devam ediyor.

BİR KURUŞ CİRO YAPMIYORUZ

İş yeri sahipleriyle kiracı işletmeler arasında bir mutabakat oluşturulması için devlet elini taşın altına koymuyor. Faturalar biriktikçe birikiyor, vergiler üstümüze gelmeye devam ediyor. Tam bir yıldır kapalı olmamıza ve bir kuruş ciro yapmamamıza rağmen, bizden kira stopajı, sigorta stopajı, damga vergisi, kurumlar vergisi, eğlence vergisi, işgaliye vergisi, çöp vergisi, tabela-reklam vergisi adı altında bir yığın vergi talep edilmeye devam ediyor. Yıllarca vergi verip istihdam oluşturan birçok işletme kapandı, öz sermayesiyle ayakta kalabilenler ise iflas için gün sayıyor.

KULAK VERİLSİN

Fakat gelinen noktada artık bıçak kemiğe dayandı! Bizler, bundan tam bir yıl önce milyonlarca insanın ekmek yediği sektörün aktörleri olarak, şimdi tenceremizi kaynatamıyoruz. Bizi içinden çıkılmaz hale getiren bu borç batağından kurtaracak gerçek teşvikler ve düzenlemeler bekliyoruz. Esnaf zorda, çalışan zorda, ailelerimiz zorda. Ayakta kalacak gücümüz yok. Bir an önce taleplerimiz cevaplansın, geri dönüşü olmayacak bir son yaşanmasın, yeme-içme ve eğlence sektörü daha fazla yıkım almasın ve gerçekçi çözümlerle mağduriyetimize kulak verilsin istiyoruz.

TALEPLERİ SIRALADI

*İşletmelere yapılan kira yardımının, işletme usulüne bakılmaksızın basit usul ve gerçek usul diye bir ayrım yapılmadan bütün esnafa yardım yapılması ve miktarın daha yüksek olması,

*Kapalı kaldığımız, ya da açılmış olsa bile iş yapamayan tüm işletmelerin geçmiş bir yıla ait tüm vergilerinin silinmesi, sürecin ne zaman normalleşme başlayacağı belli olana kadar tüm vergilerin iptal edilmesi,

*Kısa çalışma ve ücretsiz izin ödeneklerinin, en az asgari ücret düzeyinde artması,

*Elektrik, su, doğalgaz faturalarında vergilerin alınmaması,

*Bankaların işletmelerin kredi puanına, borçlarına bakmaksızın, kredi desteği sağlaması ve verilecek kredilerin ödemelerinin en az bir yıl sonra başlaması.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

20 milyon lira değerinde sahte tarım ilacı ele geçirildi

20 milyon lira değerinde sahte tarım ilacı ele geçirildi