13 Nisan 2021 Salı

Kaya: Tarihe yön vereceğiz

Kaya: Tarihe yön vereceğiz

8 Mart Dünya Kadınlar günü sebebiyle açıklama yapan CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, “Tarihe yön vereceğiz” dedi

08 Mart 2021 Pazartesi 13:43 Güncel

8 Mart Dünya Kadınlar günü sebebiyle CHP İl Kadın Kolları 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi. Kocaeli İl Örgütü de il binasında basın açıklaması yaptı. İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya’nın yaptığı açıklamada  ilçe kadın kolları başkanları ve partili kadınlar hazır bulundu. Kaya açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Bizim baharımız, 8 Mart'larda alanları dolduran kadınların yan yana gelmesiyle başlar. Peki bugün ülkemizde kadın erkek eşitliği açısından neredeyiz?

İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 43

Dünya Ekonomik Forumu’nun 2020 yılı Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’ne göre 153 ülke arasında 130. sıradayız. Bu yıl pandemi koşullarıyla derinleşen ekonomik kriz, kadınların yükünü daha da arttırdı.Kadınlar ve erkekler arasında hep var olan gelir eşitsizliği, bu dönemde iyice büyüdü. Geniş tanımlı kadın işsizlik oranı yüzde 43’e çıktı.

İTAAT ET RAHAT ET

İktidar temsilcileri “lebalep” kongrelerde ülkeyi demokrasi şölenlerine boğduğunu iddia ederken, İstanbul Sözleşmesi’ni savunanlara, 8 Mart’ı kutlayanlara şiddet uygulanıyor, cezalar yağıyor. Kadına yönelik şiddeti protesto etmek için dans eden kadınlara dava açılıyor. Bu demokratik eylem, “Cumhurbaşkanına hakaret” noktasına getirilerek hapis cezası veriliyor.

KADER DEĞİL KEDER

Diğer yanda ise kadınlara şiddet uygulayanlar, elini kolunu sallayarak sokaklarda dolanıyor. Kadınlar, saldırganlarıyla karakollarda barıştırıp evlerine yollanıyor. İktidar zihniyeti kadınlara “itaat et rahat et” anlayışını dayatıyor. Oysaki şiddet kader değildir, kederdir!

İNSANCA YAŞAM KAVGASI

İstihdamda tutunabilen kadınların çoğu, düşük ücretle, sendikasızlıkla, işini kaybetme korkusuyla, uzun çalışma süreleriyle, mobbingle baş etmeye ve evine ekmek götürmeye çalışıyor. Kadının emeğini yok sayanlara haykırıyoruz: Her kadın emekçidir! Kendisinin, çocuklarının, ailesinin ve toplumun geleceği için insanca yaşam kavgası verir.

HALKIN İKTİDARINI KURACAĞIZ

Biz Cumhuriyet Halk Partili Kadınlar olarak; bu kavganın da, bu taleplerin de, geleceğin aydınlık günlerini barındıran bu umudun da yılmaz savunucularıyız. Bizler, haklı mücadelemizi örgütleyerek tarihe yön verenler olacağız. Emek biziz. Umut biziz. Mücadele biziz. Halk biziz. Halkın iktidarını da bizler kuracağız” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Gelecek kadınlardan kadınlara çiçek

Gelecek kadınlardan kadınlara çiçek