21 Ocak 2022 Cuma

Kocaeli'de özel yurtların fiyatları cep yakıyor

Kocaeli'de özel yurtların fiyatları cep yakıyor

Üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlaması ile birlikte özel yurt arayışına giren öğrenciler için yurt fiyatları merak konusu oldu. Kocaeli'de yeni dönemde özel yurtların taban fiyatlarının 1200 lira olduğu öğrenildi

16 Eylül 2021 Perşembe 12:51 Güncel

Pandemi sebebiyle uzun süredir çevrimiçi eğitimle devam eden üniversitelerde yüz yüze eğitime geçilmesiyle birlikte şehir dışında okuyan öğrenciler yurt ve kiralık ev arama telaşına düştü. Kiralık ev fiyatlarının tavan yapmasıyla öğrencilerin büyük bir kısmı KYK yurtlarını tercih ederken bir kesim ise özel yurt arayışına girdi. Bu sabah saatlerinde Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, KYK yurt başvuru sonuçlarının açıklandığını duyurdu.

TEDBİRLER ALINDI

Sonuçların açıklanmasının ardından KYK yurtlarına yerleşemeyen öğrenciler özel yurt fiyatlarını araştırmaya başladı. Kocaeli’de ise birçok noktada hizmet veren, sayısı 30’a varan özel yurtlarda pandemi sebebiyle alınan önlemler artırılmış durumda. Özel yurtların genelinde yatak aralıkları, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın istediği şekilde daha geniş tutularak odalarda ve ortak alanlarda ilaçlama, dezenfekte işlemleri yapıldı. Yeni düzenlemeye göre odalarda kalan öğrenci sayısı azaltılarak alan daha da genişletilmiş oldu. Yönetmeliğe göre geçtiğimiz yıla oranla, ücretlere en fazla yüzde 30 zam yapılabilecek. Özel yurtlar için belirlenen aylık taban ücretinin ise 1200 lira olduğu öğrenildi.


Sefa GARDİYANOĞLU

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İzmit sahili ve plajlarda temizlik var!

İzmit sahili ve plajlarda temizlik var!