01 Aralık 2021 Çarşamba

Kocaeli’nin muhtarları sorunlarını Kılıçdaroğlu’na anlattı

Kocaeli’nin muhtarları sorunlarını Kılıçdaroğlu’na anlattı

‘Etkin ve Demokratik Yerel Yönetimler İçin Türkiye Muhtarlar Buluşması’na katılan Kocaeli’nin muhtarları gerçekleştirilen çalıştayı değerlendirdi. Muhtarlar, verimli bir toplantı olduğunu belirterek, çalıştayda muhtarların sorunlarına dair çözüm önerileri sunulduğunu ifade etti

26 Ekim 2021 Salı 12:49 Güncel

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye'nin 81 ilinden 2 bin muhtarın katılımıyla düzenlenen ‘Etkin ve Demokratik Yerel Yönetimler İçin Türkiye Muhtarlar Buluşması’na, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılımıyla Fuar İzmir'de gerçekleştirildi. Demokrasinin güçlenmesi ve yerelde karşılaşılan sorunların çözümü için fikir alışverişinin yapıldığı buluşma sonrası eylem planı hazırlanacağı belirtildi.

KOCAELİ’DEN 4 MUHTAR KATILDI

Gerçekleştirilen Muhtarlar Buluşması’na Kocaeli’den de 4 muhtar katıldı. İzmit Kabaloğlu Mahalle Muhtarı Ali Akbaş, Körfez Sipahiler Mahalle Muhtarı Murat Tezel, Kartepe Maşukiye Mahalle Muhtarı Halil İbrahim Ejderoğlu, Derince Tahtalı Mahalle Muhtarı Erkan Tokuç Kocaeli’den Muhtarlar Buluşması’na katılım sağlayan muhtarlar oldu. Kocaeli’nin muhtarları ‘Etkin ve Demokratik Yerel Yönetimler İçin Türkiye Muhtarlar Buluşması’nı değerlendirdi.

“BİZ SİZDEN OY İSTEMİYORUZ”

İzmit Kabaloğlu Mahalle Muhtarı Ali Akbaş, gayet verimli bir toplantı olduğunu belirterek, “Sayın Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye’deki muhtarların sorunları üzerine bir çalışma gerçekleştirmiş. Muhtarların hukuki anlamda eksikliklerinin tespit edilip bununla alakalı meclise sunulması amacıyla bir taslak hazırlanmış. Kılıçdaroğlu o gün bizlere, “Ben sizlerden oy istemiyorum, sorunlarınızın tespitini yaptık ve sizlerle bu sorunlara nasıl çözüm sağlayabiliriz bunları konuşmak istiyorum” dedi. Toplantıda kendi alanında uzman akademisyenlerin sunumları gerçekleştirildi. Bizler de görüşlerimizi sözlü ve yazılı bir rapor halinde sunmuş olduk. Muhtarların kendilerine ait bir kanunu yok. Bu eksikliktir. Bu toplantı, kanun çerçevesinde düzenleme nasıl yapılabilir üzerine ilerledi. Türkiye’nin farklı illerinden katılan muhtarımızla birlikte biz de yaşadığımız sorunları anlattık. Bu toplantıda siyasi bir amaç yoktu” dedi.

“ÇALIŞTAYDAN ÇOK MEMNUN KALDIK”

Körfez Sipahiler Mahalle Muhtarı Murat Tezel, “Çalıştayda Türkiye’nin genel durumunda bahsedilirken muhtarların özlük hakları konuşuldu. Görüşlerimizi belirttik. Asgari ücretten bile düşük maaşlarımızın olduğunu, yıllık iznimizin olmadığını dile getirdik. Muhtarların bilgi akışı ile ilgili sorunlar üzerinde durduk. Mahallelinin kişi bilgilerine ulaşmada güçlük çektiğimizi belirttik. Bu konuda büyük nüfuslu mahallelerin daha da zolandığını aktardık. Sonuç olarak biz gerçekleştirilen bu çalıştaydan çok memnun kaldık. Güzel bir buluşma oldu” dedi.

“SORUNLARINIZIN FARKINDAYIZ”

Derince Tahtalı Mahalle Muhtarı Erkan Tokuç ise, “Güzel bir programdı. Türkiye’nin farklı illerinden gelen muhtarlarla tanıştık. Sayın Kılıçdaroğlu, biz muhtarların yaşadığı sorunlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kendisi bizlere, “Sorunlarınızın farkındayız, iktidara gediğimizde ödeneklerinizi düzenleyeceğiz ve refah seviyesinizi artıracağız” dedi. Özlük haklarımızın iyileştirileceğinin sözünü verdi. Bu çarkın dönmediğinin farkında olduğunu belirtti” ifadelerini kullandı.

 

SEFA GARDİYANOĞLU

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Hürriyet, gençlik ve spor kompleksi ile ilgili fikir ve önerileri dinledi

Hürriyet, gençlik ve spor kompleksi ile ilgili fikir ve önerileri dinledi