17 Nisan 2021 Cumartesi

Lastik-İş’ten sert yanıt: Şarlatan ve yalancılar onurlu mücadelemizi lekeleyemez!

Lastik-İş’ten sert yanıt: Şarlatan ve yalancılar onurlu mücadelemizi lekeleyemez!

Lastik İş Sendikası Başkanlar Kurulu, bir yerel haber sitesinin, Genel Başkanı Alaaddin Sarı’yı ima ederek ve fotoğrafını koyarak Sarı’nın aylık 50 bin lira ücret aldığını iddia etmesi ve Lastik-İş’i sendika ağalarının bulunduğu örgütlerden biri şeklinde tanımlamasına sert tepki gösterdi

28 Ocak 2021 Perşembe 17:43 Güncel

Lastik İş Sendikası Başkanlar Kurulu, bir yerel haber sitesinin, Genel Başkanı Alaaddin Sarı’yı ima ederek ve fotoğrafını koyarak Sarı’nın aylık 50 bin lira ücret aldığını iddia etmesi ve Lastik-İş’i sendika ağalarının bulunduğu örgütlerden biri şeklinde tanımlamasına sert tepki gösterdi. Bu çirkin ve gerçek dışı iddiaları kesinlikle reddettiklerini duyuran Başkanlar Kurulu’nun açıklaması şöyle: ‘’Son günlerde sendikamız Lastik-İş’i hedef alan ve aslı astarı olmayan saldırılarla yeniden karşı karşıyayız. Bilindiği gibi geçmişten bugüne sendikamızı zor durumda bırakmak için belli çevrelerce gerçek dışı iddialar ortaya atılmıştır. Bu iftira ve karalamalar Lastikİş’in sendikal politikaları üzerine olmamıştır. Genellikle bireysel karalamalarla sendikamızın ve mensuplarının kamuoyu gözünde lekelenmesini sağlamak için ortaya atılmıştır. Aynı çevreler benzer saldırılarını bugün de sürdürmektedirler.

ÖRNEK BİR SENDİKAYIZ

Nitekim 26 Ocak 2021 günü Kocaeli’de yayınlanan ve artık kime hizmet ettiği iyice ortaya çıkmış bulunan bir gazete sendikamızın Genel Başkanı Alaaddin Sarı’yı ima ederek ve fotoğrafını koyarak asılsız iddialar ortaya atmış bulunmaktadır. Genel Başkanımız Alaaddin Sarı’nın aylık 50 bin lira ücret aldığını iddia etmiş ve Lastik-İş’i sendika ağalarının bulunduğu örgütlerden biri şeklinde tanımlamıştır. Bu çirkin ve gerçek dışı iddiaları kesinlikle reddediyoruz. Lastik-İş’in tüm başkanlar kurulu üyeleri olarak bu yayın organını yalanlardan medet uman bu tutumu dolayısıyla şiddetle kınıyoruz. Sendikamız Lastik-İş, herkesin, Türkiye ve Dünya işçi sınıfının gözü önünde, toplumsal mücadelesini sürdürmektedir. Sendikamız, ülkemiz işçilerinin başka hiçbir işyerinde ve işkolunda sahip olmadığı en ileri hakları üyelerine sağlamayı başarmış bir sendikadır. Sendikal mücadele ve toplu sözleşme politikaları açısından örnek gösterilecek, devrim niteliğindeki uygulamalara imza atmıştır.

KİŞİSEL ÇIKARLARI KÖR ETMİŞ

Grev ertelemelerine karşı verdiği mücadelede, kölelik yasası hükümlerini reddettiğinde, taşeron uygulamasını tümüyle ortadan kaldıran bir adım attığında, Türkiye’nin en yüksek ücret ortalamasına ulaşan işkolu ve işyerlerinde toplu sözleşmeler bağıtladığında, 71 yıllık mücadele birikimiyle bu sonuçlara ulaşmaktadır. Üyelerinin ve işçi sınıfının çıkarları söz konusu olduğu zaman, Lastik-İş, her türlü mücadeleyi sonuna kadar sürdürmüştür, bundan sonra da kararlılıkla sürdürecektir. Tarih boyunca çeşitli nedenlerle sendikamızı engellemeye çalışanlar, yöneticilerimi karalayarak üyelerimizin gözünde kuşkulu hale getirmeye uğraşanlar hep var olmuştur. Kendi kişisel çıkarları için işçilerin bugününü ve geleceğini kurban etmeye hazır, sorumsuz insanlar zaman zaman seslerini çıkarmaya çalışmıştır. İlkesiz ve tüm hayatlarında gözlerini kişisel çıkarların kör ettiği insanlar, bir koro halinde sendikamıza saldırmaktan geri durmamışlardır.

GERÇEK DIŞI SALDIRILAR

Ancak hiçbir zaman Lastik-İş’in onurlu geçmişine leke sürmeyi ve mücadelemizi zayıflatmayı başaramamışlardır. Sınıf mücadelesini iftiralarla, karalamalarla ve kendi kişisel çıkarları için sürdürmek mümkün değildir. Sendikamızın on binlerce üyesi bu davranışların gerçek nedenini çok iyi bilmektedir ve bu kişileri de çok iyi tanımaktadır. Sendikamız yöneticilerinin çok yüksek ücret aldığını öne sürerek karalama yapanlar, sendikamızı kendilerinin çiftlik gibi yönettiği işyerleri ile karıştırmaktadırlar. Lastik-İş sendikası, gelenekleri olan, kurumsal yapısı oturmuş, demokratik ve şeffaf bir işçi sınıfı örgütüdür. Lastik-İş sendikasında hiç kimsenin tek başına yönetici ya da çalışanların ücretlerini veya kişisel haklarını belirleme yetkisi yoktur. Sendikamızda bu kararların tamamı üyelerimizin özgür iradesiyle oluşturulan Genel Kurullarda karara bağlanmaktadır. Aslında bu durum karalama yapanlar da bilmekte ancak ihtirasları akıllarını yok ettiği için gerçek dışı saldırılarını sürdürmektedirler.

HER AÇINDAN GELİŞEN SENDİKAYIZ

Sendikamızın Genel Başkanı Alaaddin Sarı’nın yönetimde olduğu son 20 yılda Lastik-İş Sendikası her açıdan gelişip güçlenmiştir. Kendi içinde birlik ve dayanışmasını sağlamlaştırmıştır. Mücadeleci bir sendika olarak yaşanan tüm ekonomik krizlere ve sorunlara karşın, üyelerimizin iş güvencesini ve satın alma güçlerini koruyup geliştirmiştir. Sendikamızı iflasın eşiğinden alarak mali durumu çok güçlü ve birçok sendikanın özenerek baktığı bir düzeye çıkarmıştır. Yeni örgütlenmeleri gerçekleştirirken İbrahim Ethem gibi, Sumitomo gibi, Hakan Plastik gibi tarihsel önem taşıyan direniş örnekleri sergilemiştir. Sendikamız Lastik-İş, Alaaddin Sarı’nın yönetiminde ve başkanlığında; Onursal Genel Başkanımız Rıza Kuas’la başlayan mücadele çizgisini hiçbir ödün vermeden ve geliştirerek sürdürmüştür.

BİZİ SİNDİREMEZLER

Bu tarihi gerçeği nereden güç aldığı belli olan karanlık çevrelerin sendikamıza yönelttiği iftiralar ve gerçek dışı suçlamalar örtemez. Kendi kişisel çıkarları peşinde koşarak sendikamıza ve üyelerimize düşmanca davranışlar gösteren “eski şube yöneticileri” de ortaya attıkları yalanların içinde boğulacaktır. Sendikamızın efsane genel başkanı Karacan’ı katlederek Lastik-İş’i sindireceklerini ve zayıflatacaklarını düşünenler, ne kadar yanıldıklarını açıkça görmüşlerdir. Karacan’ın öldürülmesinden sonra Lastik-İş, üyeleriyle, yöneticileriyle, temsilcileriyle ve tüm birimleriyle daha sıkı bir dayanışma içinde olmuş ve sendikal mücadeleyi daha kararlı bir şekilde sürdürmeyi başarmıştır.

HÜSRANA UĞRAYACAKLAR

Bizler Lastik-İş sendikasının sorumluları ve görevlileri olarak, Genel Başkanımız Alaaddin Sarı’ya yöneltilen gerçek dışı iftira ve suçlamaları bir kez daha şiddetle kınıyoruz. Genel başkanımız öne sürerek hem kendisinin hem sendikamızın yıpratılmasına izin vermeyeceğimizi, bu niyetle hareket edenlere karşı yüksek sesle haykırıyoruz. İftiralarla yol almaya çalışan basın organlarını gerçeklere bağlı kalmaya ve sorumlu gazetecilik yapmaya davet ediyoruz. Bu konuda Genel Başkanımızın ve sendikamızın şarlatanlara ve yalancılara karşı gereken her türlü mücadeleyi sürdüreceğini ve yasal haklarını kullanmak için ne gerekiyorsa yapacağını da belirtmek işitiyoruz. Hiçbir güç, hiçbir tuzak ve hiçbir baskı, sendikamızı, üyelerinin ve tüm işçilerin hak ve özgürlük mücadelesini sürdürmekten alı koyamayacaktır. Bu niyetle sendikamıza saldırılar yöneltenler, tarihte olduğu gibi bugün de, bundan sonra da hüsrana uğrayacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
 

LASTİK-İŞ SENDİKASI BAŞKANLAR KURULU

İHSAN MALKOÇ

Genel Sekreter

ZİYA ÜNAL

Genel Başk. Yard./Tis Dai. Başk.

SALİH GÜR

Eğitim, Basın Yayın Dai. Başk.

 ALİ ÖZTÜRK

Hukuk Dai. Başk.

NEJDET ULUSOY

Mali İşler Dai. Başk.

Alperen Şakacı

Örgütlenme Dai. Başk.

GÖKHAN ATALAY

Kocaeli Şubesi İdari Sek.

AKIN GİRAY

Kocaeli Şubesi Mali Sek.

Mustafa Sipahi

Adapazarı Şube Başkanı

YASİN ONAR

İstanbul Şubesi Başk. Vek.

Mehmet Gençay

İstanbul Şubesi Mali Sekreteri

Özay Bektaş

Gebze Şubesi Başk. Vek.

YUSUF ZİYA SARI

İzmir Şubesi Başk

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

2 kişiyi silahla yaraladılar, bağ evinde yakalandılar

2 kişiyi silahla yaraladılar, bağ evinde yakalandılar