14 Nisan 2021 Çarşamba

Meclis’te MİA gündemi... 'Planı yapanlar bile inanmıyor'

Meclis’te MİA gündemi... 'Planı yapanlar bile inanmıyor'

İzmit Belediyesi Mart ayı Meclis Toplantısı belediye binasında gerçekleşti. Hürriyet’in başkanlık yaptığı toplantıda CHP Meclis Üyesi Arsal Arısal MİA Projesi hakkında konuştu. Arsal, “Artık planı yapanlar bile proje inanmıyor” dedi

02 Mart 2021 Salı 15:18 Güncel

İzmit Belediyesi Mart ayı Meclis toplantısı İzmit  Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet başkanlığında toplandı. Mecliste 15 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. AK Parti İzmit Meclis Üyesi Engin Uçar’ın yerine gelen yedek meclis üyesi Hüseyin Alyüz de toplantıda yerini aldı.

DUYMAZ SÖZ ALDI

MHP’li Meclis Üyesi Engin Duymaz, meclis öncesi yaptığı konuşmada GARA şehitleri andı. Duymaz şehitler için, “Türk Milletinin egemenliğine ve varlığına tarih boyu kastetmiş,ülkemizin başına bela olan terör örgütütnün yaptığı GARA katliamını kınıyoruz. Terör örgütünün yıllarca elinde tuttuğu 13 masum can, devletimizin korkusundan dolayı hayatından oldu.

ÇAKAR’A TEŞEKKÜR

Ayrıca Kartepe Meclis Üyesi Turgay Adak’ın aramızdan ayrılışı hepimizi çok üzmüştür. Öte yandan CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar’ın, rahmetli üniversite üğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu hakkında yaptığı paylaşım için teşekkür ederim. Geçtiğimiz günlerde belediyemiz ve Genel-İş Sendikası arasında imzalananToplu İş Sözleşmesi hayırlı olsun” dedi. Duymaz’ın yaptığı konuşmaya diğer partilerin grup başkanvekilleri tarafından destek verildi. Duymaz’ın konuşmasının ardından GARA şehitleri için saygı duruşunda bulunuldu.

İBB CENAZE ARACI VERECEK

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, meclisin 14 gündem maddesi dışında meclise yazılı bir önerge sundu. Sunulan önergeye göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi İzmit Belediyesi’ne cenaze aracı verecek. Konu hakkında konuşan Hürriyet, “Biz geldiğimizdecenaze aracımız yoktu. Biz satın alalım diye düşündük ama İBB elinde olanfazla cenaze araçlarını cüzi miktarda hibe ediyormuş. Biz de bu durumdan faydalandık” dedi.

“İLK GİDİŞİ DEĞİL”

İzmit Belediyesi’ne hibe edilen çöp taksi kamyonet kararı  oy birliği ile kabul edildi. Gündemin 5. 6. 7. Ve 8. Maddeleri görüşülmek üzere ilgili komisyonlara gönderildi. Kocaeli Yeni Kent Merkezi (MİA), 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Plan Hükümlerinin bazı maddelerinde değişiklik yapılması ile ilgili önerge oy birliğiyle  komisyona geri iade edildi. Konu hakkında söz alan CHP Meclis Üyesi Arsal Arısal, “MİA’nın hikayasi 10 seneden beri konuşuluyor. Halen daha bu planı nasıl uygulayacağız diye konuşuyoruz. MİA’nın imar komisyonuna ilk gidişi değil bu.

“BİTMEYEN PROJELERE KAFA YORUYORUZ”

Durum yamalı bohçaya döndü. Buradaki arsa sahipleri mağdur durumda. 3 senedir bitmesi gereken proje 13 senedir bitirilemedi. Buna ayrılan bütçelerden bahsetmiyorum bile. Planda geçen 41 Burda AVM’ye Ahmet beyi hissedar yaptğımızda yine ortalık birbirine girecek. Bunun sorumlusuda bu planı yapmakta ısrar edenler olacak.

PLANA, YAPANLAR İNANMIYOR

MİA’nın ilk planı ile şimdi plan aynı değil. Bu plan son haliyle bütünlüğü kaybetti. Planı yapanlar artık plana inanmıyor bile. İzmit Belediyesi olarak 13 senedir bitmeyen projeye kafa yoruyoruz. Hep birlikte yanlışı nasıl doğru hale getiririz uğraşıyoruz. Keşke gerçek MİA Projesi olsa. MiA Projesi’nin artık bütünlüğü kalmamıştır” dedi. Bir dahaki meclis toplantısı 6 Nisan 2021 Salı günü gerçekleşecek.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Lastik fabrikasında yangın! 2 işçi dumandan etkilendi

Lastik fabrikasında yangın! 2 işçi dumandan etkilendi