14 Nisan 2021 Çarşamba

Milli Kuruluşlar Birliği: Çin’in soykırım denemelerini kınıyoruz

Milli Kuruluşlar Birliği: Çin’in soykırım denemelerini kınıyoruz

Kocaeli Milli Kuruluşlar Birliği, Çin'in Doğu Türkistan halkına yaptığı zulümler ile ilgili Türk Ocakları binasında basın açıklaması gerçekleştirilerek kınandı

10 Şubat 2021 Çarşamba 11:49 Güncel

Kocaeli Milli Kuruluşlar Birliği, Doğu Türkistan'daki artan insanlık dışı durumlar, uygulanan zalimce tutumlar  hakkında basın açıklaması gerçekleştirdi. Türk ocağında düzenlenen basın açıklamasına Kocaeli Türk Ocakları Başkanı Yücel Alpay Demir, Kocaeli Milli Kuruluşlar Birliği Dönem Sözcüsü Eren Elmalı, Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkan Vekili Tekin Yeken, Kocaeli Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Süleyman Pekin, Kocaeli Alperen Ocakları Başkanı Murat Ağçay, BAYSAD Derneği Başkanı Dila Mert, Kocaeli Türk Ocakları Başkan Vekili Sezin Türkkal ve Selçuklu Düşünce Kulubü Yönetici Mevlit Belen katıldı.

KABUK BAĞLAMAYAN BİR YARA 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kocaeli Milli Kuruluşlar Birliği Dönem Sözcüsü Eren Elmalı şu ifadelere yer verdi, “70 yıllık Doğu Türkistan davası son çeyrek asrında bir türlü kabuk bağlamayan bir yara hükmünde varlığını sürdürmektedir. Çin, Uygur Türklerini nükleer denemelerde kobay olarak kullanmaktan zorunlu kürtaja kadar birçok farklı alanda baskılamıştır. Fakat son yıllarda resmen Nazi zulmünü esas alan sistematik soykırım (holokost) söz konusudur. Doğu Türkistan genelinde 500’den fazla toplama kampında 3 milyondan fazla Müslüman Türk işkencenin tüm boyutlarına maruz bırakılmaktadır.

BİR SÜRÜ ZORBALIK YAPILIYOR 

Kamplarda ‘eğitim’ adı altında zoraki Çinlileştirme, Müslümanlıktan vazgeçirerek Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) mankurtu haline getirme, delirtme, insanî varlığını tüketme, gizli hapishanelere nakletme gibi sadistçe işlemler uygulanmaktadır. Ölen, öldürülen kardeşlerimizin sayısı bile belli değildir. Kamplardaki Müslüman kadınlara 90’lı yıllardaki Sırp çetelerinkinden daha beter bir şekilde sistematik tecavüz ve cinsel işkence teknikleri uygulanmaktadır. Bacılarımız ve annelerimiz aklını yitirme ile intihar arasında yaşamaktadırlar. Uygur Türklerinin yaşadığı evlerde Çinli erkeklerle birlikte yaşam mecburiyeti, kadınların kısırlaştırılması, genç kızların zorla Çinli erkeklerle evlendirilmesi, okullarda Türk dilinin kullandırılmaması gibi bir sürü zorbalık yapılmaktadır.

BEYİN YIKAMA OPERASYONUNA TABİ TUTULUYOR 

500 binden fazla Müslüman Türk çocuğu daha küçük yaşlardayken ailelerinden koparılarak zorunlu kreşlerde ve yetimhanelerde Çinli eğitmenler tarafından beyin yıkama operasyonlarına tabi tutulmaktadır. Çocuklar ve yetişkinler aynı zamanda canlı organ ticaretinin kazanç kaynağı olarak gayrimeşru ilişkilerin hedefi durumundadırlar. Müslüman Uygurlar, Kazaklar ve Doğu Türkistan’daki sair Türkler milyonlarca kameranın bağlı olduğu yüz ve ses tanıma sistemleriyle anbean takip edilmekte; cep telefonlarına zorunlu takip programları indirtilmekte ve milyonlarca kişiden alınan DNA örnekleri toplu olarak değerlendirilmektedir.

İSLAMA DAYALI HER ŞEY BASKI ALTINDA 

Oruç, namaz, Kuran okuma, Arapça isim, sakal, başörtüsü hatta uzun etek, alkol kullanmamak, domuz eti yememek gibi İslam kültürüyle alâkalı her şey camiler de dahil baskı altındadır. Son 4 yılda Çin Devleti tarafından yıkılan cami ve türbe sayısının 16 bin civarında olduğu kabul ediliyor. Meşhur Divan-ı Lügat’it-Türk yazarı Kaşgarlı Mahmud’un heykelinin bile yıkıldığı rapor edilmektedir. Biz Kocaeli Millî Kuruluşlar Birliği olarak zamana ve zemine takılmaksızın, Çin aşısının ve ticaretinin getirisinin hesabını yapmaksızın, zâlime karşı söz söylemek için liderlerin ağzına bakmaksızın Çin Devleti’nin tarihe kara bir leke olarak geçen soykırım uygulamalarını ama’sız ve fakat’sız tamamıyla kınıyoruz. 

TARİHE HANGİ SIFATLA GEÇECEKLER 

Dahası Türkiye’de faaliyet gösteren bir siyasî partinin liderinin Uygur Türklerini PKK’lılara benzetmesini unutmuyor ve not alıyoruz. Çin Yönetimi tarihte Nazi Almanyası’yla aynı yerde yer alacaktır; bundan şüphe duymuyoruz. Bakalım o zaman bugünlerde kuzuların sessizliğini oynayanlar ve mazluma terörist yaftası takanlar hangi gerekçeler üretecekler, tarihe hangi sıfatla geçecekler."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İYİ Partili kadınlar saha programlarına Gebze ile start verdi

İYİ Partili kadınlar saha programlarına Gebze ile start verdi