19 Ekim 2021 Salı

Mitsuba işçilerinin direnişi kazanımla sonuçlandı

Mitsuba işçilerinin direnişi kazanımla sonuçlandı

Mitsuba Otomotiv Fabrikası’nda Birleşik Metal-İş Sendikası’na bağlı işçilerin dün başlatmış oldukları direniş kazanımla sonuçlandı

12 Ekim 2021 Salı 23:27 Güncel

Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Birleşik Metal-İş Sendikası’na bağlı 9 işçinin sözleşmesinin feshedildiği Mitsuba Otomotiv Fabrikası’nda işçilerin 24 saat süren direnişi kazanımla sonuçlandı. Fabrika yönetimi tarafından kendilerine mobbing uygulandığını iddia eden yaklaşık 120 işçi, toplu sözleşme ve işten çıkarılan arkadaşlarının işlerine geri dönmeden eylemlerine son vermeyeceklerini ifade etmişti.

SEVİNÇ GÖSTERİLERİ OLDU

Birleşik Metal-İş Sendikası ile işveren tarafı arasında bugün gerçekleşen görüşmede işveren, işçilerin tazminatlarını ödeyeceğinin sözünü verdi. Ayrıca işten çıkarılan işçilerin işe geri dönmesine dair dava sürecinin sonuçlanması beklenecek. Sendikanın hazırlayacağı taslak sonrası toplu iş sözleşmesi görüşmeleri için masaya oturulacak. Sendikanın kazanımı duyurmasının ardından işçiler sevinç gösterilerinde bulundu.

“ÖNEMLİ KAZANIMLAR ELDE ETTİK”

Sendika ve işveren tarafı arasında yapılan görüşmenin ardından fabrika önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamayı Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze 2 No’lu Şube Başkanı Necmettin Aydın yaptı. Aydın yaptığı açıklamada. “Sayın Genel Başkanımızın ve merkez yöneticilerimizn girişimleriyle dün akşamdan bu tarafa Valilik ve emniyetle yapılan görüşmelerin sonucunda bir müdahalenin engellenmesi, arkadaşlarımızın mağdur olmaması ve atılan arkadaşlarımızın geri alınması için önemle bir mücadele veriliyor. Ancak bu mücadele bizi yüzde yüz memnun etmese de önemli kazanımlar elde ettiğizmizi düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

“BİR ANLAŞMAYA VARDIK”

Aydın konuşmasının devamında şöyle dedi: “10 arkadaşımızı ısrarlarımıza rağmen, işveren bu konuda geri adım atmayarak tazminatsız çıkan arkadaşlarımızın tazminatlıya döndürülmesi, diğer arkadaşlarımızın da tazminatlarının verilmesi ve bundan sonraki süreçte sendikanın tanınacağı, bu fabrikada sendika ile irtibatta olunacağı, bir taslak hazırlanarak işverene sunulacağı, işverenle eğer anlaşmaya varabilirsek toplu sözleşme imzalayacağımızı eğer anlaşamazsak itirazımızı sürdüreceğimizi ve bundan sonraki süreçte yaşanan olaylarla ilgili herhangi bir arkadaşımıza herhangi bir işlem yapılmayacağına dair bir anlaşmaya vardık.” 

SEFA GARDİYANOĞLU
 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

AK Parti Dilovası ilçe yöneticisi istifa etti

AK Parti Dilovası ilçe yöneticisi istifa etti