14 Nisan 2021 Çarşamba

'ÖNEM', Kocaeli’de hayata geçti

'ÖNEM', Kocaeli’de hayata geçti

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz'un öncülüğünde Kocaeli’de hayata geçirilen ÖNEM Projesi’nin tanıtım töreni gerçekleştirildi. Tanıtım töreninde konuşan Vali Yavuz, akademik başarının tek başına yetmeyeceğini belirtti

25 Şubat 2021 Perşembe 15:01 Güncel

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz'un önceki görev yeri olan Ordu'da başarıyla uyguladığı Özel Nedenlerin Engelleriyle Mücadele (ÖNEM) Projesi Kocaeli'de de hayata geçirilecek. Kocaeli Valiliği ve Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa gerçekleştireceği ÖNEM Projesi ile birlikte Kocaeli’de sosyal desteğe ihtiyaç duyan öğrenciler için hazırlanan 19 faaliyeti ana başlık altında bütün okul ve kurumlarda, oluşturulan eylem planı çerçevesinde yürütmek ve ölçülebilir verilerle faydalılığını izlemek.

SOSYAL MESAFE

ÖNEM Projesi’nin tanıtım töreni Kocaeli Valiliği’nin Akçakoca Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. Tanıtım törenine Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’un yanı sıra Gebze Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Demirbaş, KOÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elif Çelebi Öncü, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Çelik, Kocaeli İl Jandarma Komutanı Ümit İlbay, Darıca Belediye Başkanı Muzaffer Bıyık, Kocaeli İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, Kocaeli İl Sağlık Müdürü Yüksel Pehlevan, Kocaeli İl Müftüsü Sinan Cihan, Kocaeli’de görev yapan kaymakamlar, ilgili birim müdürleri ve davetliler katıldı. Törende pandemi süreci nedeniyle sosyal mesafe kurallarına riayet edildi. Törenin başında Kocaeli İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Doğan, proje ile alakalı katılımcıları bilgilendirdi.

TÜM HUSUSLARA DOKUNULMALI

Programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, “Konu son derece önemli bir konu. Eğitim toplumların kültürel yapısıyla yakından bir ilişki içerisindedir. Eğitim sadece bilgi aktarmakla sınırlı değildir. Eğitimin özü insandır, eğitim yaşamın içindeki tüm hususlara dokunmalıdır. Bugünün şartları yarın değişebilir. İnancımızın ve kültürümüzün gereği her daim birlik beraberlik ruhuyla hareket etmeliyiz.

GELİŞMİŞ BİREYLER YETİŞTİRMEK

ÖNEM projesi milli, manevi ve insani değerler yönünden gelişmiş bireyler yetiştirmek amacı üzerine oluşturulmuştur. Proje sürecinde öğrencilerimizin motivasyonları güçlendirilecektir. Çocuklarımızın özgüvenlerine destek olacak ve Kocaeli eğitimine büyük katkı sunacak bir proje. Projemiz eğitim camiasına ve Kocaeli’ye hayırlı uğurlu olsun” dedi.

BU FARKLI BİR ÇAĞ

ÖNEM Projesi’nin tanıtımda kürsüye gelen Vali Seddar Yavuz konuşmasında şu ifadeleri kullandı; “Çocuklar sadece ailelerin değil aziz Türk Milletimizin evladıdır anlayışıyla hareket ediyoruz. Elimizden kayıp giden çocuklarımız yarın toplum için ciddi riskler barındırıyor. Bu çağ farklı bir çağ. Dün söylediklerimizi bugün söyleyemeyiz. Milletimizin kutlu yürüyüşüne katkı sunacak çocuklarımızı yetiştirmek hepimizin görevi. Bu çocuklarımızın sevgi ve şefkate ihtiyacı var. Maddi imkan sağlamak asla sevginin yerine geçmez.

GELİŞİM VE DEĞİŞİME BAKIYORUZ

İletişim çağında yalnızlaşma çoğaldı ve gençlerimizde ve çocuklarımızda sapma oranları arttı. Bu sorunlarla ilgili sadece şikayet mi edeceğiz yoksa bir eylem planı mı ortaya koyacağız. Belki tüm çocuklara temas edemeyeceğiz ama bir çocuğun bile hayatını değiştirme ihtimali için bile olsa değmez mi? Bu projeye ilk olarak İstanbul Gaziosmanpaşa’da 2009’da başladık. Bu faaliyetler çocuklarımızın hayatlarına dokunuyor. Gelişim ve değişime bakıyoruz. Projelerimizin danışmanlığını üniversiteler yapıyor.

DOĞRU ROL MODELLER

Hepimizin çocuklarımıza ve gençlerimize doğru rol modeller olabileceğine inanıyorum. Hepimizin hamisi olduğu birer çocuğu olsun. Orduda 10 bin hamimiz vardı. İnanıyorum ki Kocaeli’de bu rakamlar çok daha yukarı çıkacağız. Bizde varız diyebilmeliyiz. Türkiye’nin bilim ve sanayi üssüne başarılı projeler yakışır. Birçok insanın girmediği sokaklara girerek yaşanan acılara şahit oluyorum.

ÇOCUKLARIMIZI HAYATA HAZIRLAYALIM

İyi konuşmaktan ziyade İyi iş yapmak hepimizin görevi olsa gerek. Gelin hep beraber bu 25 bin çocuğumuza sahip çıkalım, çocuklarımızı hayata hazırlayalım ve akademik başarılarını yukarı çekelim. Akademik başarının yanında hayat başarısı yoksa akademik başarının çok da bir değeri olmayabilir. Sizlerden maddi çok beklentilerimiz yok ama belediyelerimizin, OSB’lerimizin, devlet kurumlarımızın, STK’ların, medyanın katkı sunmasını istiyoruz. İnanıyorum bir bu şehirde çocuklarımız gülecek” dedi

ÖNEM PROJESİNİN AMAÇLARI

• Sevgi, şefkat eksikliğinden kaynaklanan sorunlarla ve karşılaştıkları problem durumları ile baş etme becerisi kazanmalarını sağlamak,

• Millî, manevî, ahlâkî, insanî ve kültürel değerlerimizle ilgili farkındalıklarını arttırarak vatanına, milletine bayrağına ve manevi değerlerine bağlı yetişmesini sağlamak,

• Kendilerini özel ve değerli hissetmelerini sağlayacak faaliyetler ile yaşam kalitelerini artırmak,

• Psiko-sosyal, kültürel, sportif, sanatsal ve çevre ile ilgili faaliyetlere katılmalarını sağlayarak; olumlu bakış açısı kazanmalarını sağlamak,

• Temel yaşam becerilerini geliştirerek doğru ve sağlıklı kararlar almalarına katkı sağlamak,

• 2018-2023 Uyuşturucu ile Mücadele Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planı ışığında, dezavantajlı ve risk altında bulunan çocuklara destek olmak; bağımlılık ile mücadele etmek amaçlanmaktadır.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İnşaatın 4. katından düşen işçi öldü

İnşaatın 4. katından düşen işçi öldü