26 Temmuz 2021 Pazartesi

“Salgında 149 sağlık emekçisini kaybettik”

“Salgında 149 sağlık emekçisini kaybettik”

22 Kasım Bilimsel Diş Hekimliğinin kuruluşunun yıldönümü olarak kutlanan Diş Hekimleri Günü sebebiyle Kocaeli Diş Hekimleri Odası tarafından Kültür Tepesi’nde bulunan Atatürk Anıtına çelenk sundu.

22 Kasım 2020 Pazar 13:51 Güncel

22 Kasım Bilimsel Diş Hekimliğinin kuruluşunun yıldönümü olarak kutlanan Diş Hekimleri Günü nedeniyle Kocaeli Diş Hekimleri Odası tarafından Kültür Tepesi’nde bulunan Atatürk Anıtına çelenk sundu. Törene Diş Hekimleri Odası Başkanı Ece Erinalçık Şemen ve oda üyeleri katıldı. Covid-19 salgını sebebiyle 579 üyesi bulunan odadan çelenk sunma töreninde yalnızca 11 kişi katıldı. Çelenk sunum töreni sonrası konuşan oda Başkanı Ece Erinalçık Şemen, “Salgının başlangıcından günümüze kadar 149 sağlık emekçisini kaybettik. Acımız tarif edilemez. Pandemi sürecinde tanımlanan 1,5 metre güvenli mesafe ve maske takma kuralı şöyle dursun diş hekimleri muayene ve tedavi sırasında hastalarla uzun süreli yakın temasa geçen en riskli meslek guruplarından biri olarak çalışmaktadır” dedi.

MESLEK HASTALIĞI OLARAK KABUL EDİLMELİ

Tören sonrası basın açıklamasını okuyan Diş Hekimleri Odası Başkanı Ece Erinalçık Şemen, “ Bu yıl maalesef Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası ve Dişhekimliği Günü’nü pandemi ve depremler gölgesinde kutladık. Pandemi sürecinde birçok sektör gibi sağlık hizmetlerinin işleyişi de ciddi bir sınavdan geçmektedir. Bu sıkıntılı süreci görmezden gelmek yerine önce sıkıntıların saptanması sonra da çözüm üretilmesi gerekmektedir. Pandemi dönemde ADSM'lerde görevli diş hekimlerinin yarısından fazlası filyasyonda görevlendirilmiştir. Kamuda çalışan bu meslektaşlarımız görev tanımlarında olmayan sürüntü alma, ilaç dağıtma ve pozitif hastaların evde takibi uygulamalarını yapmaktadır. Bütün bu risk ortamında hali hazırda Covid 19 meslek hastalığı olarak kabul edilmemektedir.

CİDDİ MAĞDURİYETLER VAR

Sağlık çalışanlarının savaşı Covid 19 iledir ve bu savaşta şehitler sağlık emekçilerinden olmaktadır. Fakat hayatını riske ederek savaşan ve vefat eden sağlık çalışanları şehit kabul edilmemekte, geride kalan eş, çocuklar, anne babalar çok ciddi mağduriyetler yaşamaktadır. Pandemi ile en ön safta savaşan sağlık çalışanlarının ivedilikle şehitlik haklarından yararlanmaları için bu hastalığın meslek hastalığı olarak resmen kabulü gerekmektedir. Uçaklarda acil durumda yanımızdakine faydalı olabilmek için nasıl maskeleri önce kendimize takmamız gerekiyorsa şimdi de topluma faydalı olabilmeleri için maskeyi sağlıkçılarımıza takmamız şarttır.

ÇOK ZORLUK ÇEKMİŞLER

Covid-19 pandemisinin yaşandığı bu günlerde ADSM'lerde çalışan diş hekimlerinin çoğu filyasyonda görevli oldukları için ADSM'lerde kalan meslektaşlarımız hastaların tedavilerine yetişmekte zorlanmakta ve tedavi edilmeyen hasta sayısında ciddi artış olduğu gözlenmektedir. Halkımızın tedavilerine ulaşılabilirliğini hızlandırmak adına tüm sağlık hizmetlerinin özelden satın alındığı bu sistemde, ağız diş sağlığı hizmetlerinin de özelden alınması gündeme gelmelidir. Tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan   ekonomik çözülmeler kamu ve özelde çalışan diş hekimlerimizi de çok etkilemiştir. Serbest çalışan hekimlerimiz eldiven maske gibi temel malzemelerin temininde çok ciddi sıkıntılar yaşamış, 2-3 ay kliniklerini acil vakalar dışında açmamış ve bu zaman zarfında ekonomik hiçbir destek almamışlar ve kliniklerini işletmekte çok zorluk çekmişlerdir.

SAYI 97’YE ÇIKARILMIŞTIR

Döviz kurlarındaki artış saf malzeme maliyetlerine yansımış, meslektaşlarımız büyük gelir kaybına uğramış ve halkımızın tedavi imkanlarına ulaşması ciddi oranda azalmıştır. Bu konu ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı, TDB ve Odalar tarafından defalarca gündeme getirilen çözüm önerilerini gecikmeden hayata geçirmelidirler.Covid-19 salgınında kamuda çalışan meslektaşlarımız için döner sermaye uygulaması ve performans sisteminin yanlışlığı bir kere daha gün yüzüne çıkmıştır. Kamuda çalışan meslektaşlarımız için talebimiz ek ödemeden ziyade insan onuruna yaraşır ,emekliliğe yansıyan ,güvenli ve adil maaş artışıdır.  Sorunlarımızdan bir tanesi de 2002'den bugüne sayıları inanılmaz şekilde artan Diş Hekimliği Fakülteleridir.2002'de 19 olan sayı günümüzde 97'ye çıkmıştır ve tümünde eğitim verilememektedir.

ULUSAL SAĞLIK POLİTİKASI

Her alanda olduğu gibi diş hekimliğinde de insan gücü planlaması bilimsel kriterlere göre yapılmalıdır. Fiziki ve altyapı koşulları yerine getirilmeden ,yeterli öğretim üyesi/görevlisine  sahip olunmadan açılan fakülteler nedeniyle eğitim yetersiz ve kalitesiz olmakta , mezuniyet sonrası hekimler kısıtlı kontenjanlarda açılan uzmanlık kadrolarına yerleşmeye çalışmakta ve iş bulma imkanları çok zor olmaktadır. Mühim olan fakülte sayısının arttırılması değil; gelişmiş ülkelerde olduğu gibi koruyucu ve önleyici sağlık hizmetlerine öncelik vermek, nüfus planlaması doğru yapılan bir ulusal sağlık politikası oluşturmaktır. Son dönemlerde yapılan usulsüz yatay geçişler de standardı çok düşürmektedir.

HER ZAMAN HAZIRIZ

Tüm bu sorunların çözümüne katkı sunmak için ,yetkileri Anayasa'nın 135.Maddesi ile belirlenmiş olan kamu kurumu niteliğinde kurulmuş meslek birliklerinin ve odaların süreçlere dahil edilmesi ve kamusal yetkilerinin korunması zorunluluktur. Kamu yararı için çalışan meslek örgütlerinin, özellikle pandemi döneminde alınacak önlemler, görevlendirmeler ve planlamalar ile ilgili görüşleri dikkate alınmalı, karar mekanizmalarında söz sahibi olmaları sağlanmalıdır. Bizler, deneyim ve birikimimizle mevcut sorunlara çözüm üretecek ulusal sağlık politikaları oluşturulması için katkı sunmaya her zaman hazırız.”

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kuaförlerde HES dönemi

Kuaförlerde HES dönemi