13 Nisan 2021 Salı

Salgının gölgesinde Tıp Bayramı: Covid-19 meslek hastalığı sayılsın

Salgının gölgesinde Tıp Bayramı: Covid-19 meslek hastalığı sayılsın

Kocaeli Tabip Odası, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla İzmit Kültür Tepesi’nde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı

14 Mart 2021 Pazar 12:09 Güncel

Kocaeli Tabip Odası, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla İzmit Kültür Tepesi’nde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Program İzmit Belediyesi Bando Ekibi eşliğinde okunan İstiklal Marşı ile başladı. Programa Kocaeli Tabip Odası Başkanı Ömer Ardaman’ın yanı sıra Kocaeli Tabip Odası eski başkanları ve hekimler katıldı. Pandemi sürecinden dolayı program, kısıtlı sayıda katılım ile gerçekleşti.

YİTİRDİKLERİMİZ GÖNLÜMÜZDE

Atatürk Anıtı’na çelenk takdimi sonrası günün anlam ve önemini belirten kısa bir açıklama yapan Kocaeli Tabib Odası Başkanı Ömer Ardaman şu ifadeleri kullandı, “Sağlık emek meslek örgütleri, tabip odaları ve hekimler olarak 14 Mart Tıp Haftası'nda sağlık ortamının tüm olumsuzluklarına rağmen ‘Yitirdiklerimiz Gönlümüzde, Taleplerimiz Dilimizde’ diyoruz.”

ŞİDDET YASASI ÇIKARILMALI

Ardaman açıklamalarının devamında uzun süredir gündemde olan Covid-19 salgının meslek hastalığı olmasını gerektiğini belirtti. Ardaman açıklamalarının devamında sağlık çalışanlarının isteklerini şu şekilde sıraladı, “Covid-19 illiyet bağı aranmaksızın meslek hastalığı olarak kabul edilsin. Şiddetsiz bir sağlık ortamında çalışabilmek için yeni ve etkili bir şekilde sağlıkta şiddet yasası çıkarılmalıdır.

EĞİTİMİ NİTELİKSİZLEŞTİREN

Emekliliğimizde yansıyacak şekilde temel ücret ile ekonomik haklarımız iyileştirilmeli. Özgür ve bilimsel çalışma ortamı için meslek örgütleri üzerindeki baskılara son verilsin. Tıp eğitimini niteliksizleştiren, alt yapısı uygun olmayan tıp fakültelerinin açılması, liyakatsiz atamalar ve tıp sözleşme dayatmaları durdurulsun."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Başkan Büyükakın, İzmit’in köylerini ziyaret etti

Başkan Büyükakın, İzmit’in köylerini ziyaret etti