12 Nisan 2021 Pazartesi

Tarihi duvarın yıkımına tepki gösterdi: Projemiz gündeme alınmadı

Tarihi duvarın yıkımına tepki gösterdi: Projemiz gündeme alınmadı

İzmit’in sembollerinden biri olan ve 1993 yılında çıkan yangın sonrası tek bir duvarının ayakta kaldığı Tekel binasının, duvarı bugün sabah saatlerinde yıkıldı

03 Nisan 2021 Cumartesi 17:23 Güncel

Kocaeli Büyükşehir tarafından tekel binasının duvarı risk oluşturduğu gerekçesi ile bugün yıkıldı. Bu yıkıma İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet tepki gösterdi. Hürriyet, “Güzelim duvara, basit bir cam ekleme ile sergi alanı, kültür alanı, gençlerin kitap okuyabileceği bir alan olabilirdi. Yazık oldu” ifadelerini kullandı.  

PROJEMİZ GÜNDEME ALINMADI

Hürriet paylaşımında şu açıklamalara yer verdi: "Her zaman ki politika önce bakımsız bırakılıyor. Önce dayanıksız bırakılıyor. Oldu, bitti ye getirerek yıkılıyor. 18 yıldır bir taşı oynamadı burasının. Yazık oldu. Burası STK’ların toplanma yeriydi. Aslında ben bunun altında başka sebep de aramıyor değilim ama kimsenin günahını almak istemiyorum. Burası çok önemli bir toplantı yeri ve vahşi bir yıkım yapılıyor. Akıl akıldan üstündür, farklı bir değerlendirme yapılabilirdi. Projemiz gündeme alınmadı, kabul görmedi çok üzgünüz.

ÜZGÜNÜZ

Bugün biraz üzgünüz. Daha önce de defalarca dile getirdiğimiz bir konuydu. Deprem görmesine rağmen ayakta durmuş, kentin hafızası sayılabilecek, kültürel anlamda semboldü. Bir duvar olarak bakmayıp, etrafına bir cam ekleyerek çok güzel bir alan olabilir diye düşünmüştük. Burası tekel binasıydı ve bugün yıkıldı. Yıkılan tekel binasının duvarından bugüne kadar tek bir tuğlası düşmedi. Deprem geçirmesine rağmen bugüne kadar bir şey olmadı. Böyle vahşice, dozeri haberimiz olmadan sokmak yerine çok daha düzenli bir çalışma yapılabilirdi. Eski tuğlaları güzelce korunarak alınabilirdi. Paldır küldür dozer sokulmuş. Vahşiçe yıkılmış.

ACELENİN SEBEBİ NEYDİ

Buranın sosyal bir çekim merkezi yapılabilecek önemli bir projemiz vardı. Ne yazık ki ülkemizde tarihi değerler korunmuyor. Önce güçlendirmek lazım. O olmuyorsa yıkımı konuşulabilirdi. Ancak böyle bir yıkım olmamalıydı. Belediyenin önü ve bizden habersiz yıkımı yapılıyor. Bu acelenin sebebi neydi? Herkese göstermek istiyorum. Bu tekel duvarı yeni teknoloji ile çok güzel bir sanatsal, kültürel alan olarak kazanabilirdik. Burası katletmemek gerekiyordu. Burayı daha korumak gerekiyordu. Çok güzel bir proje çalışmıştık. Çok güzel bir alan haline getirebilirdik. Eğitime kadar bir nefes alanı olabilirdi. Yıkmak çözüm müdür? Burayı korumak gerekiyordu.

BASKILARI DA BİLİYORUZ

Kullanılan malzemeleri koruyarak, bir çalışma yapılabilirdi. Ben de sabah haber aldım. Çok üzgünüz. Koruma kuruluna yapılan baskıları da biliyoruz. Hala üzerlerinde o dönemin tuğlaları var. Birkaç tanesini belediyemizde tutacağız. Denedik. İtirazlarımızı resmi olarak yaptık. Ama hiçbir itirazımız ve çözümcü projelerimiz kabul görmedi. Sadece bir duvar olarak görmüyor, bir tarih olarak görüyorduk. Bu tür tarihsel dokularımız korunur. Yıkım ile kolaycılık tercih edilmez."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İlmek ilmek örmüşler!

İlmek ilmek örmüşler!