14 Nisan 2021 Çarşamba

Taşdemir: Bu yasa ile köylüler rahat edecek

Taşdemir: Bu yasa ile köylüler rahat edecek

Kocaeli Büyükşehir Meclisi Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, kırsal alanlardaki mahallelerin tekrar köy statüsüne alınması ile ilgili, “Bu yasa ile birlikte köylüler rahat edecek” dedi

10 Mart 2021 Çarşamba 14:20 Güncel

Kocaeli Büyükşehir Meclisi Grup Başkanvekili Engin Taşdemir partisinin il binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada Taşdemir’e İl Başkan Yardımcısı Mehmet Demirtaş ile Kocaeli Büyükşehir Meclis Üyeleri Orhan Tanış, Pınar Naak, Erhan Akpınar, Özgür Yılmaz eşlik etti. Kırsal alanlarda yapılan yasa değişikliğine ilişkin gerçekleştirilen toplantıda Grup Başkanvekili Engin Taşdemir sözlerine, 16 Ekim 2020 tarihinde büyükşehir meclisinden bir kanun geçti. Bu kanun için meclis üyelerine teşekkür ediyorum” diyerek başladı.

ŞEHİRLERE GÖÇ BAŞLADI

Taşdemir sözlerinin devamında, “2014 yılında yapılan kanun değişikliğiyle birlikte köyler mahallelere dönüştürüldü. Bununla birlikte köylülerin sırtlarına ilave yükler bindirildi. Su faturaları bile olduğundan daha fazla gelmeye başlamıştı. Köyler mahalle oldu ama sorunları her geçen gün artmaya devam etti. Köylerde tarım ve hayvancılık faaliyetleri azalıp köylüler şehirlere göç etmeye başladı.

90 GÜN İÇERİSİNDE

Şimdi de 7254 sayılı torba kanunun 10 maddesi ile köyden mahalleye dönüşen bu alanlara yeni bir isim bulunmuş ve Kırsal Nitelikli Mahalle kavramı üretilerek bazı vergi ve harçları iptal eden ve bazı hizmetleri de düşük ücretlerle karşılanacağı bir çözüm getirmiştir. Mahalle olan köyler kırsal nitelikli mahalle olmak için ilçe belediyelere başvuracaklar. İlçe belediyeleri kabul ederse büyükşehir belediyesine başvuracak. Onlar da kabul ederse 90 gün içerisinde sürecin netleşmesi gerekiyor. Bu yasa ile birlikte su ücretleri daha ucuz olacak.

MAĞDURİYET YAŞANDI

Sonuç olarak, AK Parti tarafından 2014 yılında yürürlüğe konulan köy ve beldelerin mahalleye dönüştürülmesi projesi çökmüştür. Köylülerin elinde bulunan mera alanları alınıp, bazıları da Gebze’de olduğu gibi sanayi alanına çevrilerek satılmıştır. Köylerde yaşayan vatandaşlarımızdan bugüne kadar fazladan su parası alınmıştır. Buna benzer birçok mağduriyet yaşanmıştır.

VATANDAŞLARI BİLGİLENDİRECEĞİZ

CHP Kocaeli Büyükşehir Meclis Grubu olarak amacımız Kırsal bölgelerdeki muhtarlarımızın konu ile ilgili bilgilendirerek, köylerde yaşayan vatandaşlarımızın daha fazla zarar görmemesi için bir an önce belediyelere başvuru yapmalarını önemle rica ederiz. Teknik anlamda meclis üyesi arkadaşlarımız ciddi çalışmalar yaptı. Konu ile ilgili il ve ilçe başkanlarımızı bilgilendireceğiz. Kendileri ve örgütümüz ile birlikte kırsal alanda muhtarlarımızı ve vatandaşlarımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

BELEDİYE GELİRLERİ AZALACAK

Taşdemir’in ardından söz alan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Üyesi Özgür Yılmaz ise konuyla ilgili, “Bu kanun ile birlikte ilçe belediyelerin gelirleri azalacak. İlçe belediyelerin bu kayıpları nasıl telafi edilecek? Bu konu ile ilgili soru işaretleri bulunmakta. Buradan doğan bütçe açığını büyükşehir belediyesinin karşılamasını bekliyoruz. Bu konuya partiler üstü bakmamız gerekiyor. Büyükşehir tarafından ilçe belediyelerle çalışmaların bir an önce başlaması gerekiyor” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Cem Bialetti işçilerine CHP’den destek

Cem Bialetti işçilerine CHP’den destek