01 Aralık 2021 Çarşamba

Taşdemir: İSU ile ilgili onlarca şikayet var

Taşdemir: İSU ile ilgili onlarca şikayet var

İSU Genel Kurulu’nda konuşan Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, “Sadece sikayetvar.com sitesine İSU ile ilgili vatandaşlarımızın yazmış olduğu onlarca şikayet var. Saymakla bitiremeyeceğim onlarca sıkıntıyı biz değil halkımız söylüyor” ifadelerini kullandı

25 Kasım 2021 Perşembe 13:00 Güncel

İSU Genel Kurulu, bugün Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Genel kurulda söz alan Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir vatandaşın İSU ile ilgili şikayetlerini dile getirdi. Taşdemir, “Sahada yaşanan yüzlerce sorun var. Abarttığımı düşünüyorsunuz belki de? O zaman size vatandaş şikayetlerinden bahsedeyim. Sadece sikayetvar.com sitesine İSU ile ilgili vatandaşlarımızın yazmış olduğu onlarca şikayet var. İnanın geçen akşam oturup 3-4 saatimi ayırıp bir çoğuna baktım. Sık sık yaşanan su kesintileri. Su kesintisi sonrası yüksek basınçla su verildiği için kombisi bozulan vatandaşlar, abonelik fiyatlarının yüksek olması. Alt yapı çalışmalarında önlem alınmadığı için ve çalışma alanına duba v.b uyarıcı levhalar konulmadığı için kaza yapan vatandaşlar. Bir çok yerdeki menfezlerin tıkanması. Körfezde atık su deposundan gelen kötü kokular. Rögar kapağı ile ilgili kaza yapan insanlar v.b. Yani saymakla bitiremeyeceğim onlarca sıkıntıyı biz değil halkımız söylüyor” dedi.

“OLUMLU BİR GELİŞME YOK”

Sanayi sektörüne verilen su ile ilgili sorunları ifade eden Taşdemir, “En önemli konulardan birisi de sanayi sektörüne verilen su ile ilgili. Bu konuya da dikkatinizi çekmek istiyorum. Sanayi sektörüne yüksek nitelikli içme suyunu vereceğimize arıtılmış suyu niçin vermiyoruz ? Gri su oranı ile ilgili hedef yüzde 40 ama hala yüzde 11 oranında veriyoruz. Mesela gri suyun veya ileri derecede arıtılmış suyun tarımda kullanılması için hala bir çalışma yok. 2013 yılında dönemin İSU Genel müdürü bu konuda çalışma yaptıklarını ve şuan bizim dile getirdiğimiz konunun hassasiyetini dile getirmiş. Ama 8 yıl geçmesine rağmen hala olumlu bir gelişme yok. İleri Biyolojik arıtma tesislerinin mutlaka kurulması gerekiyor. Arıtılmış suların deşarjının yüzde 90 ı denize veriliyor. Bu konuda acil önlem alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

“SU KAYNAKLARI AZALMAKTA”

21 yüzyılın en önemli sorunlarından biri olan küresel ısınma ve iklim değişikliği nedeniyle su kaynakları her geçen yıl daha da azalmaktadır diyen Taşdemir, “Bu nedenle su kaynaklarının korunması ve israfın önlenmesi gelecek açısından çok önem arz etmektedir.Yer küre üzerinde tatlı su miktarının toplam dünya da ki suya oranı yüzde 1’den bile az. Bu veri bile suya ne kadar değer vermemiz gerektiğini gösteriyor. Konuyu Kocaeli yerelinde değerlendirmiş olursak, İSU’nun Faaliyet Raporunda, yer alan verilere göre 121 milyon metreküp su tahakkukunun 13 milyon metreküpü sanayi tarafından kullanılmaktadır. Bu rakamlar bize şunu gösteriyor. İçme suyu yerine arıtılmış gri suyu fabrikalara vermeliyiz. Yani diğer bir deyimle, sanayinin içme suyu üzerinde ki tüketimini azaltmalıyız” ifadelerine yer verdi.

“HIZLICA ÇÖZÜM BULUNMALI”

Taşdemir konuşmasının devamında şunları söyledi: “120 milyon metreküp şebeke suyunu sanayiye, konuta veya işyerlerine veriyoruz. Eldeki verilere baktığımızda 159 milyon metreküp suyu da arıtıyoruz. Bunun 6 milyon metreküp kısmını Tüpraş’a veriyoruz. Aradaki 40 milyon metreküp su nereye gidiyor? Geriye kalan kısmı denize gidiyor. Oysa bu suyu sanayiye verebiliriz. Tarım alanlarında ve bahçe sulamalarında kullanabiliriz. Bunun için şimdiden alt yapıda önlemler alabiliriz. Mesela her ilçeye Millet Bahçesi yapıyoruz. Bunların alt yapılarını şimdiden ayarlamış olsak. bu bahçelerin sulamasını buradan karşılayabiliriz. Bu konuda İSU’nun hızlıca çözüm bulması gerekiyor.

“PROBLEMLER DEVAM EDİYOR”

Yine bizlere ulaşan sorunlardan bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Özellikle bazı yerleşim yerlerinde vatandaş hidrofor kullandığı için yüksek miktarda elektrik faturası ödüyor. Mesela Yuvam Akarca ve Yahya Kaptan civarında su basıncı düşük olduğu hidrofor devreye giriyor. Vatandaşın cebinden bir sürü elektrik parası çıkıyor. Yine önemli konulardan birisi yağmur suları. Yağmur sularının değerlendirilmesi ile ilgili düzgün bir proje yok. Bir çok yerde yağmur suyu hatları ile kanalizasyon hatlarında karışma söz konusu. Hal böyle olunca, aşırı yağmurlarda arıtmalar by pass edilerek denize deşarj ediliyor. Bu da denizin kirlenmesine sebep oluyor. D-100 üzerinde hala bazı noktalarda su tahliye problemleri devam ediyor.

“HALK NEREDEYSE DELİRİYOR”

Son olarak gelelim alt yapı çalışmalarına, İSU maşallah hemen hemen her şeyi taşerona yaptırıyor. Kendisinin yaptığı neredeyse hiçbir şey yok. Özellikle alt yapı çalışmalarında işi alan taşeron alt taşerona o da diğer bir alt taşerona veriyor. Bu nokta yaşanan sıkıntı denetimsizlik. İSU yeterince yapılan işleri denetlemiyor. İnanın İSU’nun çalışma yaptığı yerlerde halk neredeyse deliriyor. Yapılan çalışmalar o mahalle deki veya sokakta ki halka haber verilmeden yapılıyor. Vatandaş bir anda kendini suyun çamurun içinde buluyor. Bu konuda denetimi artırıp, vatandaşı bilgilendirmenin çok faydalı olacağı kanaatindeyiz.

“KİRALAMALARI AZALTIP SATIN ALIN”

İSU’nun her yıl Genel Kurulunda ısrarla söylüyorum. Araç kiralamalarını azaltıp, kurumun ihtiyacı olan araçları satın alın. Ama siz de ısrarınızda devam ediyorsunuz. Varın devam edin. Bizde ısrarımızda devam edeceğiz. 343 tane araç kiralamış olmak bu kuruma zarardan başka bir şey vermiyor. Siz hala Vidanjör kamyonunu veya Kuka yani kanal açma aracını kiralıyorsanız bu konuda söylenecek bir şey yok. Yani bir kurumun her gün sürekli ihtiyacı olan kanal açma aracını kiralıyor olmak ne kadar mantıklı, bunu sizin takdirinize bırakıyorum. 2021 yılında araç kiralama için 60 milyon ödemiştiniz. 2022 de ise araçlardaki şoför sayısı kurum tarafından karşılanacağı için neredeyse aynı tutarda bir para araç kiralamasına verilecek.

“EFEKTİF DEĞİL”

Geçen yıl dedim ki, bu kiralık araçların daha efektif olduğunu bir gösterge ile performans programına koyun biz de görelim. Ama yine koymamışsınız. Çünkü efektif değil. Benim merak ettiğim trilyonlarca ödediğiniz bu kiralık araçlar içinde kaç tanesini makam aracı olarak kullanıyorsunuz. Bir tarafta her gün fakirleşen halkımız yediği yemeğin porsiyonunu azaltırken, sizler bu makam araçlarını azaltmayı düşünüyor musunuz? Diğer bir konuda kayıp kaçak sorunu. Her yıl altyapı için milyonlarca lira harcanmasına rağmen hala 2022 yılı hedefiniz yüzde 27.5’larda. Kayıp kaçak oranının yüzde 20 lerin altına düşürmemiz gerekiyor. Bu konuda mutlaka önlem alınmalıdır.”

 

SEFA GARDİYANOĞLU

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Çakar: Hocaoğlu'nu siyasetten uzaklaştırın

Çakar: Hocaoğlu'nu siyasetten uzaklaştırın