14 Nisan 2021 Çarşamba

TMMOB, Kent Konseyi seçimlerine katılmayacak

TMMOB, Kent Konseyi seçimlerine katılmayacak

TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu bileşenleri bugün gerçekleşecek olan Kent Konseyi seçimlerine katılmama kararı aldı

24 Şubat 2021 Çarşamba 11:20 Güncel

Kocaeli Kent Konseyi 10’uncu Genel Kurulu bugün Ali Korkmaz’ın tek aday olduğu seçimle yapılacak. TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu bileşenleri bugün gerçekleşecek olan Kent Konseyi seçimlerne katılmama kararı aldı. TMMOB’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “24 Şubat 2021 günü (bugün) yapılacak olan Kocaeli Kent Konseyi Genel Kuruluna TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu bileşenlerinin çoğunluğu olarak katılmayacağız barolara, meslek kuruluşlarına Genel Kurul yapma engeli getirilen bir dönemde siyasi partilerin ve Kent Konseyi gibi yapıların genel kurullarını yapabilmesi anlaşılmaz ve kabul edilemezdir.

DEMOKRASİYLE BAĞDAŞMAYAN

Yapılacak Kocaeli Kent Konseyi Genel Kurulu öncesi TMMOB Kocaeli İKK Sekretaryası ile TMMOB’ye bağlı Oda birimlerinden biri dışında diğer hiçbir birimle görüşme yapılmamış olmasına karşın tüm birimlerimiz genel kurula davet niteliğindeki SMS iletisinde "oy kullanmaya" davet edilmiştir. Katılımcılığın sadece oy kullanmaya indirgendiği bir genel kurul TMMOB anlayışını yansıtmadığı gibi, genel kurullardan başlaması gereken "birlikte yönetme" anlayışının Genel Kurulun bileşenleri olan diğer kurum-kuruluşlarla hangi seviyede ve ilkelerle kurulduğu da bilinmezdir. Genel Kurul yapılmadan seçilecek listenin belirlendiği bir genel kurulda ve demokrasi ile bağdaşmayan bu işleyişte yer almayı doğru bulmuyoruz. Bu temel gerekçelerle Kocaeli Kent Konseyi Genel Kuruluna TMMOB Kocaeli İKK bileşenlerinin çoğunluğunun katılmayacağını kamuoyuna bildiririz.” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kocaeli’de 2021 yılında 470 milyon lira yatırım yapılacak

Kocaeli’de 2021 yılında 470 milyon lira yatırım yapılacak