01 Aralık 2021 Çarşamba

TTB İzmit’ten seslendi: Hızla tükendiğimiz için yürüyoruz

TTB İzmit’ten seslendi: Hızla tükendiğimiz için yürüyoruz

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve tabip odalarının; özlük hakları, çalışma koşulları ve halkın sağlık hakkı için İstanbul ‘dan Ankara'ya başlattığı ‘Beyaz Yürüyüş’ün Kocaeli ayağı İzmit Kent Meydanı’nda gerçekleştirilen basın açıklaması ile son buldu

24 Kasım 2021 Çarşamba 23:30 Güncel

TTB İkinci Başkanı Ali İhsan Ökten tarafından yapılan açıklamada, “Peki biz neden yürüyoruz? Hekimler ve sağlık çalışanları olarak hızla tükendiğimiz için. Pandemide bu kadar yoğun, canla başka çalıştığımız halde şiddete daha fazla maruz kaldığımız için” ifadeleri kullanıldı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve birliğe bağlı tabip odaları; özlük hakları, çalışma koşulları ve halkın sağlık hakkı için İstanbul’dan Ankara'ya ‘Beyaz Yürüyüş’ başlattı. Dün akşam İstanbul’un Kadıköy ilçesinden başlayan yürüyüşte hekimler bugün Kocaeli’ye geldi. Sabah saatlerinde Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde basın açıklaması gerçekleştiren hekimler, akşam saatlerinde İzmit Kent Meydanı’nda tekrar bir araya gelerek taleplerini sıraladı.

SENDİKA VE SİYASİ PARTİLERDEN DESTEK

Kocaeli Tabip Odası ev sahipliğinde yapılan basın açıklamasına Avrupa Birliği eski Bakanı Ali Haydar Konca, Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Türk Tabipleri Birliği İkinci Başkanı Ali İhsan Ökten, HDP Kocaeli İl Eş Başkanları Mehmet Selim Akboğa ve Leyla Aygün, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, TMMOB Kocaeli İKK Sekreteri Murat Kürekçi, Memleket Partisi Kocaeli İl Başkanı Nejat Bayhan, Eğitim Sen Kocaeli İl Başkanı Suphi Yıldırım, Sağlık Emekçileri Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Murat Harata, KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Etem Kartal, Tabip Odaları Başkanları ve hekimler katıldı.

YARIN BURSA’DA OLACAĞIZ”

Doktorlar adına açıklamayı Türk Tabipler Birliği ikinci başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten gerçekleştirdi. İkinci Başkan Ali İhsan Ökten konuşmasında, “Türk Tabipleri Birliği olarak 1 Kasım 2021 tarihinde yaptığımız basın açıklamasında hekimlerin ve sağlık çalışanlarının başta ekonomik ve özlük hakları için Sağlık Bakanlığına görüşme talebinde bulunmuş, taleplerimizin karşılanmaması halinde 23 Kasımda İstanbul’da başlayıp 27 Kasımda Ankara’da son bulacak olan Beyaz Yürüyüş eylemini başlatacağımızı duyurmuştuk. Dün İstanbul’dan yürümeye başladık yarın Bursa’da olacağız. Bütün hocalarımız ve meslektaşlarımız ile birlikte emek bizim söz bizim diyeceğiz.

“HIZLA TÜKENDİĞİMİZ İÇİN”

Peki biz neden yürüyoruz. Hekimler ve sağlık çalışanları olarak hızla tükendiğimiz için. Pandemide bu kadar yoğun, canla başka çalıştığımız halde şiddete daha fazla maruz kaldığımız için. Toplumun tüm kesimleri ile birlikte ekonomik ve özlük haklarımız, çalışma koşullarımız her geçen gün kötüleştiği için, geçinemediğimiz için, Kovid 19’un meslek hastalığı sayılmadığı için, sağlık her geçen gün ticari zihniyete teslim edildiği için, sağlığa pandemi koşullarında bile uygun bütçe ayrılmadığı için, Sağlık bakanlığı Bütçesine genel bütçeden sadece 5.6 pay ayrıldığı için, Şehir hastanelerinin kira ve hizmet giderlerine Sağlık bakanlığı bütçesinin yüzde 20’si ayrıldığı için, bütçede koruyucu sağlık hizmetleri yerine yerinde sağlık hizmetlerine para ayrıldığı için, insanlarımızın sağlığa erişimi giderek zorlaştığı için, 5dakida bir randevu verildiği ve 5 dakikada hekimlik yapılmayacağı için.

SAĞLIK SİSTEMİ ÇÖKERTİLDİĞİ İÇİN”

Hastalara aylar sonraya randevu verildiği için, üniversite hastanelerinde sağlık sistemi çökertildiği için, aralıksız 36 saat nöbet tutturularak asistanların köle zihniyeti ile çalıştırıldıkları için, Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne adrese teslim atamalar yapıldığı için, sağlık hizmetlerinin verildiği sağlık birimlerine yapılan liyakatsız atamalar için, salgın ve aşılama iyi yönetilmediği ve şeffaf davranılmadığı, aşıya yeterince önem verilmemesi nedeni ile vatandaşlarımızın fazladan öldüğü ve hastalandığı için, her geçen gün vatandaşın cebinden sağlığa daha fazla pay çıktığı için, ertelenen sağlık hizmetleri nedeni ile hastanelere ulaşmakta zorlanan ve daha fazla hastalanan ve ölen hastalarımız için, ülkenin siyasi atmosferinden kaçarak sürekli olarak yurt dışına gitmek isteyen genç hekimlerin göçünü engellemekiçin, emeğimizin karşılığını alamadığımız için, hiçbir gerekçe gösterilmeden işlerine son verilen meslektaşlarımız için, sağlık çalışanlarının atamasının geciktirildiği veya atanmadığı için yürüyoruz” ifadelerini kullandı.

SEFA GARDİYANOĞLU

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Bilgi Köprüsü’nde Öğretmenler Günü’ne özel kutlama

Bilgi Köprüsü’nde Öğretmenler Günü’ne özel kutlama