12 Nisan 2021 Pazartesi

Vali, esnafla buluştu: Kontrollü yaşamı öğrenmeliyiz

Vali, esnafla buluştu: Kontrollü yaşamı öğrenmeliyiz

Kocaeli Ticaret Odası’nda esnaf ile bir araya gelen Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, esnafa uyarılarda bulundu. Vali Yavuz, “Denetimleri sıklaştırıp bu sorunu çözeceğiz. Zafere gidiyoruz” dedi

11 Mart 2021 Perşembe 14:21 Güncel

Kocaeli Ticaret Odası(KOTO) Toplantı Salonu’nda Covid-19 sürecinde lokanta, restoran ve kafelere yönelik uygulanan kontrollü sosyal hayat kuralları kapsamında görüş alışverişinde bulunmak amacıyla program gerçekleştirildi. Programa Vali Seddar Yavuz’un yanı sıra, İzmit Kaymakamı Şevket Cinbir, Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, KOTO Başkanı Necmi Bulut, KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan, İl Sağlık Müdürü Yüksek Pehlevan ve oda üyeleri katılım sağladı.

İSTİŞARE İÇİNDEYİZ

İlk sözü alan KOTO Başkanı Necmi Bulut, “Tam kapanma ile birlikte kafe ve restoranlar bu süreçten en çok etkilenen esnaflar oldu. Sizlerden aldığımız geri bildirimi vali beyle paylaştık. Kontrolü normalleşme sürecinde salgının istenilen sürece gelinmediği görülmekte. Hem sağlığı sekteye uğratmamalıyız. Hem de işlerimize devam etmeliyiz. Kurallara uymayan işletmelerle bir tutulmamalıyız. Ticaret durmamalı, hayat durmamalı. Ama bizim de uymamız gereken kurallar var. Bunun için önce kurallara kendimiz uymalıyız. Sonra komşulardan kurallara uymasını istemeliyiz. Kurallara uyan esnaf yine ticaretini yapar. Valilikle sürekli istişare içindeyiz. fikirlerimize önem verilmekte. Bugün burada kapanmamayı konuşmak işin toplandık. İşletmelerin sürekli açık kalması için neler yapılmalı bunu konuşacağız” dedi.

HER KAPIYA POLİS Mİ KOYALIM?

Vali Seddar Yavuz ise şu ifadelere yer verdi: “Pandemi sürecinde Kocaeli’de 1 milyon 100 bine yakın talep yerine getirilmiştir. Bu talepler ekmek al, ilaç al, evimi temizle gibi birçok istek. Gönül isterdi ki hiçbir işletmeyi kapatmayalım. Bu dönemde en çok üzüldüğümüz esnaflardır. Sizlerin zorluklar yaşadığını görüyorum. 2020 yılında hükümetimiz Kocaeli’ye 2.1milyar TL nakti kaynak sağlamıştır. Akşama kadar sorunlardan bahsedebiliriz. Ama sorunları biliyoruz. Evet salgın var. Salgın her gün artıyor. Neden biliyor musunuz? Evlerdeki hareketliliği çözemiyoruz. Evlerde misafir akışı var. Bana diyorlar denetle. Evleri nasıl denetleyelim? Her kapıya polis mi koyalım? Bizim derdimiz ceza yazmak değil. Salgını kontrol etmek. İzmit’teki vaka artış sebebi evlerdeki misafirliklerden kaynaklanıyor. Gebze ve Dilovası’ndaki artış İstanbul kaynaklı. Hem iş hem sosyal hareketlilikten kaynaklanıyor. Ama İzmit’te sürekli sosyal hareketlilik var.

MAKSADIMIZ KORKUTMAK DEĞİL

Ev hanımlarında daha fazla vaka görülüyor. Komşuluk ilişkileri bir şekilde devam ediyor. 345 tane eve gittim oturdum. Binlerce insanı makama kabul ettim. Ama hiç koronaya yakalanmadım. Çünkü maske takıyorum. Yapacağımız tek şey maske takmak. Geçen açtık restoranları. Yürüyüş yolu kafeleri tıka basa dolu. Kafe ve restoranları kapatırsak vaka sayıları düşebilir. Bu yanlış. Kontrollü olmalıyız. Çocuklar okula gitmesin diyorlar tamam. Ama aileler çocukları sokağa çıkartıyor. Parka götürüyor. Okulların açılması lazım. Kontrollü yaşamı öğrenmeliyiz. Korona sürecinde iki polis hayatını kaybetti. Her gün polisler covid olanları kapısını çalıp kontrol ediyor. Maksadımız cezalarla korkutmak değil. Biz insanların gönüllerine hitap etmek istiyoruz.

AŞI YAPTIRMAMAKTA DİRENİYOLAR

Kocaeli’de hayatında kaybedenlerin yüzde 83,5’ü 60 yaş üstü. 60 yaş üstü büyüklerimizi korumamız gerekiyor. 60 yaş üstü sırası gelen vatandaşların mutlaka aşı yaptırması gerekiyor. Aşı yaptırmamakta direnenler var. Kapısına kadar gidiyoruz. Gezici ekipler oluşturduk. Kapısını çalışıyor. Bazı ilçelerde aşı yaptıranların oranı yüzde 83, bazı ilçelerde yüzde 53 oranında. Lütfen aşı karşıtı olmayalım. Ben ilk dozu oldum sıram gelince ikinci dozu da alacağım. En fazla kovide yakalananlar 0-45 yaş ama en fazla hayatınıı kaybedenler 60 yaş üstü. Gençlere maske taktıracaksınız. Büyüklere bulaşmasına izin vermeyeceksiniz.

BU SORUNU ÇÖZECEĞİZ

Denetim yapıyoruz çok denetim yapıyorsunuz diyolar. Yapmıyoruz. Az denetim yapıyorsunuz diyolar. Vaka sayıları artıyor. Bunu saklamıyoruz. Açık açık söylüyoruz. İstanbul’a yakın olan ilçelerde vaka sayıları çok arttı. Vali yardımcıları sürekli denetliyor.  Emniyet ve jandarma da sürekli denetimde. Herkesin başına polis ve jandarma koyacak kadar personelim yok benim. Sizlere güveniyoruz. Esnaf kesimi eşraf kesimidir. Eşrafın olmadığı bir şehir karanlıktır. Zor günler geçiyorusunuz. Bir kısmınız aracını sattı. Bunu bilerek söylüyorum. Sokağın içindeyim. Az kaldı biraz daha sabır ve özen. Denetimleri sıklaştıracağız. Bu sorunu çözeceğiz. Zafere gidiyoruz. Neticeyle sonuçlandıracağız”

ESNAFI DİNLEDİ

Söz alan KOTO meclis üyesi esnaf Mehmet Yıldırım, alınan tedbilerin biraz daha esnemesini istedi Yıldırım, “Pandemi sürecinde tam 6 ay dükkanım kapalı kaldı.Bilinsin istiyorum. En fazla fedakarlığı biz yaptık. Otelleri gördük üzüldük, otobüsleri gördük üzüldük. Nihayet biz de açıldık. Masa, sandalye sayılarını azalttık. Müşterilerin HES koduna bakmaktan telefonların şarjı dayanmıyor. Bugüne kadar sadece 2 bin TL destek aldım. Şimdi ciro kaybı destek alacağız. Bu desteği alabilenlerin sayısı çok az. Şu an çalışma saatlerinde müşteriler sadece saat 16:00 ile 18:00 arasında gelebiliyor. Bu kurallarla devam etmemiz çok zor” dedi. Cevap veren Vali Yavuz, “Maske bulaş sayısını azaltıyor. İnsanlar yemek yerken maske takamayacağına göre bulaş riskini arttırdığı için bu yasaklar alındı. Günah keçisi olarak sizleri görmüyoruz. Hayatı durdurarak bir sistem kuramayız. Ama vaka sayılarının düşmesi lazım. İnsanlar neden ev ziyareti yapıyor anlamıyorum. İnsanlar Covid hastasına geçmiş olsuna gidiyor”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Candemir, zeytin yağı üretmeye çağırdı

Candemir, zeytin yağı üretmeye çağırdı