17 Nisan 2021 Cumartesi

Veli-Der: Üniversite sınavı ücretsiz olmalı

Veli-Der: Üniversite sınavı ücretsiz olmalı

Üniversite sınavına girmenin, üniversiteye gitmek kadar zorlaştığını belirten Kocaeli Veli -Der Başkan Yardımcısı Beyhan Korkmaz, bu sınavın ücretsiz olması gerektiğini söyledi

16 Şubat 2021 Salı 20:10 Güncel

Kocaeli Veli -Der Başkan Yardımcısı Beyhan Korkmaz, bir basın açıklaması yaparak, sınavlara giriş ücretlerinin yüksekliğine dikkat çekti. Korkmaz şunları söyledi: ‘’Fakirin sermayesi eğitimdir. Son yıllarda, kopya yok şifre var sınavlarından sonra, gençlerimizin eğitime inancı gün geçtikçe azalmaktadır. Ekonomik zorluklar, üniversite mezunu artan işsiz sayısına rağmen, son bir umut üniversite sınavına girerek hayallerini diri tutmaya çalışan gençlere, üniversite sınavı ücretsiz olmalıdır. Üniversite sınavına girmek, üniversiteye gitmek kadar zorlaştı.

ÜCRETSİZ OLMALI

Açıklanan sınav ücretleri yıllık enflasyon oranının %28,5 zamla oturum başı 90 liradan 270 liraya yükselmiştir. Bu zamlar konusunda  Kamu Kurum Denetçiliği Kurumu "Sınav ücretleri çok yüksek indirilmeli" diye ÖSYM'yi ikaz etmesine rağmen, YKS ücretleri tam tersi artmıştır. Özellikle salgın döneminde ekonomik sıkıntıları artan Veliler yüksek sınav ücretleri nedeniyle zorlanmaktadırlar. Veliler sınavların ücretsiz ya da cüzi bir ücretle yapılmasını talep etmektedirler.

ÇÖZÜM BULUNMALI

Geçtiğimiz yıl, yüksek sınav ücreti nedeniyle, binlerce aday sınava girememişken, artan sınav ücreti yüzünden bu yılda sınava giremeyecek aday sayısı ülkemiz adına çok büyük bir kayıptır. ÖSYM, sınavları gelir kapısı olarak gören anlayıştan vaz geçmelidir. Yetkilerin konuyu gözden geçirip, sınava girecek adayları rahatlatacak bir çözüm getirmesini talep ediyoruz.

VİCDANİ BİR DURUM

Bu durum (Aöf) Açık Öğretim Öğrencileri için de geçerlidir. Açık öğretime devam eden öğrenciler, sınavlara uzaktan eğitimle girmelerine, sınav kağıdı, gözetmen giderleri olmamasına rağmen fahiş fiyat uygulamaları devam etmektedir. Ekonominin dip yaptığı bu dönemde her kurumun taşın altına elini koymasını umut ediyor ve bunun vicdanı bir durum olduğunu hatırlatmak istiyoruz.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İlçe başkanı kar temizledi

İlçe başkanı kar temizledi