REKLAMI KAPAT

08 Mayıs 2021 Cumartesi

Veli-Der’den o bakana tepki: Duygusal bir şiddettir!

Veli-Der’den o bakana tepki: Duygusal bir şiddettir!

Veli-Der Kocaeli Şubesi de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak atanan Derya Yanık’ın devlet koruması altındaki çocuğun kimliğinin gizliliğinin esas alınması ilkesini ihlal etmesine tepki gösterdi

25 Nisan 2021 Pazar 21:29 Güncel

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak atanan Derya Yanık’ın devlet koruması altındaki çocuğun kimliğinin gizliliğinin esas alınması ilkesini ihlal etmesine tepkiler devam ediyor. Bakan Yanık’a bir tepki de Veli- Der Kocaeli Şubesi’nden geldi. Veli -Der adına açıklama yapan Başkan Yardımcısı Beyhan Korkmaz şunları söyledi: ‘’

LİYAKATSİZLİĞE ÖRNEK

Pedagojik eğitim ve Formasyon eğitiminden uzak bir kişinin, sırf siyasi geçmişi yüzünden, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak atanması çözüm yerine sorun getirmiştir. Sosyal Hizmetler Uzmanları ve Eğitimciler varken bu atama, tam bir liyakatsizliğe örnektir.

ZAFİYET GÖSTERDİLER

Yeni atanan Bakanı,  uyarmayan ve açıkça bilgilendirmeyen danışmanlar da dahil her biri düşüncesizce hareket etmiş ve devlet korumasındaki, bir çocuğun kimliğinin gizliliğinin esas alınması ilkesini ihlal etme zafiyeti göstermişlerdir. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları sözleşmesine göre;  çocuğun özel hayatının korunması ve yüksek yararı gözetme hakları, Sayın Bakan Derya Yanık tarafından açıkça ihlal edilmiştir.

ZORLA ORUÇ MU TUTTURULUYOR?

23 Nisan etkinliği adi altında, çocuğun gelişimsel dönemi, göz önünde bulundurulmadan çocuğun ifşa edilmesi ve Ramazan ayı münasebeti ile bir şekerin bile çok görülmesi, hem duygusal hem de fiziksel şiddet niteliğindedir. Ön tekerlek nereye arka tekerlek oraya! 

İFŞA EDEMEZSİNİZ!

Bu durum 10 yaşında çocuklara kurumlarda, zorla oruç tutturan yetkililer de var mıdır sorusunun, sorulmasına da sebebiyet vermiştir. Çocuk Hakları madde 101. koruma altındaki bir çocuğu ifşa edemezsiniz. Çocuğun iyi olma hâli esastır. Çocuğu herhangi bir ideolojik, politik amaca alet edemezsiniz yazmaktadır. Ve gelinen nokta da çocuğumuz politikaya kurban verilmiş ve savunmasız bırakılmıştır. Temennimiz; devlet ananın şefkatli elinin, çocuklarımızın üzerinde olması ve kurumlarda çocukların gelişimsel süreçleri göz önünde bulundurularak, çocukların mobbingten uzak tutulmasının sağlanmasıdır.

İSTİFA ETMELİ

Sayın Bakan Hülya Yanık hanımefendi, şapkayı önüne koyup yaptığı davranışın sonuçlarını düşünüp ve sebebiyet verdiği durumun sorumluluğunu alarak istifa etmelidir. Zira madde 26 ve 101.'ci maddeye göre, Çocuk Koruma Kanununa göre verilen koruyucu ve destekleyici tedbir kararlarının uygulanması hakkındaki yönetmeliğe göre çocuğun avukatı hariç, hiç kimse çocuğun adresi, fotoğrafları, yaşadığı travmalar gibi çocuğa yakınlarına ait her türlü bilgi gizli tutulur.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Palet atölyesinde yangın!

Palet atölyesinde yangın!