14 Nisan 2021 Çarşamba

Yıldızlı’dan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mesajı

Yıldızlı’dan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü sebebi ile bir kutlama mesajı yayınladı

07 Mart 2021 Pazar 15:26 Güncel

CHP İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi: “Büyük bir özveriyle sürdürdüğümüz toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesi ne yazık ki siyaset üstü tutulması gerekirken ‘adalet’ anlayışının kişilere göre işletilmesiyle engellenmektedir. Henüz birkaç gün önce bir kadın Darıca’da ayrı yaşadığı eşi tarafından satırlı saldırıya uğradı, hastanede yaşam mücadelesi veriyor. Geçtiğimiz aylarda İzmit’te bir kadın eşi tarafından öldürüldü. Daha 2 gün önce Samsun’da bir kadın boşandığı eski eşi tarafından çocuğunun gözleri önünde vahşice darp edildi. Kadının emeğini yok sayan, kadınları vitrin mankeni olarak gören zihniyetlerin aileyi ve kadını koruyan yürürlükteki İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamayıp, üstüne üstlük kaldıralım teklifi vermesi akıl dışıdır.

"ŞİDDETE TEŞVİK ETMEKTEDİR"

Kürsü başında kadınların nerede kahkaha atıp atmaması gerektiğini söylemeyi had bilmek, ‘Kadın mıdır, kız mıdır’ sözüyle ahlaksızca sınıflandırmak, ‘kadınlar iş aradığı için işsizlik yüksek’ gibi komik istatistikler çıkarmak, iş isteyen kadına ‘evdeki işler yetmiyor mu’ diye çıkışma cüretini göstermek, kadın erkek eşitliğini 100 metre koşuda ölçümlemeye çalışmak, kadına yönelik şiddet için meclise verilen araştırma önergelerini reddetmek; toplum içerisinde yaşamaları için önce rehabilite edilmesi gereken zihniyetleri kadına yönelik şiddete teşvik etmektedir. Türk aile yapısı ile bağdaşmayan bu şiddet olaylarının örf ve adetlerimiz bahane edilerek örtbas edilme çabası insanlık suçudur. Kadın ve erkek toplumun her alanında eşittir. Kadın da erkek de önce insandır. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ey kahraman Türk kadını, sen yerlerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın’ sözünün ışığında tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde bir kez daha Cumhuriyet Halk Partisi olarak en büyük destekçileri olduğumuzu bir kez daha duyurmak istiyorum.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Hulusi Kentmen’in evinin restorasyonu ulusal medyada

Hulusi Kentmen’in evinin restorasyonu ulusal medyada