22 Ocak 2022 Cumartesi

Zeytinoğlu: Dijital dönüşüm konusunda mücadele edeceğiz

Zeytinoğlu: Dijital dönüşüm konusunda mücadele edeceğiz

Akıllı Kobi Platformu’nun Odalar Ortak Tanıtım Toplantısında konuşan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Siz küçük bir üreticisiniz ve pazarınız Amerika bile olabiliyor. O yüzden KOBİ’lerimizin geri kalmaması için dijital dönüşüm konusunda mücadele edeceğiz” dedi

15 Ekim 2021 Cuma 12:29 Güncel

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) işinde dijital dönüşümü gerçekleştirmek isteyen KOBİ’ler için hayata geçirilen Akıllı KOBİ Platformu’nun Odalar Ortak Tanıtım Toplantısı bugün Kocaeli Sanayi Odası Hizmet Binasında gerçekleştirildi. Toplantıya Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi Başkanı Vedat Doğusel katılım sağladı.
“KOBİ’LER İÇİN HAYATA GEÇİRİLDİ”
Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Bu platform, TOBB ve Visa işbirliğinde, işinde dijital dönüşümü gerçekleştirmek isteyen KOBİ’ler için hayata geçirildi. Akıllı KOBİ, mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik tüm sektörler için dijitalleşme olanağı sunuyor. Platform, ülkemizde dijital dönüşüm yolunda geniş bir ekosistemi KOBİ’lerle bu kapsamda buluşturan ilk platform olma özelliğine sahip.akillikobi.org.tr adresinden ulaşılabilen platform, içerdiği ürün, hizmet, bilgi ve eğitimlerle KOBİ’lere özel bir dijital dönüşüm üssü olarak hizmet verecek. 
“TEDARİKÇİLERLE BULUŞABİLECEK”
Akıllı KOBİ’yi ziyaret eden KOBİ’ler ihtiyaçlarını kategoriler ya da sektörler bazında keşfedebilecek, bu ürün ve hizmetleri sunan tedarikçilerle buluşabilecek.Ayrıca KOBİ’ler kendilerini dijitalleşme konusunda test edebilecek, seviyelerini görebilecek, isterse eğitim alabilecek. Böylelikle KOBİ’ler A’dan Z’ye dijitalleşme konusundaki tüm ihtiyacını Akıllı KOBİ platformunda karşılamış olacak.Platform ile dijital dönüşüm konusunda KOBİ’lerin karar almalarını da hızlandıracağına inanıyoruz.Platforma kaydolan KOBİ’lere dijital dönüşüm konusundaki mevcut durumlarını TÜBİTAKTÜSSİDE tarafından hazırlanan “Dijital Dönüşüm Olgunluk Değerlendirme” aracıyla tespit etme imkanı sunuluyor.KOBİ’ler çıkan sonuçlara ve ihtiyaçlarına göre kısa ve orta vadeli yol haritalarının hazırlanması konusunda destek alabilecekler. 
“MÜCADELE EDECEĞİZ”
Bu platformda teknoloji tedarikçileri ile KOBİ’ler tek bir çatı altında buluşturuluyor.6 Mayıs’ta gerçekleştirilen ön lansmandan bu yana 800 teknoloji tedarikçisi platforma ön kayıtlarını gerçekleştirdi.Bu şirketlerin sunduğu; bulut ve yapay zeka çözümleri, e-ihracat, sanal POS çözümleri, mobil geliştiriciler, veri analizi gibi hizmetler 12 ana kategoride toplam 80 başlık altında toplanıyor. KOBİ’ler bu ürün ve hizmetlere, tedarikçilerin sitelerine yönlendirilerek uygun ödeme koşullarıyla ulaşabiliyor. Akıllı KOBİ’ye kayıtlı bu teknoloji tedarikçilerini TOBB’un 1,5 milyon üyesi ile buluşturmayı hedefliyoruz.İşini dijitale taşımak ve dijital dönüşümünü gerçekleştirmek isteyen tüm KOBİ’leri Akıllı KOBİ Platformu’na, teknoloji tedarikçilerinin ürün ve hizmetlerini incelemeye bekliyoruz. Sİz küçük bir üreticisiniz ve pazarınız Amerika bile olabiliyor. O yüzden KOBİ’lerimizin geri kalmaması için mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.
“EKONOMİK PAKET HAZIRLANMASI LAZIM”
Toplantıda konuşan Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, “Bildiğiniz gibi dijital dönüşüm bilgilerin hızlı ve zaman tasarrufu sağlamak amacıyla hizmete girdi. Bu bölge sanaynin başkenti. Yurtdışı ve yurtiçi ticarette öne geçmek isteyen şirketleri için çok önemli bir konu dijital dönüşüm. Birçok yenilik yaşamımıza girerken bir yandan teknolojiye olan ihtiyaç yaşamımızı kolaylaştırdı. Kurumlar altyapılarını buna göre hazırladı. Alışkanlıklarımız değişti, internetten alışveriş yapar olduk. Yapay zeka ve teknoloji çok önemli hale geldi. E-ticaret gelişti. Kendini teknolojiye hazırlayan kurumlar kazanacak. Biz bu platformda herkesi buluşturmaya çalışıyoruz. Yeşil mütabakat çok önemli. Bu konuda hükümetin ekonomik paket hazırlaması lazım” dedi.
AKILLI KOBİ NEDİR?
Akıllı KOBİ, ülkemizde dijital dönüşüm yolunda geniş bir ekosistemi KOBİ’lerle bu kapsamda buluşturan ilk platform olma özelliğine sahip. akillikobi.org.tr adresinden ulaşılabilen platform, içerdiği ürün, hizmet, bilgi ve eğitimlerle KOBİ’lere özel bir dijital dönüşüm üssü olarak hizmet verecek. Akıllı KOBİ’yi ziyaret eden KOBİ’ler ihtiyaçlarını kategoriler ya da sektörler bazında keşfedebilecek, bu ürün ve hizmetleri sunan tedarikçilerle buluşabilecek. Ayrıca KOBİ’ler kendilerini dijitalleşme konusunda test edebilecek, seviyelerini görebilecek, isterse eğitim alabilecek. Böylelikle KOBİ’ler A’dan Z’ye dijitalleşme konusundaki tüm ihtiyacını Akıllı KOBİ platformunda karşılamış olacak.
KAPSAMLI İÇERİK
Akıllı KOBİ platformundaki faydalı içerik ve videoların yer alacağı ‘Bilgi Bankası’ sekmesinin Türkiye’nin en kapsamlı dijital dönüşüm bilgi merkezi olması hedefleniyor. Bu içeriğe ek olarak Visa desteği ile, ‘KOBİ Akademisi’ sekmesine ‘İşimi Yönetebiliyorum’ KOBİ eğitimleri de dahil edildi. Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri ve alanında uzmanların yer aldığı 7 başlık ve 47 modülden oluşan eğitim videoları KOBİ’lerin finansal disiplin ve dijitalleşme becerilerini güçlendirmek amacıyla tasarlandı. KOBİ’lerin kapasitelerini güçlendirecek bu eğitimlerin yanı sıra platformun ‘Visa Dünyası ve Ödemeler’ bölümünde ise KOBİ’lerin ödemelerle ilgili ihtiyaç duyacağı tüm bilgiler, kartla ödeme ve kart kabulü olmak üzere iki başlıkta anlatılıyor. Ayrıca bu bölümde KOBİ’ler, finansal kuruluşların Akıllı KOBİ’ye özel ticari Visa kart ve POS kampanyalarına da ulaşabiliyorlar


DİJİTALLEŞME SEVİYE TESTİ
Platforma kaydolan KOBİ’lere dijital dönüşüm konusundaki mevcut durumlarını TÜBİTAK Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü tarafından hazırlanan “Dijital Dönüşüm Olgunluk Değerlendirme” aracıyla tespit etme imkanı sunuluyor. KOBİ’ler çıkan sonuçlara ve ihtiyaçlarına göre kısa ve orta vadeli yol haritalarının hazırlanması konusunda destek alabilecekler.   
İLK FAZA İLGİ YOĞUN 
Akıllı KOBİ’nin Mayıs ayında duyurulan ilk fazından bu yana dijitalleşmeye yönelik ürün ve hizmet sunan 800’e yakın tedarikçi platforma kayıt oldu. Bu şirketlerin sunduğu; bulut ve yapay zeka çözümleri, e-ihracat, sanal POS çözümleri, mobil geliştiriciler, veri analizi gibi hizmetler12 ana kategoride toplam 80 başlık altında toplanıyor. KOBİ’ler bu ürün ve hizmetlere, tedarikçilerin sitelerine yönlendirilerek uygun ödeme koşullarıyla ulaşabiliyor.  
SEFA GARDİYANOĞLU

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İzmit Belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşlar için yakacak yardımına başlıyor

İzmit Belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşlar için yakacak yardımına başlıyor