24 Ocak 2022 Pazartesi

‘Hekimler süresiz iş bırakabilir’

‘Hekimler süresiz iş bırakabilir’

Kocaeli Aile Hekimleri Derneği Başkanı Recep Pehlivan, hekimlerin emeklilik ve maaşlarında iyileştirme yapılmasını öngören düzenlemenin geri çekilmesine karşılık gerçekleştirilecek iş bırakma eyleminin süresiz hale dönüşebileceğini ifade etti. Pehlivan, sağlık sendikalarının da tepkilerinden rahatsız olduklarını belirtti

13 Aralık 2021 Pazartesi 14:58 Sağlık

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın geçtiğimiz haftalarda hekimlerle ilgili açıkladığı maaş zamlarının ardından sağlıkçılar eylemler düzenlemiş, sağlık çalışanlarının da özlük haklarının iyileştirilmesi talep edilmişti. Tüm ülkede olduğu gibi Kocaeli’de de sağlık çalışanları sendikaları iş bırakma eylemleri düzenlemişti. Sağlık çalışanlarının tepkisinin ardından komisyona geri gönderilen 6 madde, Sanayi Komisyonu'nda görüşülerek kanun teklifinden çıkarıldı. Doktorlara yönelik zamla ilgili düzenleme, Sağlık Komisyonu'nda yeniden görüşülecek.

HASTANELERİN ÖNÜNDE EYLEMLER DÜZENLENDİ

Kocaeli’de hastanelerin önünde düzenlenen eylemlerde; Sağlık-Sen, Türk Sağlık-Sen ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’na (SES) bağlı sağlık çalışanları yaptıkları iş bırakma eylemleri ile seslerini duyurmuştu. Sağlık çalışanlarının basın açıklamalarındaki ortak nokta ise; sağlık çalışanlarının itiraz ettiği kararın hekimlerin maaşlarına yapılan zamlar değil, kendilerinin bu özlük haklarından mahrum kalmasıydı.

“BİRBİRİMİZE DÜŞÜYORUZ”

Ömer Çeker’in Şube Başkanlığını yürüttüğü Türk Sağlık Sen’in Kocaeli Devlet Hastanesi önünde yaptığı açıklamada söz alan Pratisyen Hekim Ahmet Murat Kazan konuya değinerek, “Enflasyonun açıklandığı gibi olmadığını hepimiz biliyoruz. Doktorların maaşlarına zam yaptık diyorlar, sağlık çalışanlarına yok. Sağlık çalışanlarına zam diyorlar, doktorlara yok. Sosyal medyada birbirimize düşüyoruz. Artık bıçak kemiğe dayandı. Hak verilmez alınır” ifadelerini kullanmış, yaşanan durumda sağlık çalışanları ve hekimlerin karşı karşıya gelmesinden yaşadıkları memnuniyetsizliği vurgulamıştı.

“RAHATSIZ OLDUK”

Kocaeli Aile Hekimleri Derneği Başkanı Recep Pehlivan, hekim ve diş hekimlerinin emeklilik ve maaşlarında iyileştirme yapılmasını öngören düzenlemenin geri çekilmesine tepki gösterdi. Pehlivan, sağlık sendikalarının tepkilerinden rahatsız olduklarını belirterek, “Geri çekilen düzenleme daha çok hekimlerin emekli maaşlarını iyileştirecek, ek ödenekleri ve döner sermaye sistemini düzenleyecek bir tasarıydı. Sağlık sendikaları, siz de kazanın biz de kazanalım diyeceklerine hekim maaşlarının zamlarına tepki gösterdiler. Biz hekimler olarak bu tepkiden rahatsız olduk” dedi.

“HEKİM KRİZİ YAŞANIYOR”

Hekim göçlerine değinen Pehlivan, hastanelerin randevu sistemlerinde yaşanan problemleri ve vatandaşın randevu alamamasının sebebinin hekim göçleri olduğunu vurguladı. Pehlivan, “Hekimler şu an çok zor durumda, geçinemiyorlar. Özellikle genç hekimler yurtdışına gidiyor. Şu dönemde 8 bin hekim göçü ile karşılaştık. Hastanelerdeki randevu problemi de buradan kaynaklanıyor. Vatandaşların randevu alamamasının, uzun süreler beklemesinin sebebi bu. Hastanede bir daldaki hekim sayısı 5 ise bu sayı 2’ye düştü. Aslında bir hekim krizi yaşanıyor şu an. Hekimlerin bu hale düşmesi karşısında el insaf diyorum. Onur kırıcı bir durum” ifadelerini kullandı.

“İŞ BIRAKACAĞIZ”

Hekimlerin iş bırakma eylemi kararı aldığını belirten Pehlivan 15 Aralık’ta düzenlenecek olan eylemden bahsederek, “Tüm bu yaşananları üst üste koyduğumuzda biz hekimler de iş bırakma eylemlerine başlama kararı aldık. Alınan ortak kararla birlikte 15 Aralık’ta Türk Tabipler Birliği’ne bağlı Tabip Odaları ve bizler iş bırakma eylemi gerçekleştireceğiz. Farklı hekim dernekleri ve sendikalar da iş bırakma kararı aldı. 15 Aralık’ta taleplerimizi bir kez daha dile getireceğiz. Eylememiz 1 gün sürmek üzere başlayacak fakat taleplerimize bir karşılık bulamazsak süresiz iş bırakmaya dönüşecek” dedi.


 

SEFA GARDİYANOĞLU

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Bakan Koca: 20 bin sözleşmeli personel alım sürecini başlatıyoruz

Bakan Koca: 20 bin sözleşmeli personel alım sürecini başlatıyoruz