29 Temmuz 2021 Perşembe

'Covid-19 aşılamasında sorunlar çözülmeli'

'Covid-19 aşılamasında sorunlar çözülmeli'

Covid-19 aşılarının vatandaşlara uygulanması esnasında yaşanan sorunların tespiti ve çözüm önerileri hakkında, Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Aile Hekimleri Komisyonun hazırlamış olduğu rapor hakkında şube başkanı yazılı açıklama yaptı

17 Şubat 2021 Çarşamba 13:49 Sağlık

Aile Hekimleri Komisyon Başkanı Dr. Recep Pehlivan, komisyon üyesi Aile Hekimi Funda Düven, Aile Hekimi Akay Demir, Aile sağlığı çalışanı Hacer Gündüz, Filiz Çömlek’in yapmış oldukları çalışma sonucu aşılamada yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri hakkında oluşturulan rapor İl Sağlık Müdürlüğüne sunuldu. Rapor Hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çeker, yazılı açıklama yaparak raporu kamuoyu ile paylaştı.

SORUNLARLA KARŞILANDI

Şube Başkanı Çeker yapmış olduğu yazılı açıklamada, "Covid-19’a karşı aşılama programı belli bir plan çerçevesinde ve sağlık çalışanlarının üstün gayreti ile uygulanmaktadır. Aşılama faaliyetinin yapıldığı  Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) görev yapan sağlık çalışanları sahada bizzat karşılaştıkları durumları Sendikaya ve Aile Hekimliği Komsiyon üyelerimize  iletmişlerdir, Konu hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Aile Hekimleri Komisyonumuz bir çalışma yaparak Aile Sağlık Merkezlerinde Covid-19 aşılarının vatandaşlarımıza uygulanması esnasında sorunların yaşandığı tespit edilmiş olup tespit edilen sorunların ve çözüm önerilerini maddeler halinde hazırlamışlardır. Sorumlu sendikacılık anlayışı gereği bu maddeleri sağlık yöneticilerini dikkatine sunuyor, gereğinin yapılmasını istiyoruz:

- Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) hasta muayenelerinde merkezi randevulu sistemine geçilmesi memnuniyet verici olduğu kadar sağlık personelinin ve vatandaşımızın sağlığının korunması ve bulaş riskinin asgariye indirilmesi adına yerinde alınmış bir karardır.

- Aile Sağlığı Merkezlerinde Hastaların muayene olabilmeleri için sıralarını bekleme esnasındaki fiziki alanlar yeterli büyüklükte olmadığı için bulaş riski artmaktadır. Bulaş riskini asgariye indirile bilmesi için ASM önlerine etrafı acık üstü kapalı hasta bekleme alanları oluşturulmalıdır. Bu konuda gerekirse yerel yönetimlerden destek sağlanmalı.

- Aile Hekimliğinde hasta muayenesi için Kamu Hizmet Standartlarında Hasta muayenesi 15 dakika olarak belirlenmiştir. Muayene süresinin 10 dakikaya düşürülmesi 65 yaş ve altına Covid aşı randevusu verildiğinde ASM’lerde birikimler yaşanacağından bulaş riski artacaktır. Bu nedenle eskisi gibi hastalara muayene için 15 dakika ara ile randevu verilmelidir.

- Covid aşılarının 65 yaş altı vatandaşımıza uygulanmasına başlandığında ASM aşırı bir yoğunluk yaşanacağından Aile Sağlığı Merkezlerinin fiziki şartları yoğunluğu  kaldırması mümkün olmayacaktır. Bu nedenle ASM de beklemelerden dolayı oluşacak yığılmaların ve bulaş riskinin azaltılabilmesi için, A- Aşılama oranlarının hızla arttırılabilmesi, B- Tedarik süreçlerinin sıkıntısız olabilmesi, C- Covid- 19 aşıları için her İlçede Aşılama Merkezleri Kurulmalı. (Aşılama merkezleri olarak; Kültür Merkezleri, okullar, Kapalı spor salonları kullanılabilir.)

- Bağışıklığın (aşılamanın)  en kısa zamanda tamamlanabilmesi için işyerleri fabrika gibi organize sanayi bölgelerinde aşılama merkezleri oluşturulmalı.

- Aşı olanlarda gelişebilecek alerjik reaksiyonlara karşı aşılama merkezlerinde ambulans bulundurulmalı.

- İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde Pandemi aşı koordinasyon komisyonu kurulmalı Aşılama işini bu komisyon takip etmeli. Vatandaşları aşılar hakkında komisyon tarafında bilgilendirilmeli. 

- Sağlık çalışanlarına Covid aşısı hakkında bilgi ve eğitimi verilmeden aşı yapma zorunluluğu verilmiştir. Aşı yapacaklara hızlandırılmış eğitim verilmeli. Aşılamada aktif rol oynayan sağlık personeline kişisel koruyucu ve tıbbi malzeme desteği sağlanmalı.

- Vatandaşların randevu ve aşılama planı konusunda bilgilendirilmesi amacı ile kamu spotları yapılmalı.

- Elektronik kayıt işleminde Aşılama uygulamasının geliştirilerek kullanılır hale getirilmeli, AHBS programına entegre edilmeli ve entegre edilemiyorsa ASM bir cep telefonu verilmesi.

- Tek birimli olan Aile Sağlığı Merkezinde personel eksikliği veya yetersizliği var ise İl Sağlık Müdürlüğünce personel desteği sağlanmalı. Aşı olacaklardan aşı onay formu zorunlu olmalı.

- Covid aşısı olmak için özel sağlık kuruluşlarına müracaat eden vatandaşlar dan  muayene ücreti alabilmek için polikliniklere yönlendiriliyor ve kişiden ücreti talep ediliyor. Daha sonra Covid aşısı yapılıyor. Bu konuda özel hastanelerin uyarılması.

- Vatandaşların 182’ye ulaşıp randevu almasında sıkıntılar yaşanıyor, aşı randevu ve bilgi alma konusunda Covid danışma merkezlerinin aktif hale getirilmesi ve bu konularda yardımcı olabilecek yapıya dönüştürülmeleri sağlanmalıdır.

HASSASİYET BEKLİYORUZ

Aile Hekimliği Komisyonumuzun hazırlamış olduğu raporda belirtilen konular hakkında  yetkili merciler gerekli çalışmaları yaparak sağlık çalışanlarının daha seri bir şekilde vatandaşlarımızın aşı hizmeti verilmesi sağlanmış olacağı gibi, vatandaşımızda aşı hizmetine zahmetsiz ve sağlığı korunarak ulaşması sağlanmış olacaktır. Bu konuda ilgililerden hassasiyet bekliyoruz.”  Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Aile Hekimliği Komisyonunda görev yapan Komisyon üyelerimize yapmış oldukları çalışma için teşekkür ederim.”  diyerek sözlerini sonlandırdı.   

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kartepe'de hayvanlar yalnız bırakılmıyor

Kartepe'de hayvanlar yalnız bırakılmıyor