24 Ocak 2022 Pazartesi

'Göle maya çaldılar, içinden alkış çıktı'

'Göle maya çaldılar, içinden alkış çıktı'

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker tarafından; sağlık çalışanlarının ekonomik-sosyal haklarının iyileştirilmesi için gerçekleştirilen basın açıklamasında, “Sağlık çalışanlarının aldığı maaşlar güneş görmüş kar tanesi gibi enflasyon karşısında eriyor. Yetkililer tarafından verilen, vaat edilen sözler tutulmadı” ifadeleri kullanıldı

09 Aralık 2021 Perşembe 16:58 Sağlık

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker,  sağlık çalışanlarının ekonomik-sosyal haklarının iyileştirilmesi ve milli gelirden payına düşeni alabilmesi talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Derince Eğitim Araştırma Hastanesi önünde düzenlenen açıklama, üyelerin yoğun katılımı ile gerçekleştirildi.

“KISA SÜREDE ORTAYA ÇIKTI”

Açıklamayı yapan Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker şöyle konuştu: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yapmış olduğu talihsiz açıklamaya şahit olduk. Yapılan açıklama çalışma barışının korunmasına katkı sağlamadığı gibi çalışma barışının bozulması, çalışanlar arasında nifak tohumlarının atılmasına sağlık çalışanlarının birbirine husumet beslemesine sebebiyet veren talihsiz açıklama ülke genelinde infial uyandıran aynı zamanda belli bir kesime imtiyaz tanıyan gibi görünen aslında her hangi bir imtiyaz  tanımadığı sadece algı oluşturmak için söylenmiş bir demeç olduğu kısa sürede ortaya çıktı. 

“SAĞLIK BAKANI’NI UYARDIK”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın TBMM çatısı altında sağlık çalışanları arasında iş barışını bozan açıklamasının talihsizlik olduğunu Türk Sağlık Sen olarak ifade etmiştik. Bizler hekimlerimizin de, sağlık çalışanlarının da aldığı ücretlerin  çok düşük olduğunu 6 Aralık Pazartesi günü gerçekleştirdiğimiz eylemde ve öncesinde defalarca kamuoyu ile paylaştık. Hekimlerimizin yanı sıra aile hekimlerimiz ile üniversitedeki hekimlerimiz ile sağlık çalışanlarının açıklanan ek ödemeden muaf olduğunu gördük. 6 Aralık Pazartesi günü de tüm Türkiye’de olduğu gibi Kocaeli’de iş bırakarak, Sağlık Bakanı’nı uyardık. Söz değil icraat beklediğimizi ifade ettik. 

“ALLAH’A HAVALE EDİYORUM”

Bu tulûatı daha önce de gördük. Bildiğiniz gibi tulûat sözlük anlamı ile olay, öyküsü ile bilinmekle birlikte bir metne dayanmayan ve doğaçlama olarak oynanan sahne sanatıdır. Sağlık Bakanımız bu Tulûatı ucundan göstererek vermeme üzerine çok iyi sahnelemektedir. Bakan Koca, sağlıkçıların hakları ödenmez dedi ve gerçekten ödememek için elinden geleni yaptırıyor. Hatta vatandaşlarımızın samimi duygularını da kullanmaktan geri durmamış ve alkışlatarak kamuoyunu da yansıtılmıştır. Geçen gün de söyledik bir pratisyen hekim 4300 TL ücret alıyor. Bunu reva görenleri Allaha havale ediyorum.

“YALAN SEN’İN GENEL BAŞKANI”

6 Aralık Pazartesi günü Türk Sağlık Sen ve birden çok sendika sağlık çalışanlarının ekonomik sosyal haklarında iyileştirme yapılması çalışanların yaşayabileceği bir seviyede maaşlara zam yapılması için üretimden gelen haklarını kullanarak kamu işverenini uyarmak için iş bırakma kararı aldık ve uyguladık. Yapılan eylem ile sağlık çalışanların sorunlarını ülke gündemine taşıdık. Haklarımızı almada sağlık çalışanlarının kararlı olduğunu kamu işverenine bir kez daha gür bir ses ile söyledik. Kamu İşvereni ise TBMM bütçe görüşmelerinde tüm memur ve emeklilere yüzde 30-35 arasında maaş artırma kararı alındığını açıkladı. Kamu çalışanlarını vaat ve yalanları ile oyalayan ve kandıran Yalan Sen’in Genel Başkanı eylem kırıcısı kamu işvereni ile birlikte aynı anda kamuoyunun önüne çıkarak kamu çalışanlarına yüzde 35 zam yapılacağını farklı platformlarda duyurdu.

“KAMU ÇALIŞANLARI ALDATILDI”

Kısa süre sonra ise yüzü kızarmadan açıklamasının yanlış anlaşıldığını söyleyerek ifade etmiş olduğu zam kamu çalışanlarına toplu sözleşmede yapılan 2022 ve 2023 yılında yapılacak zamların toplamı olduğu söylemeye başladı. Kamu çalışanları bir kez daha Yalan Sen tarafından aldatılmış ve kandırılmış oldular. Yalan-Sen diğer sendikaların almış olduğu karara uymayarak 7-9 Aralıkta iş bırakma kararı aldı. Yalan Sen iş bırakma kararını Kamuoyuna açıkladığında biz Yalan Sen’in iş bırakmayacaklarını biliyorduk.  7 Aralık’ta Malum Sen’e bağlı Yalan-Sen 12.30 ile 13.30 arasında iş bıraktılar. Yani yemek arasında iş bıraktılar. Tüm gün iş bırakmak isteyen üyelerini de üstü kapalı komple bırakmamaları için uyardılar. Böyle sendikacılık mı olur? Malum-Sen olursa bal gibi de olur. Çünkü onlar varlık sebepleri olan kamu işvereninden ve idarelerden güçlerini alıyorlar. Bu nedenle kamu çalışanları Yalan Sen’in çok umurunda değil.

“YA TUTARSA DİYORLAR”

Sağlık çalışanlarının aldığı maaşlar güneş görmüş kar tanesi gibi enflasyon karşısında eriyor. Yetkililer tarafından verilen, vaat edilen sözler tutulmadı. Yapılan talihsiz açıklama ile çalışanlar arasına nifak sokulmak suretiyle iş barışı sabote edildi. Ağustos ayında yapılan toplu sözleşmede ise Yalan Sen kamu çalışanlarının birçok beklentisini ve umudunu toplu sözleşme masasında bıraktı. Kamu çalışanının yanında değil kamu işvereninin yanında olmayı seçti. Sayın sağlık çalışanları gelin hep birlikte kötü gidişatı birlikte dur diyelim. Kamu iş vereni ile el ele vermiş olan Yalan Sen’in oyununu bozalım. Yalan Sen bugün de iş bırakacaktı. Yalan-Sen’in Genel Başkanı ve şakşakçıları dün bakanlardan fırça yemiş olacaklar ki, Nasrettin Hoca’nın göle maya çaldığı gibi ilgililerle görüştük taleplerimizde kararlılıkla mücadeleye devam edeceğiz demişler. Siz iş bırakmayı bile tam manasıyla yapamazken, sizi kim kaale alıp da dinler. Sevgili sağlık çalışanı arkadaşlarımız 'bunlar göle maya çaldı, ya tutarsa' diyorlar.

“MÜCADELEYE DEVAM EDELİM”

Tabi sendikacılık oynayanlar üye kayıpları başladığı için kopuşlarında önüne geçmek adına süslü kelimeler ile kötü gidişata dur demeye çalışıyorlar. Ancak artık geri dönüşleri yok. Memurlar Yalan-Sen’den masallara inanmıyorlar. Haydi ne duruyoruz hep birlikte emekten gelen gücümüz ile alnımızın teri kurumadan hak ettiğimiz ücretleri almak için mücadeleye devam edelim. Türkiye Kamu Sen ve Türk Sağlık Sen olarak diyoruz ki, artan enflasyon ve hayat pahalığına paralel olarak çalışanların maaşlarına acilen 1000 TL zam ve yüzde 3 refah payı verilmesi gerekir.” Basın açıklamasının ardından Nasrettin Hoca ve yardımcıları ile birlikte göle maya çaldılar ve içinden sağlıkçılara reva görülen alkış çıktı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

İzmit Belediyesi çiftçiye, aronya fidanı dağıtacak

İzmit Belediyesi çiftçiye, aronya fidanı dağıtacak