REKLAMI KAPAT

08 Mayıs 2021 Cumartesi

‘Körfez’de Sülfürik Asit Üretim Tesisi İstemiyoruz’

‘Körfez’de Sülfürik Asit Üretim Tesisi İstemiyoruz’

Körfez’de yapılması planlanan Sülfirik Asit Üretim Tesisi Projesine karşı çıkan CHP Körfez Belediye meclis üyesi Sevgi Yaman Kel açıklamasında “Körfez’de Sülfürik Asit Üretim Tesisi İstemiyoruz” dedi

20 Nisan 2021 Salı 11:12 Siyaset

Körfez Yarımca Mahallesi Kabakoz Mevkiinde, Modül Enerji Yatırım San. ve Tic. A.Ş. tarafından kurulması planlanan Sülfirik Asit Üretim Tesisi Projesi için, Körfez Necmettin Erbakan Kültür Merkezi Düğün Salonunda Çarşamba günü (21 Nisan) saat 11.00’de Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) yani Halkın Katılım toplantısı gerçekleştirilecek. Konuyla ilgili yapılan açıklamada Sülfirik asit üretim tesisinin Körfez’e ciddi zararlar vereceğini belirtildi.

CHP Körfez Belediye Meclis üyesi Sevgi Yaman Kel yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

#KörfezdeSülfürikAsitÜretimTesisiİstemiyoruz!

Sülfürik asitin buharlaştığı profesörlerin laboratuar ortamlarında yaptığı deneyler ile kanıtlanmıştır ve sülfürik asitin buharlaşabildiği görülmüştür.Asit yağmuru; esas olarak sülfürik asit fabrikası gibi sanayi tesislerinden ve konutların kükürtlü yakıtlarla ısıtılmasından kaynaklanan; kükürt ve azot oksitleri içeren asit çökelmesidir. 2 ile 7 gün arasında havada asılı bir halde kalabilen bu kirleticiler, atmosferde çeşitli kimyasal reaksiyonlara da uğrayarak zamanla çok uzaklara taşınabilmektedir. Bu kirleticiler, atmosferdeki su damlaları ve diğer bilişenlerle tepkimeye girerek sülfürik asit (H2SO4) ve nitrik asit (HNO3) oluşumuna neden olmaktadır. Körfez Belediye Başkanı Sn. Şener Söğüt'ü de bu konuda hassasiyet ve duyarlılığa davet ediyoruz.

#KörfezBizim

#KörfezHepimizin

Bu çarşamba (21.04.2021) saat: 11.00 Necmettin Erbakan Kültür Merkezi Düğün Salonunda yapılacak olan ÇED toplantısına herkesi bekliyoruz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Cedit Projesi İzmit’e atılan kazık değil, tepe mahallelerin kurtuluş reçetesidir

Cedit Projesi İzmit’e atılan kazık değil, tepe mahallelerin kurtuluş reçetesidir