REKLAMI KAPAT

08 Mayıs 2021 Cumartesi

Aylin Nazlıaka Kocaeli’de: Kocaeli Örgütü Adak için konuştu

Aylin Nazlıaka Kocaeli’de: Kocaeli Örgütü Adak için konuştu

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, bir dizi ziyaret için Kocaeli’ye geldi. Nazlıaka’nın İzmit Yunus Emre Kültür Merkezi’ndeki programında CHP Kocaeli Örgütü’nün gündemi intihar ederek hayatını kaybeden Tugay Adak oldu

24 Şubat 2021 Çarşamba 16:16 Siyaset

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Yaşam Hak Projesi’ni tanıtmak, partiye üye katılım programı dahil bir dizi program için Kocaeli’ye geldi. CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, 2 gün boyunca ilimizde çeşitli sivil toplum örgütleri, dernekler, esnaf ve işçileri ziyaret ederek taleplerini dinleyecek. Nazlıaka, İzmit Dolphin Yunus Emre Kültür Merkezi’nde, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadınların yaşama hakkı için mücadele etmek üzere başlattıkları Yaşam Hak Projesi ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. Programda yeni kadın üyelere rozetleri takdim edildi.

ADAK’I ANDI

Programa CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı, CHP Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, CHP Kocaeli İl Gençlik Kolları Başkanı Zeki Karakadılar, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, ilçe kadın kolları başkanları ve partililer katıldı. Programda CHP Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, açılış konuşmasında geçtiğimiz haftalarda intihar ederek hayaını kaybeden Kartepe Belediyesi Meclis Üyesi Tugay Adak’ı anarak başladı.

“ÖRGÜTÜMÜZE SABIR DİLİYORUM”

Kaya sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı, “Öncelikle her geçen gün bir başka acıya uyandığımız bu zor süreçte, geçtiğimiz hafta hain terör örgütü PKK’nın alçakça şehit ettiği vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine baş sağlığı, ülkemiz için anaların evlat acısı yaşamadığı günler diliyorum. Ve yine 2 hafta önce büyük ailenin kalbimizi dağlayan bir acıyla kaybettiğimiz parti emekçimiz, gencimiz, meclis üyemiz Tugay Adak için Allah'tan rahmet, tüm örgütümüze ve ailesine sabırlar diliyorum.

“7 VATANDAŞIMIZ HAYATTAN KOPTU”

Tugay kardeşimiz ile birlikte aynı hafta içerisinde sadece Kocaeli’de 7 vatandaşımız hayattan koptu. Hepsinin acısını içimizde yaşıyor ve mücadelemize adlarını birer birer kazıyoruz. Ve bir yanımız yaprak dökerken, sol yanımızda baharı, umudu yeşertme isteğimiz ile mahkum edildiğimiz karanlığı yıkana kadar kararlılıkla mücadelemiz sürecektir”

“KADINLARI KURTARACAĞIZ”

Kaya konuşmasında son olarak, “Gelin, barışın öyküsünü, yaşamın şiirini beraber yazalım. Gelin, yaşamaktan ve yaşatmaktan yana olalım. Gelin, zalimliğe, karanlığa karşı dimdik duralım. Cumhuriyet Halk Partili kadınlara yakışan sorumluluk duygusu ve büyük bir özveriyle yaptığımız çalışmalar için sizlere teşekkürü borç biliyorum. Bugün üzerimizdeki sorumluluğun farkında olarak kadınları ve Türkiye’yi bu karanlık bu mücadele bilinciyle kurtaracağız. Sözümüz olsun. Mutlaka kazanacağız! Bu ülkenin güzel, yüzü aydınlık, yolu aydınlık insanları ne mutlu  bizlere ki yarına dair umudun  barışın birlikteliğin yolcusuyuz” dedi

KULAĞIMIZA KÜPE OLDU

Kaya’nın ardından konuşan CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı şu ifadeleri kullandı, “İki hafta önce Tugay Adak’ı kaybettik. Tugay’ın vefatı hepimizde derin bir üzüntü yarattı. Bunun suçlusunu aramaya gerek yok. Hepimizde suç var, örgütün başında benim bende de suç var. Bu acıyı hepimiz derinden yaşıyoruz fakat aile daha derinden yaşıyor. Yazarak çizerek ailenin yarasını deşmeye gerek yok. Biz CHP örgütü olarak biz bu ailenin yanındayız. Ne gerekiyorsa da yerine getireceğiz. Bu bizim kulağımıza küpe oldu acı oldu.

“İKTİDAR OLDUĞUMUZU DÜŞÜNÜN”

Biz 1 Mart’ta seçildik ve dünyada eşi benzeri görülmemiş bir pandemiyle yol aldık. Farklı hayallerimiz vardı fakat günümüzün koşullarıyla bu mümkün olmadı. CHP’li belediyeler geldiği zaman yardımlar kesilecek dendi. CHP’li belediyeler geldi asgari ücret bakın nereye geldi. Bir de iktidar olduğumuzu düşünün işçi ne olacak? işçimizin emekçimizin yüzü güldü. Asgari ücreti CHP’li belediyeler 3 bin 100 üstünde ödüyor. Bunlar önemli tespitlerdir. Esnafımızın hali malum ama bu korona ne hikmetse iktidar partisi kongrelere uğramıyor iki masa koyan esnafımıza uğruyor. Enteresan bir korona var Türkiye’de”

SÜREKLİ ÇALIŞMAMIZ GEREKİYOR

Harun Yıldızlının ardından kürsüye çıkan Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı son zamanlarda intiharların arttığını belirterek, intihar eden genç Meclis Üyesi Tugay Adak’a rahmet diledi. Örgütlü gücümüzü artırmak için Türkiye'nin her iline gidiyoruz diyen Nazlıaka, “205 ilçede kadın kolları örgütlenmesini gerçekleştirdik. Mart sonun kadar Türkiye’de örgütlenmediğimiz tüm ilçelerde örgütleniyoruz. Yıl sonuna kadar örgütlenmediğimiz tek bir belde, mahalle kalmayacak. Ortak dil konuşabilmek için sürekli çalışmamız gerekiyor” dedi.

KADINLAR MECLİSİN YARISINI OLUŞTURSUN

Kadın dernekleri ile birlikteliğin önemini vurgulayan Nazlıaka, “Kadının örgütlü mücadelesini saha da yükseltmek istiyoruz. Madem toplumun yarınını kadınlar oluşturuyor meclisin yarısını kadınlar oluştursun. Bu sadece kadınların mücadelesi değil sağlıklı bir toplumun mücadelesi. Sağlıklı bir toplum yapısı içim kızların ve erkeklerin bir arada büyümesi ve karma eğitimi savunuyorum. Meclise sunduğumuz kanun teklifini sadece kadınlar imzalamamalı dedik. Teklifimizin ilk imzacısı genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu olacak” dedi.

KADINLAR KATLEDİLİYOR

Sözlerini sürdüren Nazlıaka, “Başka şeyler de yapmamız lazım dedik. Türkiye'nin en temel sorunlarını derledik. Karşımıza ilk olarak kadın cinayeti çıktı. Kadınlar katlediliyorlar. Bu proje ile kadınların hayatlarına dokunmalıyız. Genel merkez olarak 7/24 açık olan bir şiddet hattı oluşturduk. Bütün şiddet mağdurlarına hukuk desteği veriyoruz. Kadınlarımızın yanında olacak çalışmalara imza atıyoruz. Psikolojik destek verecek çalışmalara imza atacağız. Sayın cumhurbaşkanımız kadınların adını pek ağzına almaz. Geçtiğimiz günlerde aldı onu da yanlış aldı. Kadına şiddete mücadele yerine kadınla mücadele dedi. Dil sürçmesi bilinçaltının yansımasıdır.

TÜRKİYE’NİN ŞİDDET HARİTASI

Kadın örgütlerinin kadın davalarına katılması gerektiğini savunan Nazlıaka, “Davalara katılmamız gerekiyor. Biz ne zaman bir davaya katılsak davada daha adil kararlar çıkıyor. Keşke böyle olmasa. Bu yüzden duruşmalara katılmamızın önemi var. Bu proje ile Türkiye'nin şiddet haritasını çıkaracağız” dedi. İzmit Belediyesi toplu sözleşesinde kadına şiddet maddesini örnek gösteren Nazlıaka, “Belediye başkanımız eğer çalışanlar eşlerine şiddet uygularsa haklardan faydalanamayacak dedi. Bu tür örneklerin artması gerekiyor” dedi.

ÖZÜR NİTELİĞİNDE AÇIKLAMA

AK Parti Grup Başkan Vekili Özlem Zengin ile ilgili de konuşan Nazlıaka, “Kendisi kadınlar ile ilgili bir açıklama yaptı. Daha sonra özür niteliğinde bir açıklama yaptı. Özrü kabahatinden büyük. Daha sonra dijital ortamlarda bazı saldırılara maruz kaldı. Biz bunun da karşındayız. Biz nasıl ona karşı cinsiyetçi hareketlerin karşında duruyorsak Özlem Zengin’in de Aydın İl Kadın Kolları Başkanının yanında durmasını beklerdik” dedi. Konuşmasının devamında projelerin detaylarına bahseden Nazlıaka, “Bugün Türkiye’de çalışan her iki kadından biri kayıt dışı çalışıyor. Kadınların en çok çalıştığı sektör hizmet sektörüdür. Kadının yoksullaşmaması için gerekli adımları atacağız. Mesleklerdeki cinsiyetçiliği ortadan kaldırmaya çalışacağız” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kent Konseyi’nin yeni Başkanı Ali Korkmaz

Kent Konseyi’nin yeni Başkanı Ali Korkmaz