18 Nisan 2021 Pazar

Çakar: Tarihi duvarı yıkmak İzmit’in ruhunu yok etmektir

Çakar: Tarihi duvarı yıkmak  İzmit’in ruhunu yok etmektir

İzmit Sabri Yalım Parkı’ndaki tarihi Tekel binasının duvarının yıkılmasına bir tepki de CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar’dan geldi. Çakar, “Tarihi bina kalıntılarını kepçe ile yıkmak İzmit'in ruhunu yok etmek değilse nedir? İzmit Belediyesi ile inatlaşmanın hangi zihniyete faydası var? Siyasi yıkımdır. Buna neden olanlar unutmasınlar ki bunun siyasi faturasını da ödeyeceklerdir” dedi

04 Nisan 2021 Pazar 09:17 Siyaset

İzmit Sabri Yalım Parkı’ndaki tarihi Tekel binasını yıkılmasına bir tepki  de CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar’dan geldi. Başkan Çakar’ın açıklaması şöyle: ‘’1999 depreminde dimdik ayakta kalan bu tarihi duvarı nasıl oldu ise apar topar Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından riskli yapı ilan edildi. Bu rapora istinaden yıllardır bu kenti yöneten AKP'li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yine kimseye bilgi vermeden apar topar bu duvarı yıktı. Şunu belirtmem gerekir ki İzmit Belediyesi'nin önündeki bu yıkım siyasidir.

SİYASİ FATURA ÖDEYECEKLER

Sözüm ona alanın düzenlenmesi amacıyla yapılan bu yıkımın birinci nedeni; biz tarih falan tanımayız. ikinci nedeni ise STK Basın açıklamalarının ve eylemlerin yapıldığı İnsan Hakları Parkını yok edilme düşüncesidir. Siyasi yıkımdır. Buna neden olanlar unutmasınlar ki bunun siyasi faturasını da ödeyeceklerdir.
NEYİN PRİMİNİ YAPIYORSUN!

İzmiti'mizin merkezi ile tarihi Tekel binasının duvarı sırt sırta vermiş alan da kalem oynatılmayacak yerde Kocaeli Büyükşehir kepçe oynatıyor. AKP İlçe Başkanı Ali Güney de çıkmış efsane belediye başkanımız Sefa Sirmen'e iftira atıp kendince prim yapmaya çalışıyor. Eyy Ali Güney senin Sefa Sirmen'e laf söyleyecek ne yaşın müsait ne de bilgin. Abilerin Sefa Sirmen'i överken sen neyin primini yapmaya çalışıyorsun.
NEYE FAYDASI VAR
Tarihi bina kalıntılarını kepçe ile yıkmak İzmit'in ruhunu yok etmek değilse nedir? İzmit Belediyesi ile inatlaşmanın hangi zihniyete faydası var? Medeniyet yol değil tarihtir. Tarihi bir eser şuursuzca yıkılıyor. Bir çalışma yapılacak diye etrafındaki tarihi mirasları yıkmak zorunda değilsiniz. ‘Tarihi eseri koruyacak bir planlama yapmak çok zor olmasa gerek ama her şeyden önce hassasiyet gerek!.’’ 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kandıra’ya 20 milyonluk altyapı yatırımı

Kandıra’ya 20 milyonluk altyapı yatırımı