01 Aralık 2021 Çarşamba

CHP’li Çankaya: Kartepe yaklaşık 2 Milyon Lira zarara uğratıldı

CHP’li Çankaya: Kartepe yaklaşık 2 Milyon Lira zarara uğratıldı

Kartepe Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Özlem Ejderoğlu Çankaya, Kartepe Belediyesi’nin Sarımeşe’deki arsasının Büyükşehir Belediyesi’ne bedelli olarak devredilmesinden, Kartepe’nin yaklaşık 2 Milyon lira zarar ettiğini belirterek, “Buranın bedelinin tekrar incelenmesi önerimiz Başkan Mustafa Kocaman tarafından reddedildi. Belediye göz göre göre zarara uğratıldı” dedi

19 Ekim 2021 Salı 13:04 Siyaset

CHP Kartepe Meclis Gurubu, İlçe Başkanı Nilay Merttürk Başkanlığında bir toplantı gerçekleştirdi. CHP Kartepe İlçe Başkanı Nilay Merttürk, Grup Sözcüsü Yakup Kalmuk, meclis üyeleri Özlem Ejderoğlu Çankaya, Ayla Demir, Sabri Soyer, Esat Alioğlu ve Hasan Bayrak'ın hazır bulunduğu toplantıda, Kartepe Belediyesinin performans ve bütçe değerlendirmesi yapıldı. Toplantı sonrası ise CHP Kartepe Meclis Üyesi Özlem Ejderoğlu Çankaya bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Kartepe Belediyesi’nin göz göre göre zarara uğratıldığını iddia eden Çankaya şunları söyledi:

OY ÇOKLUĞUYLA KARAR VERİLDİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 03.08. 2021 tarihli meclis gündeminin 5 no.lu maddesi ‘28.07.2021 tarih ve 13074 sayılı Belediyemize ait Sarımeşe 3125 numaralı parselde bulunan 3.855,95m2 yüzölçümlü arsa vasıflı taşınmazın Kocaeli Büyükşehir Belediyesine bedelli devir edilmesi’ ile ilgili yazısı Plan ve Bütçe Komisyonuna sevk edilmişti. Kartepe Belediyesi Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısını yaparak neticede 02.09.2021 tarihli meclis toplantısında Kocaeli Kartepe İlçesi Sarımeşe 3125 parsel numaralı 3.855,95m2 yüzölçümlü Arsa vasıflı taşınmazın m2 birim değeri 2.000TL olarak 7.711.900,00TL bedelle Kocaeli Büyükşehir Belediyesine devir edilmesine Millet ittifakının muhalefetine rağmen oy çokluğu ile kabul edilerek karar verilmişti.

MUHALEFET OYU KULLANDIK

Bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak, mülkiyeti belediyemize ait taşınmazların satışına öteden beri karşı durduğumuzdan, bu satışa bakış açımızda olumsuzdu. Ancak yine de öncelikle taşınmaz satışının sebebi sorduk. Büyükşehir Belediyesinin bu taşınmazda ne gibi bir tasarrufu olacağının açıklanması istedik. Ancak Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin her hangi bir projesinin olmadığı, sadece Kartepe Belediyesi’nin kaynak ihtiyacı için taşınmazın satıldığını öğrendiğimizde ilgili gündem maddesine muhalefet oyu kullandık.

ZARAR 2 MİLYONA YAKIN

Kartepe Belediyesince verilen Meclis kararından sonra konu Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin de gündemine geldi. Büyükşehir Belediyesi tarafından SPK uzmanlarından taşınmazın değerine ilişkin rapor alınmıştı. Bu rapor gereğince taşınmazın m2 birim fiyatı 2.500TL olarak tespit edilmiş. Bu durumda m2 bazında 500TL taşınmazın tamamında 1.927.975,00TL fark ortaya çıktığından, CHP Büyükşehir Meclis Üyeleri olarak iş bu satış işleminde Kartepe Belediyesinin zarara uğratıldığı tarafımızca dile getirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın tarafından gündem maddesinin geri çekilebileceği, Kartepe Belediyesince tekrar inceleme yapılması önerisi Kartepe Belediye Başkanı M. Mustafa Kocaman’a sunulmasına rağmen, başkan tarafından reddedilerek Kartepe Belediyesi göz göre göre zarara uğratılmıştır.

ÇOK DEĞERLİ BİR TAŞINMAZ

Park ve Bahçeler Müdürlüğünün bulunduğu çok değerli taşınmazın, Büyükşehir Belediyesi tarafından nasıl değerlendirileceği, üçüncü bir kişiye satılıp satılmayacağı bilinmediği gibi değerinin altında satılarak Belediyemizin zararına neden olacak karara imza atılmıştır.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Atabay, 52 muhtarı ziyaret etti

Atabay, 52 muhtarı ziyaret etti