14 Nisan 2021 Çarşamba

CHP'li Yelda Pişkin tepki gösterdi: Borcu yapan siz, ödeyen halk!

CHP'li Yelda Pişkin tepki gösterdi: Borcu yapan siz, ödeyen halk!

Körfez Belediyesi'nin borçlar yüzünden kamuya ait taşınmaz 64 adet malı devir adı altında satışa çıkarmasına, Cumhuriyet Halk Partisi Körfez Belediyesi Meclis Üyesi Yelda Pişkin tepki gösterdi. Eylül ayında 39 adet, Şubat ayında 25 adet olmak üzere toplamda 64 adet kamu malının satışa çıkarıldığını belirtti

13 Şubat 2021 Cumartesi 16:32 Siyaset

CHP’li Meclis Üyesi Yelda Pişkin Körfez Belediyesi'nin 450 milyon lira SGK ve vergi borcu için taşınmazları satma kararı almasını eleştirdi ve "Körfez Belediyesi'ni yöneten kadro aynı borcun sorumlusu Körfez halkı değildir" dedi. Meclis Üyesi Pişkin, belediye yönetiminde kamu yararı gözetilmediğine vurgu yaparak, "Kamu yararı gözetilerek israf yapılmaz, şişirme kadrolarla gereksiz ödemeler yapılmazsa her siyasi kadro borç yükünün altından kalkabilir. Samimiyet, liyakat ve çalışma azmi bunun için yeterlidir" ifadelerini kullandı.

"GEREKSİZ MİLYONLARCA LİRA FAİZ"

"Yıllardır belediyeyi aynı zihniyet ve kadroları yönetiyor vurgusu yapan Pişkin, "Baştopcu dönemini de katarsak (toplam 22.5) 17,5 yıldır belediyeyi başkan Söğüt’ün de içinde bulunduğu kadro yönetiyor. Bu borcun birikmesinin sorumluları bellidir, 2009'da Hereke ve Kirazlıyalı belde belediyelerinin borcu için tek kelime etmeden kapısına kilit vururken, ikisinin verdiği hizmetin daha kalitelisini vereceğiz derken şimdi öğreniyoruz ki o günden bugüne tek kuruş ödeme yapmayarak gereksiz milyonlarca lira faize neden olmuşsunuz. 12 yıl önce bu belediyelerin yetkilerini alıp şimdi borçlarda onların da katkısı var demek tam bir aymazlıktır. Bu borç Körfez halkının değil, başkan Söğüt ve AKP’nin ürünüdür.

"KAMU MALLARI PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR"

Devir adı altında kamu mallarının peşkeş çekildiğini ifade eden Körfez Belediyesi Meclis Üyesi Pişkin, "Şimdi devir adı altında kamu malları satılıyor, amaçlarının borçsuz belediye olduğunu söylüyorlar. Elbette kamu yararına görev yapan seçilmiş meclis üyeleri olarak bizler de borçsuz bir belediye olmasını isteriz. Ancak kesintisiz 18 yıldır başkan Söğüt’ün içinde bulunduğu kadro bu ilçeyi yönetiyor. Ve her seferinde satış dışında başka hiçbir öneriyle gelmiyorlar. Bizi de bu duruma suç ortağı yapmak için oybirliği ile satış yetkisi istiyorlar" dedi.

"AKP BELEDİYECİLİĞİNİN BORCU"

Bu borcun sorumlusunun Körfez halkı olmadığına dikkat çeken Pişkin, "Yıllardır Körfez halkının sırtına yıktığınız borçların çözümü Körfez halkının ortak malı olan taşınmazları satmak mıdır? Bu borcu yapanlar Söğüt ve kadrosu borcu ödeyen ise halk. Halkın ortak malını satıp borç ödemek vatandaşı önceliğine alan, vatandaşın sorunlarına çare üreten bir belediyecilik anlayışı değildir. Bu borç da Körfez halkının borcu değil, kötü yönetilen, ilçeyi yandaşlara peşkeş çeken AKP belediyeciliğinin borcudur. Bu sebeple başkan Söğüt yönetemediği bir ilçenin sorumluluğunu almamalıdır ve istifa etmelidir" dedi. "Bu kirli satışa ortak olmayacağız diyen Pişkin, "Bu kentin malını bu kentin vatandaşları kullanmalıdır. Gerçek değerlerinin altında satılan bu taşınmazları yandaşlara peşkeş çektirmeyeceğiz. Biz asla bu kirli satışa ortak olmayacağımız gibi, satılmaması için de elimizden geleni yapacağız. Söz konusu taşınmazların kamu malı olarak kalması için sürecin takipçisi olacağız" dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kadir Topbaş hayatını kaybetti

Kadir Topbaş hayatını kaybetti