REKLAMI KAPAT

09 Mayıs 2021 Pazar

Yıldız'dan Ümit Özdağ yorumu: Art niyet var

Yıldız'dan Ümit Özdağ yorumu: Art niyet var

İl başkanı seçildikten sonra yaklaşık 143 gün sonra basın toplantısı gerçekleştiren İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, "Ümit Özdağ’ın dün açıkladığı basın toplantısı 2018 yılını içeriyor. Siz gördüğünüz sıkıntıları zamanında değil listeye giremediğiniz zaman dile getiriyorsanız bunda art niyet vardır

12 Kasım 2020 Perşembe 13:01 Siyaset

Haziran ayında gerçekleştirilen il kongresinde il başkanı seçilen Şanbaz Yıldız, yaklaşık 143 gün sonra ilk basın toplantısını gerçekleştirdi. İl binasında gerçekleştirdiği basın toplantısında yerel ve ülke gündemini değerlendiren Yıldız, "Kocaelimizin olası depremlere hazır olması ve halkımızın sağlıklı ve güvenli bir şekilde depremi atlatmasını istiyoruz. Bu nedenle olası bir afet durumunda Kocaeli’nde afet planlamasının büyük önem arz etmektedir” dedi.

ACILARINI PAYLAŞTIK

Yıldız, "Kıymetli arkadaşlarım bildiğiniz gibi 30 Ekim'de İzmir'de 6.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Bu depremde 115 vatandaşımız hayatını kaybetti, yüzlerce vatandaşımızda yaralandı. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabırlar diliyoruz. İYİ Parti Kocaeli Teşkilatı olarak 4 Kasım günü biz de İzmir’deki vatandaşlarımıza destek için oradaydık, acılarını paylaştık. Elimizden geldiğince ihtiyaçlarına destek olmaya çalıştık.

AFET PLANLANLAMASI ÖNEMLİ

Deprem ülkemizin yadsınamayacak, göz ardı edilemeyecek gerçeği. Kocaeli halkı olarak bunu en iyi bilen bizleriz. Bu sebeple tüm Türkiye’de gerekli önlemlerin alınması, bu konuda uzmanlara kulak verilmesi, yasalar çıkarılması ve yaptırımda bulunulması ivedilikle gerekmektedir.Deprembilimde depremin zamanını, büyüklüğünü ve yerini daha önceden kestirmek, net bir ifadeyle söylemek olanaksızdır. Kocaelimizin olası depremlere hazır olması ve halkımızın sağlıklı ve güvenli bir şekilde depremi atlatmasını istiyoruz. Bu nedenle olası bir afet durumunda Kocaeli’de afet planlamasının büyük önem arz etmektedir.

İZMİT’TE YIKILMAYI BEKLEYEN 19 BİNA VAR

Ne zaman gerçekleşeceğini bilemeseler de bilim adamlarımız yakın bir gelecekte Marmara bölgesinde İstanbul civarında minimum 7.0 şiddetinde bir deprem beklediklerini dile getirmektedirler. Bu depremin gerçekleşmesi durumunda ilimizi şiddetli bir biçimde etkileyeceği aşikardır. Olası bu depremden ilimizin ve halkımızın en az hasarla atlatması için risklerin ez aza indirilmesi ve gerekli önlemlerin alınması şarttır.99 Kocaeli depreminde ilimizde birçok bina hasar almış; ağır hasar statüsünde olan ve yıkılmayı bekleyen İzmit’te 19, Başiskele’de 3, Körfez’de 3, Derince’de 3, Karamürsel’de 1 olmak üzere toplam 29 bina bulunduğu tespit edilmiş, orta hasarlı bina sayısı ise 1.250 olarak belirlenmiştir.

MUCİZE OLACAKTIR

Bu kentte 29 adet ağır hasarlı, bin 250 adet orta hasarlı bina mevcut ama binalar yasal süreleri içerisinde güçlendirilmesi yapılmadığı için kanunen ağır hasarlı olarak kabul edilmektedir. 2012 yılında çıkan kentsel dönüşüm yasasına 5 bin adet bina başvurmuş, bu binalardan 4 bin 500 tanesi yıkılmış, 500 tanesi yıkılmamıştır. Olası depremde bu binaların sağlam kalması mucize olacaktır.

BİNALAR NEDEN HALA YIKILMAMIŞTIR

Ağır hasarlı binalardan bazılarının yana doğru yaklaşık 1 m yatık olması ve hala bu binalarda insanlarımızın yaşıyor olması korkutucu bir tablodur. Bu binalar neden hala yıkılmamıştır? İlçe belediyelerimiz bu binaların yıkılması için neden işlem başlatmamıştır? Bu binaların ne zaman yıkılacağı ile ilgili olarak bir an önce eylem planı ve çalışma yapılmalıdır

DEPREM MASTER PLANI BULUNMUYOR

Kentimizin en riskli bölgelerinden biri olan İzmit Merkezinde zemin taşıma gücü daha düşük olduğundan; yüksek katlı binaların çokluğu ve bu binalardaki nüfus yoğunluğu sebebiyle daha çok dikkat edilmelidir. Ne yazık ki, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin hala bir deprem master planı bulunmamaktadır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden acilen “Deprem Master Planı” hazırlamalıdır. Bu master planın hazırlanmasında TBMM’nin 99 depreminden sonra hazırlamış olduğu (10/66, 67, 68, 69, 70) Esas Numaralı Meclis Araştırması Komisyonu Raporunda belirtilen iyileştirme önerilerinin de göz önüne alınmalıdır.

GEBZE ÜVEY EVLAT MIDIR?

Kocaeli AFAD verilerinde toplamda 496 adet toplanma alanı bulunduğu bildirilmektedir. AFAD’ın sitesinde görülen alanların okul bahçeleri, camiler, park alanları veya belediyeye ait parseller olduğu görülmektedir. İnsanların toplanabileceği alanların yeniden değerlendirilerek gerekli iyileştirmeler ivedilikle yapılmalıdır. Ayrıca İzmit’te 66, Gebze’de 42 toplanma alanı bulunmaktadır. Gebze ve İzmit’in nüfus oranları göz önüne alındığında bu durumun neden bu şekilde olduğu kafaları karıştırmaktadır. Gebze’nin nüfusu daha fazla iken neden daha az toplanma alanı bulunmaktadır. Gebze’de yaşayan vatandaşlarımız ile İzmit’te yaşayan vatandaşlarımız arasındaki fark nedir? Gebze, Kocaeli’nin üvey evladı mıdır?

ULAŞIMDA HAZIRLIKLI OLMALIYIZ

Türkiye’de önemli bir yere sahip olan Marmara Bölgesi ve İstanbul ile birlikte Kocaeli’yi etkileyebilecek olası bir depremin sonuçlarını tahmin etmek güç değildir. Bugünkü mevcut önlemlerin depremin oluşturacağı hasarları en aza indirmek yönünden yeterli olmadığı düşüncesindeyiz. Olası bir deprem sonrasında ulaşım önemli bir rol alacağından, depreme karşı hazırlıklı olmak amacıyla özellikle “ulaşım odaklı” önlemlerin acilen alınması gerekmektedir. Ulaşım, kentsel alanda insan hayatı için gerekli çeşitli malzemelerin ulaştırılması konusunda ana işlev görmektedir. Bu işlev deprem nedeniyle engellenirse, her türlü kentsel faaliyet uzun bir zaman için duracaktır. Bu tür sorunları önlemek için, yol durumunun güvenilirliğini yüksek şiddette depreme karşı önceden kontrol etmek ve altyapı için gerekli yatırımları hayata geçirmek önemlidir. Ulaşımla ilgili altyapı ve üstyapı düzeninin iyi çalışması için ulaşımla ilgili “afet yönetim ve planlaması’’ yapılmalıdır.

VALİ'YE SESLENDİ

İzmit Yahyakaptan’da 13 yaşındaki kızımızın cinsel tacize uğraması, Gebze’de eşi tarafından bir kadının öldürülmesi gibi olayların yaşanması bizleri üzmüştür. Bizlerin güvenliğinden sorumlu olan kişilerde dahil olmak üzere elbette hiçbirimizin bu tür olayların yaşanmasını istemediğini biliyoruz. Hep birlikte asayişi sağlamak için elimizden geleni yaparsak, bu tür olayların zamanla azalarak sonlanacağına inancımız tamdır.Kocaeli halkının korku ve kaygı duymadan güven içerisinde yaşaması için Kocaeli Valimiz Sn. Seddar Yavuz’dan, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Tahir Büyükakın’dan ve Kocaeli İl Emniyet Müdürümüz Sn. Veysal Tipioğlu’ndan Kocaeli halkının güvenliği için bugüne kadar göstermiş oldukları çabadan biraz daha fazla çaba sarf etmelerini gerekirse projeler hazırlatarak, uygulamaya sokulmasını sağlamalarını rica ediyoruz. Çünkü güvenlik yalnızca kolluk kuvvetlerini arttırmak ile sağlanmaz; eğitim, bilinçlendirme programları, broşürler, örnek uygulamalar, kontrollerin arttırılması gibi daha birçok şey yapılarak da sağlanır. Çocuklarımızın ve bizlerin güvenliği için bir adım daha atılmasını rica ediyoruz. İnanıyoruz ki sizler bir adım attığınız da bu kentin STK’ları da dahil olmak üzere tüm Kocaeli halkı sizlere destek vermek için elinden geleni yapacaktır.

SU SIKINTISI KAÇINILMAZ

Çok değil bundan birkaç yıl öncesine kadar ilimizin su kaynakları bakımından herhangi bir su sorunu olmayan şehirler arasında yer aldığını düşünürdük. Lakin yaşanan kuraklıklar, mevsim şartları ve özellikle kış aylarındaki yağışlarının gerçekleşmemesi gibi durumlara, sanayi ve nüfus bakımından önemli bir şehir olmamız da eklenince su sıkıntısı yaşamamız kaçınılmaz hale geldi. Şimdilerde bu kaçınılmaz durumu yine yaşıyoruz.  Kocaeli halkının su ihtiyacını karşılayan Yuvacık Barajı doluluk oranı 5.11.2020 tarihi itibariyle %24’e kadar düştü. Önümüzdeki aylarda Kocaeli halkının su sıkıntısı yaşamaması için yetkililerimizden bu konuya bir çözüm getirmelerini bekliyoruz.

BAŞİSKELE ULAŞIM SORUNU

Başiskele’de oturan halkımız ulaşım sorunu yaşamaktadır. Şöyle ki; vatandaşlarımız bir beldeden diğer bir beldeye gitmek istediklerinde tek bir halk otobüsü ile gidememektedirler. Örneğin Bahçecikten Yuvacık’a gitmeyen isteyen bir vatandaşımız önce İzmit’e inip ardından buradan Yuvacık otobüsüne binmek durumunda kalmaktadır. Köylere ise ulaşım bulunmamaktadır. Örneğin 120 haneli Camidüzü Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlarımız otobüs olmamasından dolayı çok büyük sıkıntı yaşamaktadırlar. Başiskele’de özel aracınız yok ise ulaşım konusunda tam bir mahrumiyet içindesiniz demektir. Yetkililerimiz bu ulaşım sorununu bir an önce gidermelidir.

YEŞİL ARAZİ HEBA OLACAK

Kızderbent Mahallesi’nde taş ocağı yapılmak istenmektedir. Taş ocaklarının insan sağlığı kadar çevreye verdiği zararlarda azımsanamayacak kadar çoktur. Yeryüzünün genel yapısı, bitki örtüsü, hava, yeraltı ve yerüstü suları, gürültü, toz gibi çevre elemanları üzerinde etkisinin olduğu tartışma götürmez bir gerçek. Taş ocaklarında yapılan patlatmalar doğal dengeyi, su yollarını ve çatlak-mağara sistemini bozuyor. Değişen su yolları sebebiyle çevrede yaşayanlar, yaşamını ekip biçme ile kazanan çiftçiler ve toprakları zarar görüyor. Kızderbent’e taş ocağı yapılması demek bölgedeki yeşil ve sulak arazilerin heba olması demektir.  Mahalle halkı taş ocağını istememektedir. Halkımızın sağlığı için taş ocağı yapılmasını istemiyoruz. Yetkililer halkın sağlığı ve beklentileri konusunda rasyonel bir çözüm sağlamalıdır” dedi

SIKINTILARI AŞACAĞIZ

Ümit Özdağ’ ın iddialarına cevap veren Yıldız, "Ümit Özdağ, genel başkanımız ile partimizin kurulması sürecinde gayret gösteren bir arkadaşımız. Bizim kurultayımız öncesinde genel başkanımız toplantı yaptık. Genel başkanımız bize Buğra Kavuncu ve Ümit Özdağ’ı anlattı. Sonrasında biz gördük ki Ümit Özdağ’ ın böyle bir çıkış yapacağını anladığı için il başkanlarını uyarmıştı. Ümit Özdağ’ın dün açıkladığı basın toplantısı 2018 yılını içeriyor. Siz gördüğünüz sıkıntıları zamanında değil listeye giremediğiniz zaman dile getiriyorsanız bunda art niyet vardır. Bu sıkıntılar bugün değil kurulduğumuz günden bu yana oldu. Bu sıkıntıları da aşacağımıza inanıyorum. Parti olarak mağduriyeti oynayacak halimiz yok. Bu oyunlar üzerimizde hep oynandı hep de oynanmaya devam edecek” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Kocaeli’ye 460 eser ve 1.1 Milyar TL’lik yatırım

Kocaeli’ye 460 eser ve 1.1 Milyar TL’lik yatırım