27 Kasım 2021 Cumartesi

Genç akademisyen Kocaeli’den Antarktika'ya gidiyor

Genç akademisyen Kocaeli’den Antarktika'ya gidiyor

Türkiye'nin Antarktika'da bilim üssü kurma çalışmalarına katkı sağlamak adına uluslararası işbirlikleri kapsamında Gebze Teknik Üniversitesi, Antarktika'ya araştırmacı gönderiyor. Araştırma görevlisi Mert Bezcioğlu, bilimsel çalışmalarda görev alacak

10 Ocak 2018 Çarşamba 14:15 Teknoloji

Antarktika'da Türk Bilim Üssü kurulması için yapılan çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Başta küresel iklim değişikliği olmak üzere birçok alanda çeşitli bilimsel araştırmaların sürdürüldüğü Antarktika'da, Türk Bilim Üssü kurmak ve bilimsel araştırmalar yapmak adına 2017 yılında ilk Ulusal Antarktik Bilim Seferi gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde ve İstanbul Teknik Üniversitesi Kutup Araştırmaları koordinasyonunda bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan İkinci Ulusal Antarktik Bilim Seferi ve uluslararası işbirliği çerçevesinde, Bilim Üssü Projesi'ne katkı sağlamak için kırktan fazla üniversite ve çeşitli kurumlardan yüze yakın bilim insanı, araştırmalara katılacak. Yaklaşık 40 bilim insanı kıtaya ayak basarak bilimsel çalışmalar yürütecek.

ANTARKTİKA'YA GİDECEK EKİPTE

Uluslararası işbirlikleri kapsamında diğer ülkelerin bilim üslerinde çalışmalarını yapacak bilim insanlarımızın Antarktika'ya gidişi Ocak ayında başladı. Bunu takiben İkinci Ulusal Antarktik Bilim Seferi 20 Şubat - 10 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek ve bilimsel araştırma gemisi ile bilim insanlarımız kıtaya seyir yapacak. Ayrıca 10 bilim insanı kıtada bir aylık kamp kurarak bilimsel çalışmalarını burada gerçekleştirecek. GTÜ Harita Mühendisliği Bölümü'nden Araştırma Görevlisi Mert Bezcioğlu da bu kapsamda Antarktika'ya gidecek ekip arasında yer alacak. Bezcioğlu, Bulgaristan Antarktika Enstitüsü'nde yapılacak olan iki aylık bilimsel çalışmalarda 2 ayrı projede yürütücü ve araştırmacı olarak görev alacak. İlk defa GTÜ'den araştırmacı gönderilecek projede, GTÜ Harita Mühendisliği Bölümü'nde çalışılan araştırmalara da veri sağlanacak. Antarktika projesi ile Bezcioğlu, aynı zamanda küresel iklim değişikliği ve etkilerine yönelik farkındalık oluşturmak adına sosyal sorumluluk projelerine hem kıtada, hem de ülkeye döndükten sonra destek verecek.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

AK Parti ile o parti ittifak mı kuruyor?

AK Parti ile o parti ittifak mı kuruyor?